Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa dla ATMEGA 640/1280/2560

piotrva 06 Lip 2009 10:45 12114 17
  • Płytka testowa dla ATMEGA 640/1280/2560
    Witam!
    Parę lat temu kupiłem sobie zestaw BASCOM KIT 2500 i procesor AT90S2313. Płytka i procek były przydatne do momentu w którym niecałe 2 porty, wyświetlacz LCD 16*2 i parę drobnych układów starczało. Niestety uniemożliwiało to stworzenie ambitniejszych projektów, choć sam system łączenia na kabelki z rozebranych złącz D25 mi się spodobał.

Dlatego rok temu postanowiłem wykonać własną płytkę testową.
    Umieściłem na niej następujące komponenty:
    1. Procesor ATMEGA 2560 z wyprowadzeniami oraz zewnętrzny rezonator 11 MHz
    2. Wtyk ISP zgodny z Bascom Kit 2500
    3. Złącze pod wyświetlacz graficzny 240 * 64 DMF5005NY-LY
    4. Pamięć równoległą AM29F010
    5. 2 przekaźniki NO/NC dwuliniowe
    6. 2 ośmiopinowe wyjścia wysokiej mocy
    7. Zegar czasu rzeczywistego I²C
    8. Pamięć szeregową I²C
    9. Osiem diod sygnalizacyjnych
    10. Złącze PS2 do klawiatury
    11. Złącze LPT do drukarki pracującej w trybie ESC-P
    12 Układ odbiorczy i nadawczy podczernieni
    13. Złącze pod dodatkowy wiatrak chłodzący zasilacz (nie wykorzystane)
    14. 2 układy zasilania (do zasilania z normalnego zasilacza 12 V, lub zasilacza komputerowego +5V, -12V, GND, PWR)
    15. 30 kostek do przykręcania kabli
    16. Po 15 wyprowadzeń zasilania +5V i GND
    17. 3 wyprowadzenia zasilania -12V

Układ montujemy kabelkami z gniazd LPT, w płytkę wlutowane są piny z wtyków LPT. Cały system jest bardzo wygodny i przyjemny w użyciu. Mogę budować dowolne układy bez konieczności każdorazowego lutowania na płytce uniwersalnej czy trawienia płytki. Elementy na niej umieszczone w pełni starczają średnio zaawansowanemu elektronikowi, a kostki umożliwiają dołączenie do układu dodatkowych elementów (np. Host USB, złącze kart pamięci, ...)

Oto parę fotek:
    1. Ogólny widok na samą płytkę:

2. Złącze procesora:

3. Układy nadajnika i odbiornika podczerwieni:

4. Piny z D25 na płytce:

5. Pamięć równoległa i przekaźniki, po prawej widać 6-cio pinowe złącze ISP:

6. Układy wyjścia wysokiej mocy (po lewej) oraz zegar czasu rzeczywistego (3-ci od prawe) i pamięć równoległa (od prawej):

7. Złącza: LPT i PS2, diody sygnalizacyjne LED:

8. Złącze wyświetlacza LCD, po prawej widoczny potencjometr i rezystory do regulacji kontrastu, dodatkowe złącze do baterii 9V do kontrastu w przypadku zasilania z zasilacza 12V (a nie komputerowego), złącze do podświetlania wyświetlacza:

9. Widok na płytkę z boku, podstawki:

10. Płytka-przejściówka z procesorem:

11. Projekt PCB - bez poprawek, błędy opisane poniżej:

--------------------------------------
    Podczas projektowania popełniłem zaledwie, a raczej aż 2 błędy:
    1. Za małe owierty pod niektóre goldpiny (m. in. pod złącze lcd) które musiałem ręcznie rozwiercać.
    2. Źle oznaczony (obrócony o 180°) tranzystor T1 od układu wyjścia podczerwieni
    --------------------------------------
    Niestety nie miałem okazji uruchomienia układu w pełnej krasie, gdyż 1 procesor zaraz po teście wyprowadzeń i programowania przez pomyłkę zablokowałem w FuseBitach, a drugi układ z kolei zwarli mi podczas lutowania smd i po podłączeniu zasilania się przepalił (na zdjęciu 10 widać ten właśnie układ, w okolicach litery I napisu "DIP" widać przegrzane ścieżki zasilania, na szczęście procka podpinałem nie przez płytkę, więc jej nie uszkodziłem). trzeci układ jest już zamówiony i jest w drodze, jedyne o co was chciałbym poprosić to życzenia powodzenia i udanego przylutowania oraz uruchomienia tego procka (no i oczywiście o komentarze odnośnie samej płytki)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 06 Lip 2009 13:33
    __Maciek__
    Poziom 19  

Wg. mnie te kołki wyglądają co najmniej nieestetycznie. ( wydaje mi się że zwykłe pinheady powinny wystarczyć. )
    Przegrzanie procesora ?? Niesamowite, czym Ci lutowali ?? Opalarką ??
    Przekaźniki w podstawkach DIP ??

