Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z płytą główną, wymiana uszkodzonego opornika

06 Lip 2009 18:20 2655 6
 • Poziom 10  
  Ostatnio instalowałem swoją płytę główną(epox 8KDA3I) w dość nietypowej obudowie, starego typu i najwidoczniej zahaczyłem czymś o jeden przypadkowy opornik(jeżeli to w ogóle jest opornik, a nie coś innego). Płyta w tej chwili w ogóle nie startuje(mam nadzieje, że to jedyna rzecz jaką uszkodziłem), nie zapala się nawet epoxowy wyświetlacz informujący o błędach. Mam więc pytanie - ile może kosztować mnie naprawa czegoś takiego i czy rzeczywiście brak jednego opornika może prowadzić do takiego problemu.
  Niestety w domu mam jedynie lutownicę pistoletową, transformatorową więc nie mam co nawet próbować zabierać się za takie rzeczy.

  Problem z płytą główną, wymiana uszkodzonego opornikaProblem z płytą główną, wymiana uszkodzonego opornikaProblem z płytą główną, wymiana uszkodzonego opornika
 • Poziom 14  
  Na pewno jest to kondensator SMD tylko nie wiem jakiej wartości pewnie bedzie ciężko do tego dojśc chyba ze zadzwonisz do serwisu i udzielą ci takiej wskazówki do elementu C363 na tej płycie
 • Poziom 23  
  Ze zdjęcia wynika, że uszkodzony kondensator pracuje w układzie impulsowego regulatora napięcia dla pamięci DDR. Może to być element obwodu BOOTSTRAP - tłumaczyłoby to brak możliwości uruchomienia płyty głównej. Przeważnie kondensatory w obwodzie BOOTSTRAP mają pojemność z przedziału 100nF do 470nF. Dokładną wartość tego elementu można sprawdzić w dokumentacji technicznej sterownika PWM - wystarczy sprawdzić oznaczenie sterownika na Twojej płycie i skorzystać z google (najprawdopodobniej sterownikiem PWM w Twoim przypadku będzie, patrząc na zdjęcie, układ pod dwoma dużymi elektrolitami, zaraz przy oznaczeniu modelu płyty głównej).
 • Poziom 10  
  Napisałem do serwisu epox'a i dostałem taką odpowiedź:

  "This SMD caps value is 1000p, size is 0603."

  Jak mam więc to rozumieć? Czy jak pójdę do serwisu takie dane wystarczą do znalezienia czegoś zastępczego?
 • Poziom 21  
  Sama wymiana to nic trudnego ja takie rzeczy wymieniam za pomocą dwóch lutownic lub jednej lutownicy kolbowej akurat jeden grot typu srubokręt tak mi się fajnie wyrobił wyżarło go na środku i stworzył się grot z dwoma szczytami w sam raz do takich napraw taki amatorski sposób samo odlutownie to dokładnie jedna może dwie sekundy .
 • Poziom 10  
  Rozumiem, ale gdzie coś takiego mogę dostać? W postach wyżej padła informacja o pojemności z zakresu 100nF - 470nF tymczasem dostałem wartość 1000p, jak to się ma do siebie? Czego mam szukać w takim razie?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jest to kondensator ceramiczny 1000pF = 1nF 50V w obudowie SMD o kodzie 0603 dostępny w cenie około 3-4 grosze za jedną sztukę. Podane przez serwis Epox'a dane w zupełności wystarczą dla każdego serwisu. Jeżeli kolega uważa, w co wątpię, że brak tego elementu uniemożliwia uruchomienie płyty to proponuję udać się raczej do serwisu GSM.
  Kondensator ten nie ma wpływu na uruchomienie płyty, proszę sprawdzić czy miejsce z którego został usunięte nie jest zwarte. Wskazany przegląd płyty poza obudową (może coś jeszcze odpadło) oraz pomiar oporności w gnieździe ATX 5V, 3,3V i 12V w obu gniazdach ATX.