Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne wyłączenie urządzeń przy wyłączeniu komputera

zasoby 23 Maj 2004 16:06 6130 18
  • Kilka razy gościły już pomysły dotyczące sposobu wyłączenia urządzeń zewnętrznych takich jak monitor, drukarka, głośniki, skaner przy wyłączeniu komputera ATX. W tym artykule zaprezentowano kompletne rozwiązanie. Jak wiadomo monitor w stanie stand-by oraz inne podzespoły potrafią pobierać kilka Watów, wyłączanie i włączanie, kiedy są tylko potrzebne jest dosyć kłopotliwe. Wystarczy wykorzystać zwykłą listwę rozgałeziającą np. przeciwprzepięciową i bez rozbierania jej dołożyć niewielki modulik z podzespołami znajdującymi się w każdym sklepie elektronicznym.

Prosty układ składa się z przekaźnika 12V. Przekaźnik ten jest zasilany 12V pochodzącymi z komputera PC. 12V można pobrać z wentylatora zasilacza ATX, wentylatora procesora płyty głównej lub innego miejsca, gdzie pojawia się 12V w momencie pracy komputera i znika przy wyłączeniu. Wymagany jest znikomy prąd do zasilania przekaźnika. Dodatkowo zastosowano przycisk start - jest to przycisk chwilowo zwierny, pozwala on na wystartowanie wszystkich urządzeń w tym komputera. Po wciśnięciu przycisku komputer zostanie załączony, w ten sposób pojawi się 12V na cewkach przekaźnika i styki wyjściowe przekaźnika zostaną zwarte podtrzymując napięcie dla wszystkich urządzeń peryferyjnych. W momencie wyłączenia komputera napięcie w komputerze 12V zanika, jednak naładowany kondensator C1 podtrzymuje przez niewielki czas napięcie na przekaźniku.

Należy zastosować przekaźnik o odpowiedniej wytrzymałości prądowej styków. Przy budowaniu urządzenia należy zachować ostrożność i minimalną odległość od poszczególnych elementów w wielkości 6mm.

Przycisk zwierny można podmienić przełącznikiem imitującym stacyjkę w samochodzie.

Fajne!
  • #2 24 Maj 2004 10:17
    lechoo
    Poziom 39  

W powyższym opisie brakuje informacji, że należy w BIOS-ie komputera włączyć opcję jego uruchamiania po podaniu napięcia zasilającego, w przeciwnym razie trzeba będzie jednocześnie przyciskać przycisk START z powyższego rysunku i przycisk POWER w komputerze.

A tak przy okazji - nie prościej jest wyłaczać zasilanie wyłacznikiem na listwie zasilającej? :)

• #3 24 Maj 2004 10:26
    ozzman
    Poziom 26  

a ja se zrobilem zeby monitor tylko wylaczal to wstawilem przekaznik w zasilacz i monitor podlaczylem do gniazda w zasilaczu

• #4 24 Maj 2004 10:49
    Masteq
    Poziom 17  

Jeszcze innym rozwiazaniem jest wstawienie przekaznika rozdzielajacego listwe zasilajaca na 2 czesci i sterowanie nim za pomoca napiecia z usb. Wada jest to ze komp musi byc na stale podlaczony, ale przynajmniej bateryjka od biosu nie dostaje po d.. :D

• #5 24 Maj 2004 14:11
    maoz
    Poziom 11  

Używam bardzo podobnego rozwiązania już kilka miesięcy i jest ekstra. Naprawdę bardzo wygodne.

• #6 24 Maj 2004 14:25
    mmm777
    Poziom 29  

Rozwiązanie gotowe ( i drogie, przynajmniej wiadomo ile można zaoszczędzić robiąc to samemu :) ):

Master-Slave z filtrem sieciowym i 5 gniazdami.

nr art. 610425-50 (Katalog Conrad 2004, str. 373)
    Cena: 329,00 zł

Możliwość automatycznego włączania i wyłączania do 4 urządzeń ( monitora, drukarki, modemu itp.) z urządzeniem głównym do czerwonego gniazda Master. Bez konieczności dodatkowego przełączania wszystkich poszczególnych urządzeń. Jeżeli urządzenie jest włączone, świeci się czerwona dioda sygnalizacyjna. Aby dopasować czerwone gniazdo główne do podłączonego urządzenia głównego należy indywidualnie ustawić próg przełączania. Zintegrowana ochronna przepięciowa ochroni podłączone urządzenia. W przypadku odłączenia ochrony rozbrzmiewa akustyczny sygnał. Dodatkowy filtr sieciowy chroni przed zakłóceniami z sieci.

