Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokumentacja do modułu Bluetooth BTM-112

mTmConnect 04 Lip 2009 10:38 5113 9
  • #1 04 Lip 2009 10:38
    mTmConnect
    Poziom 9  

Cześć, chciałbym połączyć PIC'a 16F628a z modułem bluetooth BTM-112. Producent tego modułu udostępnia raptem 8-9stron dokumentacji, której większość to rozpiska komend AT, jednak nigdzie nie napisano jak je wysłać... Ma ktoś może pełniejszą dokumentację do tego modułu?
    Z góry dzięki

0 9
  • #2 04 Lip 2009 12:27
    arrevalk
    Poziom 25  

W kamami na kartach produktów oprócz tej 8 stronicowej "ulotki" jest jakaś większa dokumentacja rdzenia BlueCore4 na którym te moduły są oparte. A jeżeli to nie to to może warto maila wysłać do firmy w której ten moduł był kupowany, lub do producenta.

0
  • #3 04 Lip 2009 13:29
    mTmConnect
    Poziom 9  

Maritex mnie chyba olał napisałem tam 3 dni temu i niema odp. a do producenta jeszcze nie pisałem.

0
  • #4 04 Lip 2009 22:20
    mirekk36
    Poziom 42  

po co tak kombinujesz ? - wpisz sobie choćby na elektrodzie BTM 222 (to nic że to nie twój 112) ale wszystko co potrzeba znajdziesz - sam się w jednym najdłuższym temacie wypowiadałem na ten temat. Odpaliłem już takie BTM-112 - kilka szt - i ładnie chodzą

a poza tym co oznacza twoje pytanie - jak wysłać komendy AT do modułu ????? jak to jak? RS232 w rękę ju hajda

Dodano po 1 [minuty]:

dodam tylko, że żadna inna dokumentacja jest do niego nie potrzebna - ma on wprawdzie sporo różnych wyjść ale działają TYLKO TxD oraz RxD. Pozostałe możesz sobie darować nawet CTS i RTS - są w ogóle nie do użycia.

Dodano po 1 [minuty]:

o wejdź sobie na ten temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1343484-0.html

tam w pierwszym poście masz 3 schematy w tym jeden to właśnie mój uniwersalny modulik jaki zwykle stosuję na BTM-112

0
  • #5 04 Lip 2009 23:20
    mTmConnect
    Poziom 9  

Widziałem, wzorowałem na tym mój schemat. Tyle tylko, że chyba zapomniałeś o resecie – ja bym tam wstawił 0.22uF i do plusa:
    A co do pytania: jak wysłać komendy AT do modułu – chodziło mi o to iż chcę do komunikacji z modułem użyć UARTa procesora, za pomocą którego mogę wysłać pojedyncze bajty, a nie komendy ASCII. A więc mam zamienić ów komendy na ASCII i je wysyłać? np. komenda ATZ0 - wysłać .65, .84, .90, .48?
    A jeszcze sprawa anteny: jaką macie podłączoną do 112, a jaką do 222?

0
  • #6 04 Lip 2009 23:35
    arrevalk
    Poziom 25  

mirekk36 napisał:

dodam tylko, że żadna inna dokumentacja jest do niego nie potrzebna - ma on wprawdzie sporo różnych wyjść ale działają TYLKO TxD oraz RxD. Pozostałe możesz sobie darować nawet CTS i RTS - są w ogóle nie do użycia.

Znaczy co? Producent od tak sobie dorzuca SPI, USB i PCM? Nie działają one?
    Czy po prostu Tobie nie udało/chciało się z nich skorzystać?

