Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BOSCH MAXX pobiera wodę i jednocześnie wypompowuje.

akilian 06 Lip 2009 10:22 5384 9
  • #1 06 Lip 2009 10:22
    akilian
    Poziom 15  

Potrzeba mi porady przy zdiagnozowaniu usterki tej pralki BOSCH MAXX moduł 5WK51302 11 po nastawieniu jakiego programu pralka zaczyna pobierać wodę ale jednocześnie pracuje i pompka i wypompowuje wodę i tak bez końca .
    Na wirowaniu pracuje normalnie , sprawdziłem hydrostat pracuje dobrze pompka sprawna zamek sprawny na module też niczego się nie doszukałem może ktoś miał taki przypadek ,nadmienię że wcześniej pralka miała problem z pobieraniem wody brała tylko z jednego zaworu ale były mocno zaśniedziane styki po wyczyszczeniu zaczęła właśnie tak fiksować .
    Proszę o pomoc.

1 9
  • #2 06 Lip 2009 11:28
    zetfa
    Poziom 20  

Coś tu nie gra.Hydrostat nie może jednocześnie pozwalać na pobieranie wody i wypompowywanie - chyba ze jest gdzieś zwarcie na płycie,lub w samym hydrostacie.Zdarza się czasem całkiem banalnie,że wąż spustowy jest np: wrzucony do wanny,końcówka znajduje się poniżej bębna pralki i wtedy następuje "zassanie",co skutkuje ciągłym pobieraniem i wylewaniem wody.Pompa jednak wtedy nie pracuje.

0
  • #3 06 Lip 2009 12:13
    akilian
    Poziom 15  

No właśnie wyraźnie słychać że pompka wody pracuje w momencie pobierania wody wąż jest wysoko a co dziwne na wirowaniu po chwili pracy pompki wyłącza sie pompka i pralka wiruje załączając standardowo pompkę gdyby było zwarcie w hydrostacie to by pracowała cały czas może to coś na module ale nic nie mogę namierzyć spalonego jedynie zastanawia mnie dlaczego pobiera wodę ciągle jednym zaworem mimo że drugi też jest sprawny .

0
  • #4 06 Lip 2009 13:09
    zetfa
    Poziom 20  

W takim razie trzeba sprawdzić(i najlepiej wymienić,bo to parę groszy) triak sterujący nieczynnym zaworem. Upewniłeś się oczywiście czy ten zawór rzeczywiście nie pracuje w żadnym programie?Być moze procesor otrzymuje błędny sygnał wskutek jego uszkodzenia.

1
  • #5 06 Lip 2009 14:24
    akilian
    Poziom 15  

Obawiam się że to procesor bo triaki wylutowałem z płyty i sprawdzałem miernikiem są dobre więc tylko błąd procesora zadaje polecenie załączenia zaworu poboru wody i załączenia pompki jednocześnie ,chwilowo nie mam drugiego modułu na próbę bo to by było najlepsze ale jeszcze się jej przyjrzę może coś innego powoduje takie zachowanie .

0
  • #6 06 Lip 2009 15:45
    zetfa
    Poziom 20  

Na podstawie opisu,oraz znanych mi podobnych przypadków nie zakładałbym że to procesor.Prawdopodobnie metoda badawcza triaków(zwłaszcza z wbudowanym rezystorem) nie jest doskonała.Proponuję je wymienić, bo są tanie i przy okazji przelutować wszystkie punkty na płycie.

0
  • #7 06 Lip 2009 17:11
    akilian
    Poziom 15  

Ok jutro je wymienię myślę że odpowiedniki jakie są podane na forum są dobre 2N6071A/B i będą w sprzedaży.

0
  • #8 22 Wrz 2011 11:44
    slawarek
    Poziom 16  

Witam.
    Wielkie sorry za odnowę tematu ale mam podobny problem,
    po załączeniu prania od razu włącza się pompka , jak emuluję działanie hydrostatu(jest sprawny) to w tym momencie zaczyna działać normalnie pralka.
    Na forum nie idzie doszukać się konkretnej przyczyny.

0
  • #9 23 Wrz 2011 01:26
    zhudomel
    Specjalista AGD

Może być uszkodzony elektrozawór albo moduł sterujący.

slawarek napisał:
    emuluję działanie hydrostatu
    czyli co robisz?
    PS. Nie używaj pojęć, które nie są uniwersalne (a nie piszemy tu o grach komputerowych)

0
  • #10 23 Wrz 2011 14:33
    slawarek
    Poziom 16  

Dmucham do wężyka i słychac jak przełącza się hydrostat i w tym momencie kończy się wypompowywanie i pobieranie wody, a zaczyna się praca bębna.Na forum znalazłem żeby sprawdzic jeszcze grzałkę i czujnik temp. oraz opis wykonania testu serwisowego tej pralki to będę wiedział coś więcej.

0