Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mega problem z wentylatorem 4 Pinowym

05 Lip 2009 19:54 1252 5
  • Poziom 10  
    Mam dość nietypowy problem, dostałem bardzo dobre jakościowo wiatraczki firmy delta electronics Model AFB 1212HHE.
    Jest to model 4 pinowy czyli z automatyczną kontrolą obrotów sterowany jest przez płytę główną.
    Wiatraczki te standartowo są montowane w komputerze Mac-Pro i działają wyśmienicie
    natomiast po podpięciu pod płytę PC (oczywiście mam 4 pinowe złącze) wiatrak nie rusza,
    Po podaniu bezpośrednio 12V również nie startuje. Czy ktoś wie jak go podłączyć żeby ruszył
    i żeby ewętualnie działała regulacja obrotów!? Kable wychodzące z wiatraka są opisane, są tam symbole:
    Vcc, Gnd, Vm, Op na płytach do PC z reguły jest 12V/Speed Control, Gnd, Sense, Speed Control.
    Wiatraki są sprawne na 100% mam też jeden firmy Jakieś Pomysły?
    Podkreślam wentylatory są na 100% sprawne a bezpośrednie podanie napięcia nie po powoduje działania!
    Na ogół spina się UM+VCC minus podaję na GDN, wrażenie jest takie jakby wentylator chiał ruszyć raz w lewo raz w prawo, finalnie stoi w miejscu i "buczy"
    rozebrałem jeden z wentylatorów na zdjęciu widać całą płytkę (kawałek uszkodzony)
    dzięki za jakiekolwiek sugestje

Mega problem z wentylatorem 4 Pinowym
  • Spec Overclocking
    Op to speed control. Vcc i Vm dałbym razem, a masa to wiadomo. Tylko pytanie czy speed control działa podobnie jak w PC? W każdym razie od tego bym zaczął.
  • Poziom 10  
    Zgadza się VM i VCC trzebia spiąć razem, nie zależnie czy o/p jest podpięte do płyty czy nie wiatrak zachjowuje się tak samo
    czyli tak jak by próbował kręcić się razw lewo raz w prawo czyli w efekcie końcowym cały czas drży nie kręcąc się
  • Poziom 10  
    Ok, dzięki ale nie jestem na tyle "wtajemniczony" żeby pojąć,
    Potrzebny jest "specjalny" sygnał na OP? i zakładam że jet on inny niż np
    ten stosowany w Płytach głównych od PC???
  • Poziom 16  
    Dla mnie też nie jest to do końca jasne ale spróbuj przez jakiś rezystor podłączyć ten kabelek OP do 12V (może 1k ?). Na schemacie takie coś występuje.