Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mega problem z wentylatorem 4 Pinowym

natass 05 Lip 2009 19:54 1183 5
  • #1 05 Lip 2009 19:54
    natass
    Poziom 9  

Mam dość nietypowy problem, dostałem bardzo dobre jakościowo wiatraczki firmy delta electronics Model AFB 1212HHE.
    Jest to model 4 pinowy czyli z automatyczną kontrolą obrotów sterowany jest przez płytę główną.
    Wiatraczki te standartowo są montowane w komputerze Mac-Pro i działają wyśmienicie
    natomiast po podpięciu pod płytę PC (oczywiście mam 4 pinowe złącze) wiatrak nie rusza,
    Po podaniu bezpośrednio 12V również nie startuje. Czy ktoś wie jak go podłączyć żeby ruszył
    i żeby ewętualnie działała regulacja obrotów!? Kable wychodzące z wiatraka są opisane, są tam symbole:
    Vcc, Gnd, Vm, Op na płytach do PC z reguły jest 12V/Speed Control, Gnd, Sense, Speed Control.
    Wiatraki są sprawne na 100% mam też jeden firmy Jakieś Pomysły?
    Podkreślam wentylatory są na 100% sprawne a bezpośrednie podanie napięcia nie po powoduje działania!
    Na ogół spina się UM+VCC minus podaję na GDN, wrażenie jest takie jakby wentylator chiał ruszyć raz w lewo raz w prawo, finalnie stoi w miejscu i "buczy"
    rozebrałem jeden z wentylatorów na zdjęciu widać całą płytkę (kawałek uszkodzony)
    dzięki za jakiekolwiek sugestje

Mega problem z wentylatorem 4 Pinowym

0 5
  • #2 05 Lip 2009 23:23
    iron64
    Spec Overclocking

Op to speed control. Vcc i Vm dałbym razem, a masa to wiadomo. Tylko pytanie czy speed control działa podobnie jak w PC? W każdym razie od tego bym zaczął.

0
  • #3 06 Lip 2009 08:57
    natass
    Poziom 9  

Zgadza się VM i VCC trzebia spiąć razem, nie zależnie czy o/p jest podpięte do płyty czy nie wiatrak zachjowuje się tak samo
    czyli tak jak by próbował kręcić się razw lewo raz w prawo czyli w efekcie końcowym cały czas drży nie kręcąc się

0
  • #5 06 Lip 2009 09:57
    natass
    Poziom 9  

Ok, dzięki ale nie jestem na tyle "wtajemniczony" żeby pojąć,
    Potrzebny jest "specjalny" sygnał na OP? i zakładam że jet on inny niż np
    ten stosowany w Płytach głównych od PC???

0
  • #6 06 Lip 2009 10:16
    mareczko
    Poziom 16  

Dla mnie też nie jest to do końca jasne ale spróbuj przez jakiś rezystor podłączyć ten kabelek OP do 12V (może 1k ?). Na schemacie takie coś występuje.

0