Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR] kto pomoże spr. AVRDUDE program(-ator) fuse calculator

06 Lip 2009 23:43 1789 12
  • Poziom 42  
    Witam,

czy mogę tutaj się zwrócić z prośbą o małą pomoc do AVR-owców ? ;)

otóż chodziłoby aby rzucić okiem i sprawdzić w różnych warunkach , z różnymi programatorami na różnych portach czy dobrze działa mój programik z linku poniżej (wiadomo jedna osoba ma ograniczone możliwości. Wprawdzie parę osób z działu DIY już pomogło - ale czym więcej tym lepiej - chodzi o różne warunki i środowiska)

Jest to program, który zawiera w sobie:

1. AVR Fuse Calculator (przyjazny dla człowieka)
    2. AVRDUDE programator GUI (taka nakładka graficzna połączona z kalkulatorem fusków)

(więcej szczegółów w linku poniżej)

tym bardziej, że program już wyszedł z fazy testowania alfa - i teraz jest beta.

przy okazji o sprawdzenie samego Fuse kalkulatora AVR - czy też nie ma gdzieś błędów jeszcze itp

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1354542&highlight=

czekam więc na opinie ale najbardziej na cenne uwagi, sugestie czy propozycje zmian, poprawek itp

pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Bardzo przydatny program :) Szczerze podziwiam autora za ciężką pracę. Mam taką małą sugestię. Osobiście korzystam z STK500v2 i denerwuje mnie pewna rzecz. Przechodzę na zakładkę programatora i odczytuje sobie fuse bity a następnie przechodzę do innej zakładki. W momencie gdy wracam do zakładki programatora to już od nowa muszę wybierać programator i port. Dobrze byłoby gdyby program zapamiętał ostatnio wybrany programator. To taka mała sugestia po pierwszym uruchomieniu, jeżeli jeszcze coś rzuci mi się w oko to na pewno się odezwę.

Pozdrawiam Dawid.
  • Poziom 42  
    dawid512 ---> czy możesz dokładniej opisać ten problem, znikania tego ostatnio wybranego programator ai portu?

pytam bo już druga osoba mi to zgłasza a tymczasem umnie za cho.... inkę nie chce się coś takiego przydarzyć, a dodatkowo specjalnie w programie porobiłem tak, że po wybraniu programatora i portu one od razu zapamiętują się w ustawieniach i po ponownym uruchomieniu także już pozostają. Założenie było take, że jeśli ktoś właśnie pracuje na innym programatorze niż usbasp czy stk200 (które można domyślnie szybko przestawić) to inne MUSZĄ się zapamiętać raz na stałe. Więc:

1. jeśli ustawisz programator i port i bez zmiany zakładki wyłączysz i włączysz program - to on pozostaje ?

2. czy po ustawieniu programatora i portu bez wykonywania innych operacji - zmiana zakładki już zmienia te ustawienia ?

3. Jeśli już dzieje się tak jak piszesz czyli wracasz do zakładki i twój programator nie jest wybrany - to jaki tam siedzi? i jaki port ?

4. i ostatnie - czy próbowałeś tego na ostatniej wersji build 18 ?

byłbym wdzięczny gdybyś podał jakieś bliższe informacje to może udałoby mi się to szybko zlikwidować
  • Poziom 32  
    Ad1. Nie.

Ad2. Tak.

Ad3. Usbasp port USB

Ad4. Korzystam z wersji 1.0.0 build 19.

Moim zdaniem program nie zapisuje ostatnio wybranego programatora i portu przez co trzeba go wybierać za każdym razem.
  • Poziom 42  
    dawid512 ---> aaaa to już chyba wiem o co chozi

1. jakiego windowsa używasz ??? Vista czy XP ?

2. czy masz szczególnie w Viście pełne prawa administratora? hmmm bo ja te ustawienia zapisuję programowo w rejestrze w miejscu gdzie zwykle inne aplikacje zapisują ustawienia użytkownika jest to klucz:

HKEY_CURRENT_USER\Software\mkAvrCalculator

i w tym kluczu są wszystkie ustawienia - czy mógłbyś zajrzeć do rejestru i zobaczyć czy w ogóle windows pozwolił na zapis tego klucza ??? czy też może nie ma go w ogóle?

tam w środku tego mkAvrCalculator powinny być m.inn takie wpisy jak:

AvrDudePort
    AVRDudeProgrammer

a w nich zapisane właśnie twoje ustawienia STK500vw oraz zdaje się jakiś port COM czy avrdoper

jesli tego u ciebie w rejestrze nie ma - to znaczy, że nie masz pełnych uprawnień - albo korzystasz z Visty, która ma włączoną tzw "kontrolę użytkownika" wtedy biedna aplikacja nic nie może zapisać sobie do rejestru

ale ok jeśli to się potwierdzi to zmienię zapisywanie ustawień zamiast do rejestru to będzie robione do pliku *.INI na dysku - wtedy problemy się skończą

pozdr i czekam na info
  • Poziom 32  
    Ad1. Mam Xp.

