Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica kolbowa. Jaką wybrać? Ile powinna mieć Wat?

06 Lip 2009 08:13 12267 9
  • Poziom 20  
    Witam, jaką wybrać tanią lutownicę kolbową? Ile wat powinna mieć?
  • Moderator
    To zależy co chcesz lutować: rynny, chłodnice czy elementy na płytce?
  • Poziom 38  
    Jak do elektroniki to ze 30W i tylko ze stabilizacją temperaturową , inaczej będziesz przegrzewał cynę non stop.
  • Poziom 20  
    Elementy elektroniczne, zaczynam co dopiero, więc się pytam. Nie potrzebna, lub zamocne są ponad 30-sto watowe? Chciałem zobaczyć na allegro za lutownicami, lecz nie mówię, że będę tam kupował i nie znalazłem/nie wiem jak sprawdzić czy dana lutownica ma tę stabilizacje temperaturową.

-----
    z innej beczki:
    Czy znacie jakieś kursy/książki do kupienia, lub kurs w Internecie dla początkujących elektroników?
  • Poziom 9  
    ja jestem początkujący i mam 40W ale chyba kupie inna niz kolbową np pistoletową albo stacje około 100W ostatnio widziałem fajną transformatorówke za 100 zł 100 Watową i chyba sobie kupie ;)
  • Poziom 38  
    Kolbowa ze stabilizacją albo pistolet, inaczej zimne luty będą twoim pierwszym wrogiem.
  • Moderator
    Jeśli do pracy w domu to polecam stację ( co prawda większy koszt ale większy komfort). Natomiast transformatorowa to tylko do doraźnego, szybkiego podlutowania. Co do książek jest sporo na rynku ale sam osobiście wspominam wydanie "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" - 3 tomy. Zarówno na forum jak i na internecie jest sporo dla początkujących. Niestety trzeba trochę poszukać.
  • Poziom 20  
    Ogólnie polecacie kształcenie się w tym kierunku?
    Mam lutownicę transformatorową, moc 75W, stara ale dobra, lecz za ciężka stanowczo do komfortowego wlutowania elementu na płytce. Jak już wcześniej napisałem - nie znalazłem, żeby była jakaś lutownica ze stabilizacją, ale małe stacje mają już taką regulację temperaturową. http://www.allegro.pl/item676384450_stacja_lutownica_z_regulacja_temp_150_600c_zd98.html Później pomyślę, jak trochę wtajemniczę się w elektronikę nad lepszą stacją, bo ta nie różni się od kolbowej niczym, oprócz tego regulatora. Czy patrzeć na to czy książka jest stara lub nowa? Bo elektronika bardzo szybko się zmienia, jednak to są tylko podstawy.
  • Moderator
    Podstawy jak na razie się nie zmieniają - rewolucji nie ma. W Twoim przypadku chodzi bardziej o "załapanie" w jakim celu i jak działają poszczególne elementy oraz podstawowe układy.