Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik dla BUX37 ; udoskonalanie modułu tranzystorowego

masa777 05 Lip 2009 15:07 2788 13
  • #1 05 Lip 2009 15:07
    masa777
    Poziom 9  

Witam!
    1.Szukam zamiennika typu MOSFET, N-FET, IGBT, "unipolar" dla tranzystora BUX37, który jest wykorzystywany do modułu stykowo-tranzystorowego.Chcę go zamienić na dużo szybszy(głównie chodzi o czas przełączania ok.20ns) Ten zamiennik ma mieć parametry :wysokie dopuszczalne napięcie wsteczne powyżej 400V, niskie napięcie nasycenia Ucesat=<1,5V, współczynnik wzmocnienia prądowego powinien wynosić przynajmniej 18. Bo dla mnie coś takiego znaleźć graniczy z cudem...
    2.Schemat tego modułu :Link
    Ten moduł jest wg mnie super (oprócz tego starego tranzystora), ma kilka istotnych zabezpieczeń (głównie na to zwracam uwagę) ale nie ma : a)zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem w instalacji (ochrona bramki, bazy tranzystora wykonawczego za pomocą diody Zenera 12V w tym miejscu chyba)
    b)sygnalizacji diodą led rozwartego przerywacza
    Jakby ktoś umiał pomóc to mile widziane rozwiązania do pkt. a), b) na schematach.
    Proszę o pomoc
    P.S. Nie mam neta i chodzę na niego dosyć rzadko aby komuś dynamicznie odpowiadać na pytania bieżące, więc bardzo proszę o załatwienie sprawy za jednym zamachem.
    DZIĘKUJĘ i POZDRAWIAM! :|
    Oczywiście rozdaję punkty...

0 13
  • #2 09 Lip 2009 20:49
    masa777
    Poziom 9  

Trochę zawiodłem się na tym forum... Kilka dni i żadnej odpowiedzi... Ale cóż trzeba żyć i męczyć się z tym z czym ktoś inny nie miałby żadnego problemu.Ale trooochę posiedziałem i trochę wyczytałem.
    Otóż chyba wiem już jak zrobić sygnalizację diodą LED rozwartego przerywacza[ do kolektora tranzystora, który steruje tran. wykonawczym dać anodę przez rezystor 1.2 kohm a katodę na masę, tak?]

1.Nie wiem gdzie wstawić diodę zenera 12V - bezpośrednio na bazę tran. wykonawczego czy bezpośrednio na +12V modułu, czy gdzieś indziej?
    2.Nie znam nadal zamiennika bux37, wiem natomiast, że nowoczesny zamiennik dla BU921 to IRL2203N chyba, czy można go zastosować też zamiast tego bux 37?
    3.Jeśli nie ma zamiennika dla BUX37 to znalazłem inny schemat na BU921 z możliwością zastosowania zamiennika IRL2203N :
    Link
    3.I teraz, który moduł będzie ewntualnie lepszy, i jakie ten drugi posiada zabezpieczenia?
    4.Czy od C.Z. cewki w.n. można podłączyć katodę diody 1N4007 a anodę na masę?
    Jeszcze raz proszę o odpowiedzi. Nie rozumiem dlaczego nie chcecie mi pomóc? Jak ze wsi to już jakiś gorszy jestem czy co???

0
  • #3 10 Lip 2009 21:25
    Zygaqra
    Poziom 34  

Jak sobie wyobrażasz zastąpienie Mosfetem Darlingtona jakim jest BUX37. O jakim Ucesat=<1,5V piszesz w odniesieniu do tranzystora polowego?! Czy wiesz chociaż, czego chcesz? Nie dziw się, że nikt nie odpowiada na taką mizerię i nie ma to nic wspólnego z miejscem zamieszkania.

0
  • #4 12 Lip 2009 14:47
    masa777
    Poziom 9  

Sorry, nie znam się na tym za bardzo. Ale jak np. goście zamist TIP162 wstawiają w takie układy IRF840 lub IRL2203N zamiast BU921:

Neverhood napisał:
    Przeanalizowałem ukaład dodany przez zlotypk i wydaje mi się że jest ciekawszy bo ma ogranicznik elektroniczny prądu cewki, wyłącznik cewki po dłuższym czasie bezczynności , ale ma tranzystor bipolarny na wyjściu , ale to można łatwo zmienić np.irl2203N

Czyli jednak się da:D
    Oprócz tego mam jescze kilka wątpliwości:
    1.Otóż chyba wiem jak już zrobić sygnalizację diodą LED rozwartego przerywacza[ do kolektora tranzystora, który steruje tran. wykonawczym dać anodę przez rezystor 1.2 kohm a katodę na masę, tak?]
    2.Nie wiem gdzie wstawić diodę zenera 12V - bezpośrednio na bazę tran. wykonawczego, czy gdzieś indziej?
    2.Nie znam nadal zamiennika BUX37, wiem natomiast, że nowoczesny zamiennik dla BU921 to IRL2203N,a ten BU921 znajduje się również na liście zamienników bipolarnych BUX37-BU323, BU920,BU921,BU922,BUV37B,BUW29,BUW81,MJ10012,
    MJ10013,MJ10014,TIP662,TIP665,2SD683-wiem to z tej strony: Link , czy można go zastosować też zamiast tego BUX 37?
    Bo tak logicznie myśląc to tak ale po ostatniej wypowiedzi zaczynam mieć wątpliwości co do trafności tego zamiennika...
    2a) Jeśli już naprawdę nie można go zamienić to może da się przerobić schemat pod jakiś MOSFET(nie znam się ale myślę, że to kwestia zmiany wartości rezystorów)
    3.Jeśli nie ma zamiennika i jeśli nic się już nie da zrobić dla BUX37 to znalazłem inny schemat na BU921 z możliwością zastosowania zamiennika IRL2203N :
    Link
    3.I teraz, który moduł będzie ewntualnie lepszy, i jakie ten drugi posiada zabezpieczenia?
    4.Czy od C.Z. cewki w.n. można podłączyć katodę diody 1N4007 a anodę na masę?
    Myślę, że jak ktoś ma wiedzę i chęci to będzie w stanie odpowiedzieć przynajmniej na niektóre pytania.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #5 14 Lip 2009 21:27
    masa777
    Poziom 9  

