Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste sterowanie RC bramami przesuwnymi.

06 Lip 2009 15:14 2070 2
 • Poziom 30  
  Zamieszczam dwa schematy. Jeden na 2 przekaźnikach z podwójnymi stykami przełączalnymi a drugi na 4-rech z pojedynczymi. Układy są proste i łatwe do wykonania dla każdego ale ponieważ łatwiej zdobyć przekaźniki silno-prądowe ( np. samochodowe ) z pojedynczym stykiem przełączalnym, opis ograniczę do tego układu.
  W obu wypadkach do zdalnego sterowania RC wystarczy dowolny odbiornik z wyjściem typu styk lub tranzystorowym Open Colector. Ponieważ nie wiadomo, ew. tr. jest zabezpieczony, warto dodać diodę Zenera.
  Gdy brama jest zamknięta, wył. krańcowy KZ musi być rozwarty ( analogicznie KO gdy jest otwarta ).
  Krańcówki determinują, które przekaźniki załączą po otrzymaniu polecenia START. Załóżmy, że brama jest zamknięta. Po wykonaniu przez bramę minimalnego przesuwu natychmiast zewrze KZ ale to nie wywoła żadnego efektu gdyż wcześniej przerzucił styk SO.
  Dalsze trzymanie czy przyciskanie pilota również nie spowoduje błędnego załączenia. Cykl Otwieranie kończy rozwarcie KO.
  Od tego momentu układ jest gotowy do przyjęcia polecenia ZAMKNIJ.
  Na okoliczność uszkodzenia pilota czy wyczerpania jego baterii, jest możliwość sterowania ręcznego.
  W przypadku 4-rech przekaźniki PO mi PZ mogą być słabe a "mocowe" należy dobrać do stosowanego silnika.
  Układ może nie zadowalać wybrednych - nie można np. uchylić częściowo bramy czy tp. Jednak praktycznie jak już się uruchomiło to w 99% przypadków chodzi o to, by ją albo całkowicie otworzyć lub zamknąć. Niewątpliwą jego zaletą jest prostota i praktycznie całkowita odporność na zakłócenia. Nie mniej, podczas pracy każdego silnika ( zwłaszcza komutatorowego ) są one emitowane i należy je tłumić tam, gdzie powstają. Do silników DC zalecam wlutowanie w piny silnika stosownego transila. Po prostej korekcie może sterować silnikiem AC 230.
  W przypadku zaniku U podczas wykonywania przesuwu brama stanie gdzieś "pomiędzy" i trudno powiedzieć, w którą stronę ruszy po otrzymaniu polecenia START. Ponieważ przekaźniki nigdy nie są takie same, przypuszczalnie ruszy w tę gdzie użyte przekaźniki będą szybsze. Nie wykluczone też, że ponieważ będą się "podcinać" i zaczną "kłapać" na wzór generatora. Wtedy należy bramę przestawić w któreś położenie ręcznie lub nacisnąć dowolną krańcówkę.
  Załączniki:
 • OptexOptex
 • Poziom 30  
  Układów skomplikowanych, z barierami ect. jest masa. A zamieszczone przeze mnie są najprostszymi z możliwych, nie pozostawiam co do tego żadnych wątpliwości. Ale banalnie proste zabezpieczenie przed ściśnięciem czy tp. opisałem i zamieściłem na Elektrodzie już dawno temu. Wystarczy jeden kontaktron opleciony kilkoma zwojami drutu np. 2,5mm.