Pomysł niezły, ale realizacja .. Hmmm ...

• #3 06 Lip 2009 13:43
    kaken
    Poziom 15  

Podoba mi się, mógłbyś załączyć pcb?

__Maciek__ napisał:
    Wg. mnie te kołki wyglądają co najmniej nieestetycznie. ( wydaje mi się że zwykłe pinheady powinny wystarczyć. )

One są dużo bardziej trwałe od goldpinów, mam jedną płytkę na '51 z 97 roku zrobioną właśnie w taki sposób i do dzisiaj nie ma żadnych problemów z niestykaniem. Uważam takie rozwiązanie za bardzo dobre, mimo, że wymaga przy lutowaniu (i wyciąganiu ze złącz db) dużo więcej pracy.

• #4 06 Lip 2009 13:57
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Napisałem nieprecyzyjnie o przegrzaniu procka - oni zwarli równoległe zasilanie po drugiej stronie i popłynął przez niego duży prąd...
    Co do kołków - są one rzeczywiście wytrzymalsze i wygodniejsze w eksploatacji (począwszy od wykonania kabelków).
    A co do nieestetyczności - pozostaje mi tylko potwierdzić - ale uwierzcie że nie tak łatwo się to lutowało...
    A co złego w umieszczeniu przekaźników w podstawkach?
    Co do PCB to zaraz go wrzucę, ale ostrzegam że są błędy w oznaczeniu T1

• #5 06 Lip 2009 14:29
    candle
    Spec od monitorów

nie wrzucaj...
    popraw
    wystarczy dać odpowiednią średnicę otworów, aby ładnie dało się polutować te kolki - chociaż - nie wiem w imię czego...
    dałeś piękne podpory pod gniazdo mini din - szkoda ze gniazdo db25 wisi w powietrzu

nie masz żadnego zabezpieczenia przed odwrotnym włożeniem procesora - wystarczyło jeden pin przeznaczyć na klucz

kwarc pod procesorem? te ścieżki powinny być możliwie krótkie, a wiec kwarc należało by umieścić na płytce procesora - możliwie w podstawce dla prostej wymiany na inna częstotliwość

jeśli już diody montować kątowo, to można by pokusić się o odpowiedni element kształtujący - to nie są gigantyczne koszta

złącze zasilania - wybyło?
    przecież mogłeś dać typowego "molexa" takiego jak przy twardym dysku czy cdromie - nawet taki pewnie był zamiar

trochę to wszystko poskładane za tanio...
    czasami nie warto oszczędzać, bo taka oszczędność potrafi później mocno ugryźć

mam nadzieję, że moja odpowiedź cię nie zniechęca - zachęcam do dalszej pracy nad pcb

• #6 06 Lip 2009 15:08
    Daniel1984
    Poziom 11  

Jeżeli mógłbym coś zasugerować - mógłbyś dodać układ FTDI - bez kombinowania z dodatkowymi płytkami masz komunikacje z PC po USB. Warto by się też zastanowić nad zintegrowanym programatorem (najlepiej pod USB) zamiast dodatkowych złącz - wg. mnie większa wygoda, brak zbędnych kabli zasilania.

• #7 06 Lip 2009 15:29
    piotrva
    Moderator na urlopie...

A więc po kolei:
    Rzeczywiście DB25 wisi w powietrzu - źle rozplanowany układ tej części płytki...
    Co do odwrotnego wkładania procesora to wydało mi się to zbyteczne, gdyż (jak już przymocuję w poprawny sposób ten piekielny tqfp 100 do płytki) będzie on tam włożony na stałe, a nie jestem na tyle nierozważny żeby nie sprawdzić oznaczeń na uP
    co do kwarcu pod procesorem - nie było jak go dolutować do płytki procka, umieściłem tak blisko jak się dało na płycie głównej.
    To jest jedna dioda montowana kątowo - więc mogłem pomyśleć o kształtce - ale to nie zbrodnia - ważne że działa dobrze i spełnia swoje zadanie.
    Przecież jest złącze zasilania - patrz pierwsza fotka, ta z podpiętym wyświetlaczem - jest dokładnie takie złącze o jakim mówisz
    czy ja wiem czy za tanio??
    wszystko, nie licząc procków kosztowało mnie mniej więcej 300 zł

Co do dodania ftdi i zintegrowanego programatora - wolałem umieścić tylko to co przetestowałem (dot ftdi, którym się jeszcze nie bawiłem), a programator wykorzystuję jeszcze do starego układu AVT2500 i nie opłaca się dublować programatora i zwiększać rozmiarów płytki jak i tak musiałbym posiadać drugi programator

Dodano po 1 [minuty]:

A swoją drogą - znacie jakąś firmę, która by w Krakowie mi przylutowała ten procesor do płytki, tak żeby działał poprawnie??