Nie no, widzę ,że nic z tego nie wyjdzie - nie będę czekał w nieskończoność zwłaszcza, że na internet chodzę do kolegi.
    To może łatwiej będzie rozwiązać tą sprawę w inny sposób:
    Wymienię jakie cechy musi posiadać mój wymarzony układ stykowo - tranzystorowy:
    1.Tranzystor wykonawczy - Mosfet, N-fet, IGBT-głównie chodzi o szybkość przełącznia stanów-ok.20ns,
    2.Wszelkie zabezpieczenia:
    • zabezpieczenie na ok.1000V za pomocą diody prost. 1N4007- katodę do styku C.Z. cewki w.n., a anodę do masy
    • zabezpieczenie przeciw przepięciom z cewki w.n. tranzystora wykonawczego za pomocą diod Zenera na ok.300V
    •zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem w instalacji za pomocą diody Zenera na ok.18V na tranzystorze wykonawczym(na bramce/bazie-nie wiem jak się zwie w mosfet'cie)
    •zabezpieczenie przed rozładowywaniem aku przy włączonym zapłonie, a zgaszonym silniku zarówno przy zwartym jak i rozwartym przerywaczu)
    3.Sygnalizacja rozwartych styków przerywacza za pomocą diody LED
    [do kolektora tranzystora, który steruje tran. wykonawczym dać anodę przez rezystor 1.2 kohm a katodę na masę, tak?]
    4.Odpowiednio wysoki prąd samooczyszczania styków( charakterystyczny rezystor 150Ω przy przerywaczu - prąd w granicach ok.100mA
    5.Popularny układ na IRF840 do malucha już widziałem i trochę o nim czytałem i nie spełnia moich kryteriów...
    Serdecznie proszę o udzielenie możliwie szybkiej odpowiedzi.
    Odwdzięczę się tak jak tylko to będzie możliwe.
    PROSZĘ O POMOC.
    Dzięki

0
  • #6 14 Lip 2009 22:19
    emeryt2
    Poziom 42  

Kolego początkujący nie gniewaj się i nie stawiaj. Z tego co piszesz chcesz się w jednym otwartym temacie dowiedzieć się wszystkiego o różnych tranzystorach i ich sterowaniu oraz budowie.
    Proponuję wstawić BUX127 , napewno będzie działał.

0
  • #7 16 Lip 2009 21:49
    masa777
    Poziom 9  

TNo dobnra ale ten bux pewnier przełącza w czasie ok. 500ns a polowe w ok.20ns co ma znaczny wpływ na energię iskry...
    Może ktoś ma taki schemat o jaki proszę...

0
  • #8 19 Lip 2009 21:20
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Zrobił bym tak żeby było dobrze. Kolego, przeanalizuj częstotliwośc impulsów zapłonowych i zdaj sobie sprawę z niedorzeczności swoim rozważań.
    Ps-BU931ZP, BU941ZT czy BU323AP to świetne darlingtony do układów zapłonowych.
    Ps-na elektrodzie już mało kto ma pomóc bo to już forum nie dla elektroników.

0
  • #9 20 Lip 2009 21:52
    masa777
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc, resztę będę musiał sam dojść w trudnych symulatorach po angielsku... Ach nie ma to jak Crocodile Clips tylko, że nie ma tam mosfetów...

0
  • #10 20 Lip 2009 23:03
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Ale to nie są mosfety.

0
  • #11 21 Lip 2009 14:41
    emeryt2
    Poziom 42  

Mówiłem ,że w ciągu jednego tematu peten chce się dowiedzieć o tym , co inni uczyli sie przez kilka lat.

0
  • #12 26 Lip 2009 20:36
    masa777
    Poziom 9  

Sorki ale wiem, że nie są to mosfety tylko chciałbym zobaczyć czy układ zadziała z mosfetem...
    Co może mosfet nie nadaje się do układu zapłonowego?
    Widziałem wiele układów zapłonowych z mosfetami tylko, że nie mają tych zabezpieczeń a dla mnie to priorytet.
    emeryt2 może i jest tak jak mówisz ale za mnożenie tematów mało co mi się nie oberwało...

0
  • Pomocny post
    #13 26 Lip 2009 20:56
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Nada się, ale ja nie stosuję. Raz-wysokonapięciowy mosfet ma stosunkowo dużą Rd-s, dwa-w wyniku awarii przeważnie zwiera na złączu D-S i mamy pożar gotowy.
    Dlatego pozostaję przy moich ulubionych, specjalizowanych darligtonach.
    Paniał?

0
  • #14 06 Sie 2009 20:28
    masa777
    Poziom 9  

No ok, dzięki.
    A co byście powiedzieli na tranzystor IGBT...
    Przeglądałem notę i nada się i zalecany jest do zapłonów...
    A co najważniejsze w miarę szybko "przerywa" bo w ok. 50ns chyba a nie w 500ns.
    Proszę o poradę

Moderowany przez Rycho T:

Chyba, już czas zakończyć te teoretyczne rozważania na temat tranzystora, w dziale poświęconym silnikom spalinowym.

0