0
  • #7 05 Lip 2009 10:22
    mirekk36
    Poziom 42  

arrevalk --> koci producent Rayson - wrzucił tam kupę (ale tylko kupę niepotrzebnych) rzeczy, bo poza tymi, które napisałem inne nie są w ogóle do użycia. Jeśli nic z tym nie robiłeś to nie mądrkuj .... tylko sam spróbuj temat rozpoznać. To nie jest kwestia, tego że mi się wydaje .... poczytaj google - net - to zobaczysz jak z tymi modułami 112 i 222 jest - jeśli nie chcesz wierzyć moim słowom. Akurat mi - chciało się ze wszystkiego skorzystać a na końcu skoro już prawie nic nie działało poza RS232 to marzyłem żeby chociaż działały linie tego RS232 jak CTS lub DTR - ale też kicha! - wiem co mówię i piszę

mTmConnect --> z tego swojego schematu możesz:

- spokojnie wywalić ten kondensator podpięty pomiędzy nogą 6 a GND

- możesz spokojnie zrezygnować z połączenia ze sobą pinów 13 i 11 - bo to jest ta wielka bzdura z nie działającymi sygnałami CTS i RTS (ktoś kiedyś gdzieś w necie tak sobie narysował schemat - pomimo, że to połączenie nic nie daje) i tak pokutuje ;) - jeszcze raz podkreślę - wiem bo przeczołgałem ten temat tych sygnałów do bólu z oscylem w łapie

.... a antena??? ;) hyhyhy ja zawsze podłączam do tych modułów zwykły kawałek miedzianego drucika (ze skrętki UTP ale nie z plecionki) o długości ok 5,5cm i śmiga że hej (próbowałem też - bo można - antenki od karty sieciowej 2,4GHz WiFi ze złączem SMA - i miałem podobne efekty więc zostałem przy kawałku drucika)

oczywiście nie masz co liczyć przy modułach BTM-112 na większe zasięgi niż plus minus 10m bo inaczej będzie to tylko zabawa a nie robota.

natomiast przy module BTM-222 można uzyskać nieco większe zasięgi ale to nie wynika z tego że jeden jest lepszy a drugi gorszy tylko z tego że jeden pracuje w trybie "class 1" a drugi w trybie "class 2"

0
  • #8 05 Lip 2009 12:40
    arrevalk
    Poziom 25  

Cytat:
    Jeśli nic z tym nie robiłeś to nie mądrkuj .... tylko sam spróbuj temat rozpoznać.

Właśnie to robię. Między innymi pytanie do Ciebie skierowane było elementem "wywiadu", nie wiem dlaczego potraktowałeś to jako atak. Kiedyś byłem na prezentacji tych produktów wykonaną przez jeden z polskich sklepów z elektroniką. I tam pokazywali moduły 112 i chyba 730 w różnych zastosowaniach, podłączony do USB, jako słuchawka czyli interfejs PCM oraz do transmisji danych po UART). Dlatego zdziwiło mnie Twoje stwierdzenie że w nich nic nie działa poza UARTem.
    Co do sygnałów RTS/CTS może trzeba w module po prostu włączyć kontrolę przepływu transmisji (w modemach GSM mimo że też mają linie RTS/CTS a nawet pełny port szeregowy, standardowo ustawienia wyłączają kontrolę przepływu aby prościej było je konfigurować).

0
  • Pomocny post
    #9 05 Lip 2009 13:11
    mirekk36
    Poziom 42  

arrevalk ---> ok sorry - może coś źle odebrałem twoją wypowiedź

.... odnośnie jednak CTS/RTS - w module jest polecenie AT do włączania bądź wyłączania kontroli przepływu ale niestety - tylko jest bo nadal to nie ma wpływu na RTS/CTS - też to sprawdzałem - jak mówię bardzo ale to bardzo zależało mi na sygnale RTS.

oczywiście to w ogóle nie przeszkadza w transmisji danych przez te moduły na szczęście - ja zwykle robię na nich transmisję 115200 i działa ładnie.

.... oczywiście też mowa o modułach 112 i 222 bo inne zapewne maja różne właściwości inne jak PCM , SPI itp itp

0
  • #10 08 Lip 2009 13:38
    mTmConnect
    Poziom 9  

Cześć, po długim oczekiwaniu dotarły do mnie moje BTM’ki (zamówiłem 112 i 222):
    Jak widać zamiast BTM-222 dostałem coś o nazwie 220A2. Wie ktoś może czy to jest to samo? Jeśli tak to czy można to tak podpiąć (Oczywiści zamiast BTM-222 znajdzie się tam BTM-220A2):
    Thx4all

0