• #8 06 Lip 2009 17:04
    kaken
    Poziom 15  

Cytat:

A swoją drogą - znacie jakąś firmę, która by w Krakowie mi przylutowała ten procesor do płytki, tak żeby działał poprawnie??

Znajdź serwis gsm, albo zainwestuj 15 zł we FLUXa i zlutujesz to samemu dowolną lutownicą.

• #9 06 Lip 2009 18:25
    candle
    Spec od monitorów

nie potrzeba flux'a
    wystarczy rf800 (bardzo smierdzi), stacja lutownicza 60W (np aoyue 936) i odrobina cierpliwosci

jesli moge cos ci polecic to youtube i haslo smd soldering
    jest tam cykl wykladow (tak to nazwijmy) prowadzony przez instruktorow lutowania - dla roznych ukladow, o roznej gestosci itd - chociaz jak sie na to patrzy to mozna odniesc wrazenie ze lutuja kilka ukladow dziennie...
    mimo wszystko to bardzo dobre zrodlo informacji do nauki
    a obudowa tqfp100 przestanie straszyc i sam sie bedziesz z tego smial

jesli chodzi o zlacze zasilania - myslalem o zlaczu do druku, a nie na kabelku

• #10 07 Lip 2009 10:03
    piotrva
    Moderator na urlopie...

czyli pokrywam miejsce lutowania tym topikiem rf800, potem umieszczam i dociskam układ, a na koniec ciągnę hotem po nóżkach, nadal dociskając uP??
    a co do złącza to może racje a takie byłoby lepsze, ale nie pomyślałem o tym ;-)
    jeszcze co do lutowania - oczywiście pierwszą nóżkę chwytam normalną lutownicą punktową??

• #11 07 Lip 2009 10:38
    candle
    Spec od monitorów

oj :) bawisz sie strasznie
    jedziesz zwykla kolba lutujac 3-4 nogi na raz - jak sie uda
    nie potrzebujesz hot air
    dla lepszego polaczenia zaopatrz sie w cyne 0.25mm ktora rozciapiesz na kilkanascie nozek i rozsmarujesz po reszcie
    wazne zeby pamietac ze jesli gdzies dotknoles lutola - topnik odparowal i przy nastepnym przebiegu - trzeba podlac

• #14 08 Lip 2009 22:10
    candle
    Spec od monitorów

wiesz, przy wlutowaniu rezonatora w dolna plytke gdzie masz jeszcze zlacza po drodze niewiele ten argument daje...

• #16 13 Lip 2009 11:29
    piotrva
    Moderator na urlopie...

i znów kicha, choć wszystko przylutowane na beton bez zimnych lutów i zwarć.
    Nasuwa mi sie więc wątpliwość, czy II i III procek (są z innej serii niż pierwszy) nie mają fabrycznie zablokowanego SPI...
    Cóż, w tym tygodniu pewnie wybiorę się do kolegi taty, który wykłada elektronikę na AGH i tam spróbuję zrobić coś przez jtag, który domyślnie na 100% jest włączony

• #17 23 Mar 2010 20:31
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Zrobiłeś błąd na płytce, MOSI i MISO programatora podłącza się pod PortE a nie do PortB.

• #18 23 Kwi 2010 17:52
    piotrva
    Moderator na urlopie...

polprzewodnikowy, mylisz się, sprawdź sobie z dokumentacją i pinnoutem atMega 1280/2560. Jako dowód dodam, że układ się programuje bez problemów
    EDIT: a w ogóle to po pierwsze dodam, że już jakieś pół roku temu wszystko odpaliłem i działa bez zarzutów ;-) Wykryłem jeszcze jeden błąd popełniony nie wiem z jakiego powodu - mianowicie diody świeciły przy stanie niskim, a nie wysokim. Żeby to naprawić poobracałem diody i podpiąłem zasilanie małym drucikiem od strony ścieżek (wcześniej przeciąwszy pierwotną ścieżkę zasilania)

Szukaj w 5mln produktów