Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Clevo M665SE i konwerter TV-VGA - zwarcie na zasilaniu

michgr 06 Jul 2009 00:18 2155 3
    michgr
    Level 2  
    Witam,

Wczoraj uszkodzeniu uległ laptop (nie mój) oraz konwerter tv<>vga (mój), pracujące w takiej konfiguracji:
    - low-endowy laptop (Clevo) M665SE z wpiętym konwerterem VGA<>TV (dźwięk z mjacka, obraz z VGA i zasilanie konwertera z USB), komputer pracował na baterii gdy pojawił się komunikat o konieczności podłącznia zasilania
    - konwerter VGA<>TV "Grand Hand View III", j.w.: pomiędzy wyjściami VGA i mjack w laptopie i wejściem EURO w telewizorze, zasilanie z USB komputera
    - telewizor

Telewizor podłączony do trójnika bez uziemienia. W momencie awarii do tego trójnika podpinany był komputer - czyli zasilacz laptopowy z kablem z wtyczką 3-bolcową (z uziemieniem) podłączony do gniazda 2-bolcowego bez uziemienia!
    Następuje zwarcie, wywala korki.

Rezultat:
    uszkodzony konwerter - urządzenie wyświetla zniekształcony, niezsynchronizowany i chaotyczny obraz (sprawdzone na 2 innnych sprawnych laptopach), momentami widać przebłyski pulpitu (zniekształconi i ruchomy obraz).
    uszkodzony laptop - nie działa - po podłączeniu zasilacza i wciśnięciu power wiatrak kręci się przez 2 sekundy, przytrzymując przycisk power kręci się cały czas - poza tym żadnych oznak życia, nie uruchamia się dysk, płyta główna nie piszczy, nie słychać żeby cokolwiek "wstawało"

Sprzęt prawdopodobnie zostanie oddany do serwisu, ale może ktoś jest w stanie zasugerować, czego można się spodziewać w tym przypadku (nie jestem właścicielem laptopa, jedynie użyczyłem konwerter ;) ) - jest szansa, że w laptopie to np. tylko bezpiecznik? Czy raczej płyta główna? Problemem jest oczywiście stosunkowo niska wartość laptopa - nieopłacalna naprawa w przypadku poważniejszej awarii.
    Oraz - bo to chyba się nie kwalifikuje do naprawy w serwisie a może mógłbym się tym zająć osobiście - co mogło stać się z konwerterem?

Ze swojej strony mogę relacjonować w tym miejscu dalsze losy sprzętu i ew. ekspertyzę serwisu.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    User removed account
    User removed account  
    michgr
    Level 2  
    Nie sprawdzałem z innym zasilaczem, natomiast na baterii zachowanie komputera jest takie samo, jak na zasilaniu z sieci.

Dodano po 39 [minuty]:

Dopiszę jeszcze, że podłączyłem dysk twardy do sprawnego komputera i niestety nie działa, a dokładnie zawiesza komputer na etapie wykrywania dysków...
    michgr
    Level 2  
    A propos serwisu gwarancyjnego - czy takie "usterki" są rozpatrywane przez serwisy na korzyść klienta w ramach gwarancji? Z drugiej strony nawet z płatnego serwisu nie wiem czy skorzystam bo mnie to wygląda na całkowite zmasakrowanie wszystkich podzespołów, skoro nawet dyskowi się oberwało.

I dodatkowa uwaga: komputer nie był używany przeze mnie ale dowiedziałęm się, że wcześniej nie było problemów ani z zasilaczem ani z samym komputerem, tzn. nigdy przy podłączaniu/odłączaniu wtyczki zasilacza nie zawieszał się ani nie resetował... W tej konfiguracji (tv, laptop, konwerter) sprzęt był używany przez prawie rok czasu przynajmniej raz na trzy tygodnie, a sam konwerter i laptop były użytkowane praktycznie codziennie.