
Witam Wszystkich, tym razem przedstawiam urządzenie do pomiaru odległośći. Zbudowane jest w oparciu o mikrokontroler ATMEGA8, a w roli czujnika obrotów pracują dwa fototranzystory, tworząc transoptor szczelinowy. Projekt opracowałem zainspirowany pomysłem jednego z użytkowników mojej strony. pomiar długości odbywa się poprzez zliczanie impulsów generowanych przez szczeliny na kole o określonym promieniu. Dokładność pomiaru nie jest porażająca i zależy od średnicy koła za pomocą którego zostaje mierzona odległość i ilości dziur jakie się w nim znajdują. Dokładnie jest to odcinek powstały z podzielenia obwodu koła przez ilość dziur (szczelin). Pomiar uwzględnia kierunek ruchu koła, więc jest możliwość zmierzenia "ujemnych metrów". Urządzenie dobrze się sprawdza przy pomiarze dużych odległości i było projektowane z myślą o mierzeniu odcinków przewodów w instalacji elektrycznej. Dlatego zostało wyposażone w pamięć nieulotną mierzonych odcinków z możliwością ich wczytywania i kontynuowania pomiaru (można zapisać do 20 odcinków). Sterowanie miernikiem dokonujemy z poziomu klawiatury na urządzeniu (zapis, odczyt danych), oraz za pomocą przycisków "mierz" i "+2R"(dodaje dwa promienie koła do wyniku długości gdy np mierzymy od rogu do rogu pomieszczenia) które znajdują się w rączce urządzenia.

Sercem układu jest mikrokontroler U1 (ATMEGA8) wraz z rezonatorem kwarcowym X1 (16MHz) i kondensatorami C1 (22pF) i C2 (22pF). Złącze Prog (goldpin) służy do podłączenia programatora, łącznie z pojedynczym pinem resetu Res i zasilania VCC. Do złącza Zas podłączamy baterię 9V. Odcinanie zasilania następuje za pośrednictwem przełącznika S0 (wyłącznik kołyskowy). Stabilizator U2 (7805) wraz z kondensatorami C3 (220uF), C4 (47uF) i C5 (100nF) dostarcza napięcia zasilania 5V dla mikrokontrolera U1. Potencjometr P1 (10k) pozwala ustawić kontrast na wyświetlaczu W1 (LCD 16x2). Za pomocą tranzystora T1 (BC556) i rezystorów R1 (47R) i R2 (3,3k) możliwe jest programowe włączenie podświetlania wyświetlacza W1. W wersji podstawowej zastosowano wyświetlacz bez podświetlania, więc okazało się to niepotrzebne. Klawiaturę urządzenia stanowią przyciski S1 - S6 (uSwitch). Klawisze S1 oraz S4 podłączone są przez dekodery zbudowane na diodach D2 - D5 (1N4148), gdyż przewidziano tylko 4 piny na klawiaturę, a wciskanie wielu przycisków naraz czasami jest kłopotliwe. Dodatkowe złącze Sw (goldpin) pozwala wyprowadzić wszystkie przyciski za pomocą przewodu na rączkę urządzenia, gdyby obsługa z poziomu obudowy urządzenia okazała się mało wygodna. Na rączce na pewno musi się znaleźć przycisk "mierz" (zwierający do masy) podłączony do pinu PD.0 mikrokontrolera (pin numer 2 w złączu Sw), gdyż nie jest wyprowadzony na obudowie. Klawisz dodający dwa promienie okręgu do wyniku pomiaru("+2R"), został wymyślony później więc jego realizacja odbywa się poprzez jednoczesna wciśnięcie klawiszy S5 i S6. Lub za pomocą takich samych dwóch diod jak np. dla klawisza S4.
Najważniejszą częścią układu jest transoptor szczelinowy zbudowany z fototranzystorów T2 (L-932P3BT) i T3 (L-932P3BT) wraz z rezystorami R3 (10k) i R4 (10k) oraz diody świecącej na podczerwień D1, wraz z jej rezystorem ograniczającym prąd R5 (180R). Dioda nadawcza D1 świeci na fototranzystory T2 i T3 przez dziury w kole pomiarowym. Kierunek obrotu wykrywany jest na podstawie przesunięcia względem siebie przebiegów prostokątnych z fototranzystorów T2 i T3 na takiej samej zasadzie jak rolka w myszce komputerowej.


Proszę o wyrażenie opinii

pozdrawiam
Mirley (mirley.firlej.org)
Cool? Ranking DIY