Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BOSCH MAXX pobiera wodę i jednocześnie wypompowuje.

06 Lip 2009 10:22 5804 9
 • Poziom 15  
  Potrzeba mi porady przy zdiagnozowaniu usterki tej pralki BOSCH MAXX moduł 5WK51302 11 po nastawieniu jakiego programu pralka zaczyna pobierać wodę ale jednocześnie pracuje i pompka i wypompowuje wodę i tak bez końca .
  Na wirowaniu pracuje normalnie , sprawdziłem hydrostat pracuje dobrze pompka sprawna zamek sprawny na module też niczego się nie doszukałem może ktoś miał taki przypadek ,nadmienię że wcześniej pralka miała problem z pobieraniem wody brała tylko z jednego zaworu ale były mocno zaśniedziane styki po wyczyszczeniu zaczęła właśnie tak fiksować .
  Proszę o pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 20  
  Coś tu nie gra.Hydrostat nie może jednocześnie pozwalać na pobieranie wody i wypompowywanie - chyba ze jest gdzieś zwarcie na płycie,lub w samym hydrostacie.Zdarza się czasem całkiem banalnie,że wąż spustowy jest np: wrzucony do wanny,końcówka znajduje się poniżej bębna pralki i wtedy następuje "zassanie",co skutkuje ciągłym pobieraniem i wylewaniem wody.Pompa jednak wtedy nie pracuje.
 • Poziom 15  
  No właśnie wyraźnie słychać że pompka wody pracuje w momencie pobierania wody wąż jest wysoko a co dziwne na wirowaniu po chwili pracy pompki wyłącza sie pompka i pralka wiruje załączając standardowo pompkę gdyby było zwarcie w hydrostacie to by pracowała cały czas może to coś na module ale nic nie mogę namierzyć spalonego jedynie zastanawia mnie dlaczego pobiera wodę ciągle jednym zaworem mimo że drugi też jest sprawny .
 • Poziom 20  
  W takim razie trzeba sprawdzić(i najlepiej wymienić,bo to parę groszy) triak sterujący nieczynnym zaworem. Upewniłeś się oczywiście czy ten zawór rzeczywiście nie pracuje w żadnym programie?Być moze procesor otrzymuje błędny sygnał wskutek jego uszkodzenia.
 • Poziom 15  
  Obawiam się że to procesor bo triaki wylutowałem z płyty i sprawdzałem miernikiem są dobre więc tylko błąd procesora zadaje polecenie załączenia zaworu poboru wody i załączenia pompki jednocześnie ,chwilowo nie mam drugiego modułu na próbę bo to by było najlepsze ale jeszcze się jej przyjrzę może coś innego powoduje takie zachowanie .
 • Poziom 20  
  Na podstawie opisu,oraz znanych mi podobnych przypadków nie zakładałbym że to procesor.Prawdopodobnie metoda badawcza triaków(zwłaszcza z wbudowanym rezystorem) nie jest doskonała.Proponuję je wymienić, bo są tanie i przy okazji przelutować wszystkie punkty na płycie.
 • Poziom 15  
  Ok jutro je wymienię myślę że odpowiedniki jakie są podane na forum są dobre 2N6071A/B i będą w sprzedaży.
 • Poziom 16  
  Witam.
  Wielkie sorry za odnowę tematu ale mam podobny problem,
  po załączeniu prania od razu włącza się pompka , jak emuluję działanie hydrostatu(jest sprawny) to w tym momencie zaczyna działać normalnie pralka.
  Na forum nie idzie doszukać się konkretnej przyczyny.
 • Specjalista AGD
  Może być uszkodzony elektrozawór albo moduł sterujący.
  slawarek napisał:
  emuluję działanie hydrostatu
  czyli co robisz?
  PS. Nie używaj pojęć, które nie są uniwersalne (a nie piszemy tu o grach komputerowych)
 • Poziom 16  
  Dmucham do wężyka i słychac jak przełącza się hydrostat i w tym momencie kończy się wypompowywanie i pobieranie wody, a zaczyna się praca bębna.Na forum znalazłem żeby sprawdzic jeszcze grzałkę i czujnik temp. oraz opis wykonania testu serwisowego tej pralki to będę wiedział coś więcej.