Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klawiatrua nożna do keyboardu

Świr 22 Maj 2004 21:24 8860 18
  • #1 22 Maj 2004 21:24
    Świr
    Poziom 34  

Witam.
    Chciałbym zrobić klawiature nożną do keyboardu Yamaha, która komunikowałaby się za pomocą złącza midi lub TO HOST (a najlepiej jakby miała obydwa). Nie mam pojęcia jak napisać program i jakiego kontrolera użyć żeby to zrobić. Chciałbym również, żeby współpracowało to z brzmieniami XG. Dobrze by było jakby ta klawiaturka była kompatybilna ze zwykłym standardem MIDI (GM).
    Proszę o jakieś propozycje, a w razie jakichś niejasności o pytania.

0 18
  • #2 23 Maj 2004 21:03
    stasiekm
    Poziom 29  

zajrzyj na forum eis i poszukaj temaru -robimy sterownik midi

0
  • #3 23 Maj 2004 21:48
    Yoshi
    Poziom 18  

Witaj,
    nie taniej byłoby zakupić sterownik nożny midi np. firmy ALESIS??
    Wiem,że trudno w naszym kraju cos takiego znaleźć,ale gdyby poszukac na stronach np. www.ebay.com lub podobnych.
    Oczywiscie wszystko jest uzaleznione co klawiatura nożna ma przełączać,jakie funkcje??

0
  • #4 23 Maj 2004 22:50
    Świr
    Poziom 34  

No tak - zapomniałem, że na tym forum są elektronicy a nie muzycy :/
    Ale nieważne - wyjaśnie po co jest klawiatura nożna.
    Klawiatura nożna służy do grania - zazwyczaj jest jednooktawowa, ale oczywiście zależnie od organ są różne wersje. Klawiatury takie mają zastosowanie głównie w pneumatycznych organach kościelnych (na takich właśnie gram). Na niej gra się dźwięki basowe naciskając odpowiednie klawisze nogami. A urządzenia to sterowania czy przełączania nazywane są właśnie sterownikami, albo pedałami :). Takowe posiadam - bo mam specjalne wyjścia w keyboardzie. Ja potrzebuje konkretnie klawiatury nożnej, ale służącej do grania, a nie przełączania czy też sterowania :!:

0
  • #5 24 Maj 2004 08:43
    Yoshi
    Poziom 18  

Witaj,
    jakiej marki masz organy?
    Producent podaje konkretny model,któy oczywiście jest dość kosztowny.
    Kilka lat tem firma włoska,produkowała klawiatury nożne (nie był to Fatar),dziś można zakupić klawiaturę nożną,używaną na ebay-u,lub z ogłoszeń w czasopismach.
    Jeżeli będziesz miał kłopot z zakupem,najtańszym rozwiązaniem będzie zakup używanego instrumentu z wyjsciem midi i przełożenie jego elektroniki do klawiatury nożnej skonstruowanej przez Ciebie.
    Widziałem kilka takich rozwiazań,niestety każda z osób,która miała tego typu wykonanie,zaznaczała,że najbardziej kosztowna jest część mechaniczna,ponieważ musieli zlecić wykonanie pedałów,przekładni mechanicznej itd.

0
  • #6 24 Maj 2004 16:34
    Świr
    Poziom 34  

Keyboard to YAMAHA PSR630.
    Jeśli chodzi o wykonanie samych pedałów to z tym nie będę miał problemu. Z resztą napisałem już że jedynym problemem będzie właśnie wykonanie oprogramowania do kontrolera (lub kontrolerów i pamięci).

0
  • #7 24 Maj 2004 16:35
    Świr
    Poziom 34  

Keyboard to YAMAHA PSR630.
    Jeśli chodzi o wykonanie samych pedałów to z tym nie będę miał problemu. Z resztą napisałem już że jedynym problemem będzie właśnie wykonanie oprogramowania do kontrolera (lub kontrolerów i pamięci).

Przy rozważeniu zakupu instrumetu używanego - musiałbym zakupić coś co będzie miało brzmienia w standardzie XG - w zasadzie tylko z tych korzystam podczas grania. A wiadomo takowy sprzęt będzie dosyć drogi :(

0
  • #8 24 Maj 2004 16:54
    Yoshi
    Poziom 18  

Witaj,
    rozwiązania,które widziałem bazowały na instrumentach firmy CASIO (tanie!!!),czyli GM,standardowe 128 brzmień.
    Starsze modele CASIO np. CT637 miały coś około 450 brzmień,można byłoby spróbować pobawić się...

Przeszukaj zasoby portalu www.synthzone.com jest to portal poswięcony modułom brzmienowym,klawiaturom sterującym,syntezatorom itd.
    sprawdź na forum.

