Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słup telefoniczny-jakie napięcie?

07 Lip 2009 12:32 3760 6
 • Poziom 14  
  Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie napięcie występuje na słupie telefonicznym :-)
  Dostawca to tpsa
  Na słupie jest właści wy kabel telefoniczny i dwa druty zasilające,o połowe cieńsze od tych na słupie energetycznym.pytam z czystej ciekawości :-).pozdrawiam
 • Poziom 38  
  48V w stanie jałowym

  100V sygnał dzwonka, napięcie przemienne

  Prądu z tego nie pociągniesz, ograniczenie prądowe na centrali ok 50mA.
 • Poziom 24  
  Napięcie takie jakie poda centrala, inne jest w czasie odłożonej słuchawki, inne podczas sygnału dzwonka, inne gdy jest rozmowa, typ centali ma znaczenie choć obecnie stosowane mają zblizone parametry czyli w stanie spoczynku spotkać możemy 50-60V, podczas rozmowy naście V, dzwonienie to jak dobrze pamiętam 25Hz napięcia juz nie pamietam. Może ktoś mnie uzupełni lub poprawi. Na starych wycofanych centralach np. Pentaconta napięcia były większe i potrafiły osiągnąć setkę. Ale to już przeszłość.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Eh łza się kręci w oku stare centrale :D
  Pentaconta sygnał dzwonienia około 96V modulowane fajnie kopało napięcie 48V przy normalnym stanie linii

  A czasami można spotkać dodatkowe urządzenia na linii na jednej parze kilku abonentów ale trzeba było dodatkowe zasilanie podejrzewam ze to pozostałość ale mogę się mylić

  Pozdrawiam
  Jacek
 • Poziom 38  
  Na wszystkich nowych centralach jest 48V.
  Na tych starszych (ale nie pentaconta ;) ) było 60V.
  Podczas rozmowy jest 6-12V zależne od rezystancji wewnętrznej telefonu.

  JacekEPS mówi o zwielokratnianiu linii poprzez PCM i tam też jest 48V.
 • Pomocny post
  Moderator
  60V było na centralach K66 oraz na niektórych modelach koncentratorów KACC100. Także biegowe centrale Siemensa oraz wszystkie ATS-y (radziecka odmiana siemensa) stosowały napięcie liniowe 60V,
  Na łączach na których były PCM-ki panowało napięcie od 160 do ponad 200V stałego i jak "trzepło" to było mocno czuć.. Do abonenta było jednak podawane napięcie około 24 lub 48V - w zależności od typu urządzenia.
  Nie spotkałem się z PCM-ką na linii napowietrznej wykonanej na drutach gołych rozwieszonych na izolatorach. Na kablach samonośnych to PCM-ki instalowano czasami na słupach.
  Przedwojenne (głównie niemieckie) analogowe systemy nośne 6cio i 12to krotne na liniach napowietrznych (nie kable samonośne tylko normalne druty) i torach brązowych z przeplotem stosowały czasami zasilanie na torach pochodnych napięciem 380V stałego. Ostatni taki trakt Armia Czerwona zdemontowała w Polsce zaraz po wojnie. Systemy stosowały wyniesione wzmacniaki lampowe instalowane na słupach.

  Współczesne sieci telekomunikacyjne to niemal wyłącznie 48V z uziemionym plusem (42 do 58 tak naprawdę) z wyjątkiem łączy ISDN gdzie jest podwójna wielkość napięci centrali.
  To tak dla ciekawskich...
 • Poziom 14  
  Dziękuję za pomoc. Temat zamykam