Ad2. Wpisy o których mówisz są w rejestrze i są ustawione na usbasp i port usb. Idąc dalej każdy użytkownik ma do nich pełen dostęp a mimo tego ich wartości wciąż są takie same.
  • Poziom 42  
    dawid512 --> ok wypuściłem na razie build 20 - ale tylko po to aby sprawdzić ten problem u ciebie...

.... w tej wersji (sprawdziłem dokładnie) zapis do rejestru programatora i portu odbywa się tylko i wyłącznie w 2 miejscach programu. 1-przy zmianie programatora i portu z listy, 2-przy wyjściu z programu (i niegdzie indziej)

1. spróbuj więc skasować ten cały klucz mkAVRCalculator przed uruchomieniem nowej wersji
    2. odpal nową wersję
    3. zmień programator i port i nie zmieniając zakładki oraz nie wychodząc z programu - zajrzyj do rejestru co się zapsiało??? czy twój programator i port ? - czy co innego ?

jeśli twój programator i port to zmień zakładkę i wróć do niej i znowu sprawdź i w rejestrze i w zakładce czy wszystko jest ok? czy znowu coś się pozmieniało?

jak się pozmieniało - to na prawdę mam wielki ZONK ! - co to może być (bo klikanie w inne zakładki w ogóle nie dokonuje manipulacji na rejstrze i tych wpisach)

pozdr i czekam na info
  • Poziom 32  
    Witam ponownie.

Zrobiłem tak jak pisałeś i rzeczywiście w rejestrze zapisuje się wybrany programator i port. Nie mniej jednak martwi mnie to że po zmianie zakładki znów wybrany jest usbasp i port usb. Ta sama sytuacja jest gdy wykonam restart programu. Tyle że klucz w rejestrze pozostaje ten który został zapisany po zmianie programatora czyli w moim przypadku STK500v2 i COM4.
  • Poziom 42  
    dawid512 --> dzięki za współpracę ;)

.... uuuuf chyba udało mi się wyeliminować tego buga (choć u mnie nie chce on się ujawnić) ale po twoim ostatnim opisie tego co się dzieje - zmieniłem jeszcze coś - mam nadzieję, że teraz tobie i innym już nie będzie się coś takiego robiło ...

sprawdź i daj znać jeszcze - proszę

build 21

pozdrówka
  • Poziom 32  
    mirekk36 --> Gratulacje :)

Teraz program zapamiętuje ustawienia programatora i portu przez co praca na nim staje się szybsza i przyjemniejsza:)

Pozdrawiam Dawid.
  • Poziom 42  
    dawid512 ---> to się cieszę - ale mam jeszcze jedno pytanie skoro akurat używasz stk500v2

1. czy jeśli nawet tak "z ręki" w dosie z konsoli wpiszesz np dla atmega8 - żeby odczytał sygnaturę

Cytat:
    avrdude -p m8 -c stk500v2 -P com5

- ale nie masz podłączonego do tego portu com5 - programatora - to czy avrdude nie zawiesza się u ciebie na takiej operacji ???

- czy podobnie nie działo się w moim programem gdy np próbowałeś odpalić przez pomyłkę, np sprwdzanie podłączonego procka a wybrałeś, np inny COM niż ten na którym miałeś stk500v2 ????

bo u mnie w takiej sytuacji bez programatora - avrdude jakby się wiesza ....

---- tak czy inaczej dzięki posiadaniu programu w wersji build 22 - na szczęście zniknie ten problem przykrego zawieszania się ;) - ale to tylko przy opcji "Sprawdź podłączony AVR" - a nie "WYKONAJ" polecenie z cmd line (czyli bezpiecznie bez zawieszenia można sobie sprawdzić łączenie z prockiem przez dowolny port czy programator)
  • Poziom 32  
    Póki co nie było żadnych "zwisów" przy próbach odczytu/zapisu nawet gdy nie mam podłączonego proga. Wprawdzie samo odczytywanie chwilę trwa ale program pozostaje stabilny.
  • Poziom 42  
    ok - ale zajrzyj czasem sobie do tamtego tematu DIY bo tylko tam informuję o nowszysch wersjach i o eliminacji ew innych mniej ale i bardziej istotnych bug'ów ;)