0
  • #10 24 Maj 2004 18:04
    Yoshi
    Poziom 18  

Witaj,
    zgadzam się,XG jest rozszerzonym standardem GM i stosuje go Yamaha.
    Natomiast mozna sprawdić,niestety nie mam takiej możliwości gdyby podpiąć starszy instrument CASIO i sprawdzić jak przebiega wybieranie CASIO TONE przez MIDI,jaki komunikat wysyła i które brzmienia przełącza,istnieje duże prawdopodobieństwo,że obsłuży kolejne numery brzmień.
    Nie widziałem na targach Music Mese klawiatur nożnych,przeznaczonych do sterowania poprzez MIDI lub TO HOST,zazwyczaj klawiatury nożne są przeznaczone do konkretnego modelu jako opcja.

0
  • #11 24 Maj 2004 19:27
    Świr
    Poziom 34  

No to że ta klawiatura jest opcją to ja wiem - dlatego właśnie chcę sam ją zrobić, tylko tak żeby w pełni była zgodna ze standardem XG i GM. Potrzebuje schematu, bądź programu i schematu żeby zaprogramować jakiś proc który będzie to obsługiwał.

0
  • #12 24 Maj 2004 20:23
    Yoshi
    Poziom 18  

Będę trzymał kciuki za Twój sukces (nie naśmiewam się z Ciebie!!!).

Temat jest ciekawy,ale trudny w realizacji.

1. Należy odczytać (MIDI OUT) przy pomocy monitora midi co wysyła instrument podczas zmiany brzmień z banków GM oraz XG,a następnie napisac program do procesora lub mikrokontrolera z listą rozkazów (podobne rozwiązanie jak w klawiaturze sterującej firmy Fatar,zastosowali oni tam ST62xxx).Po napisaniu programu sprawdzenie fizyczne czy instrument reaguje na na zmianę brzmienia poprzez wejście MIDI IN.

2. Z klawiaturą robimy podobnie,odczytujemy korzystając z monitora midi wysyłane rozkazy (Note Off,Note On,Velocity itd. w przypadku brzmień organowych,możemy wykluczyć dynamikę klawiatury).Po odczytaniu listy rozkazów należy skonstruować matrycę obsługującą klawiaturę.Po napisaniu programu programujemy procesor,mikrokontroler,a następnie podłączamy do instrumentu (MIDI IN) delektujemy się dźwiękiem wydobywającym się z głośników instrumentu.

Powyższy pomysł jest do zrealizowania,będzie to działać.
    Jest to opis klawiatury sterującej midi.
    Rozwiązanie mechaniczne klawiszy uzależnione jest od pomysłowości wykonawcy.

0
  • #13 24 Maj 2004 23:01
    Świr
    Poziom 34  

Oczywiście się z Tobą zgadzam - jest to trudne do zrealizowania.

Niestety nie umiem jeszcze na tyle programować, żeby coś takiego stworzyć i chciałbym, żeby mi ktoś w tym pomógł. Jeśli bym potrafił to spokojnie poradziłbym sobie. Co do rozwiązania mechanicznego to akurat mam już pomysł jak to wszystko zrobić - najgorzej właśnie jest ze stroną software-ową :(

PS. Dzięki :D

0
  • #14 25 Maj 2004 08:45
    Yoshi
    Poziom 18  

Witaj,
    na forum jest kilka osób które poradzą sobie,ale nie sądzę,że za darmo.
    Jest to trochę pracy oraz czasu na napisanie programu.
    Dlatego warto się zastanowić nad poszukaniem używanej klawiatury nożnej (sterownie odbywa się w podobny sposób jak w rozwiązaniach fimy FATAR),będzie na pewno taniej.
    Zastanawiam się,czy warto robić klawiaturę nożną obsługującą również XF,przecież podejrzewam,że wymienić wkrótce PSR-630 na jakiś sampler,który ma znacznie większe możliwości edycyjne,towrzenia próbek dźwiękowych,nie ogranicza Cię tak jak większość keyboardów?
    Może pójść w tym kierunku,zakupić sampler lub inny moduł brzmieniowy,połączyć go poprzez midi,na zewnętrznym urządzeniu ustawić dolne oktawy i zrobić pseudo??

0
  • #15 25 Maj 2004 11:38
    Świr
    Poziom 34  

Mam dwa samplery które cały czas współpracują z w/w Yamahą. Klawiatura nożna mi jest potrzebna, żeby zabrać ten keyboard do kościoła i tam pograć na tej nożnej. W miejscowości gdzie ja gram jest kaplica parafialna i w niej są fachowe organy, ale w kościele parafialnym stoi zwykły keyboard. Pozatym tej mojej Yamahy używam też do grania na imprezach :).

0
  • #17 12 Sie 2005 17:42
    Świr
    Poziom 34  

Tak interesuje mnie !!!

0
  • #18 13 Sie 2005 00:54
    tomeeh
    Poziom 23  

Świr napisał:
    (...) Potrzebuje schematu, bądź programu i schematu żeby zaprogramować jakiś proc który będzie to obsługiwał.

Popatrz tutaj: http://www.sowa.synth.net/midi/index.html

Najprostsza wersja (28 klawiszy) spokojnie powinna ci wystarczyć.

0