Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzwonek bezprzewodowy jako sterowanie 1 kanałowe.

Jaroczolna 05 Lip 2009 10:47 2894 3
  • #1 05 Lip 2009 10:47
    Jaroczolna
    Poziom 9  

Witam. Kupilem ostatnio dzwonek bezprzewodowy, ktorego chce uzyc jako sterowania przekaznika. Mam malu problem, poniewaz przekaznik potrzebuje ciaglego napiecia w czasie pracy, a dzwonek daje krotki i nierowny impuls, a do tego o niskim napieciu. Jak zrobic by ten impuls zalaczal przekaznik przy nap. ok.1v? prosze o jakies proste i nieskomplikowane podpowiedzi poniewaz nie jestem w tym specem:D

[Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.]

0 3
  • #2 05 Lip 2009 11:37
    Lutek49
    Poziom 36  

Jako element sterujący pracą przekaźnika możesz zastosować tranzystor (baza tranzystora sterowana z układu wyjścia dzwonka, obwód emiter-kolektor z włączonym przekaźnikiem z odpowiedniego źródła napięcia dostosowanego do napięcia zasilania cewki przekaźnika) - w ten sposób uzyskasz "dopasowanie" impulsu. Aby przekaźnik po podaniu impulsu załączał się i "trzymał" możesz wykorzystać dodatkowy styk przekaźnika do podtrzymania jego pracy - problem z wyłączaniem załączonego obwodu na odległość.
    Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie układu włączania i wyłączania przekaźnika jednym przyciskiem - układy można znaleźć na elektrodzie. Przykład do rozważań:

0
  • #3 05 Lip 2009 16:11
    Jaroczolna
    Poziom 9  

Chciałbym dodać ze uklad bedzie wylaczany krancowka. chodzi mi o zalaczenie ukladu sterowania dzwonkiem by uklad dzialal lewo-stop-prawo. zalaczany kazdorazowo sterowaniem. Wiec problem wyl. mozna pominac. Chodzi tylko o zalączanie by przekaznik trzymal.

0
  • #4 05 Lip 2009 16:39
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty.

0