Dane techniczne: napięcie działania 230V/50Hz, 16A, nominalny prąd odprowadzenia 6,5kA na odcinek odprowadzający, napięcie zadziałania <1000V przez 25ns, przewód 1,5m (3 x 1,5mm/kw), kolor: szary/czarny.

Automatyczne wyłączenie urządzeń przy wyłączeniu komputera

• #7 24 Maj 2004 22:19
    koval_s
    Poziom 17  

Może sceptyczne moje spojrzenie na ten temat, ale:
    1. na co komu taki komp który się nazywa ATX (w tym przypadku chodzi mi tylko o zasilacz), a ma działać jak zwykły (taki jeszcze właśnie tylko mam) AT - paranoja
    2. Co do 12V z płyty, ja nie rozumiem co za wysoki poziom fascynacji elektroniką, na co jakieś cuda w stylu 12V+diodka+kondensator+itp.+przycisk+obudowa, przecie istnieją najzywklejsze przekaźniki na 230VAC, obudowa - a co w kompie to już brakuje miejsca jak w Mercedes, Toyota pod maską
    3. Takie cuda (przekaźniki, listwy, itp.) też kosztują, więc policzmy: 365(dni w roku) * 24 (na dzień) = 8760 godzin w roku, taki ATX+monitor = ok 10W w stanie wyłączenia (jałowym) biorą, czyli 1kWh / 0.01kW = 100h pracy na 1kW poboru, idziemy dalej 8760h (w roku) / 100h (na 1kWh) = 87kWh wychodzi - 87 (kWh) * 0.40zł (około) = 34.80zł na rok, papranie się pierdołami
    4. Za takie bajery typu ATX, EnergyStar i takie tam To chyba jednak prościej było tak jak mój stary komp AT (AT górą), po co te tryby czuwania, freeze, podnisienia systemu na przerwania, będziemy jadnak wierni konikom i bryczkom (precz z technikom, wróćmy do korzeni [za kilka lat nimi będziemy])

Motto:
    - Te "seryjne" wynalazki (ach jak my je kochamy, szczególnie gdy coś trzeba pilnie zdziałać to się ujawniają)
    - Ludzie lubię stare rzeczy (i nietylko) np. wino, skrzypce, opowieści, itd. itp., ale wróćmy na ziemię (a może na drzewa)

Po tym swoim pierwszym długim wystąpieniu (dla mnie tak), wybór należy do Was (tak jak w reklamie: ...wolicie jeździć Mercedesem czy jednak Syrenką...).

3mcie się

• #8 25 Maj 2004 12:32
    Jon-X
    Poziom 28  

maksymalne poparcie dla Kolegi powyżej w kwestii AT - też to mam i nie chcę zmieniać; lecę cały czas na tym samym 180 MHz a wszelkie wysiłki z tym kompem zmierzają do jego całkowitego wyciszenia, z całkiem dobrym jak na razie rezultatem... na tym złomie robię 95% rzeczy które robiłbym na mocniejszym sprzęcie więc nie widzę sensu kupowania czegokolwiek lepszego. muzyczka, net, Protel, po co tu Mercedes ?

pozdrawiam

• #9 14 Cze 2004 00:22
    janusz406
    Poziom 12  

zaproponowałem podobne rozwiązanie kumpolowi ale do wyłączania pompki do chłodzenia na wodę procka :D

• #10 03 Lip 2004 04:06
    DoctorX
    Poziom 23  

ehm...ja bym tu skomplikował zagadnienie...bo "automatykę sterującą" mam już wykonaną(odpowiedni zegar wyłącza co trzeba i włącza na czas) tylko żeby jakiś programik płynnie regulował natężeniem dźwięku - przed snem powoli ściszał(aż do wyłączenia wzmacniacza) a rano łagodnie budził...aha dodam ze problem wł/wył. kompa mam z głowy bo chodzi 24/dobę.

• #11 07 Lip 2004 17:35
    adass
    Poziom 25  

Witam. Ja używam tego rozwiązania już ponad rok i jest OK , tylko na jednym przekazniku który siedzi w zasilaczu :wink: Pozdrawiam.

• #12 08 Lip 2004 14:14
    slawek-woj
    Poziom 10  

polecam to rozwiazania uzywam ok 2lat i wszytko dziala ok :P

• #14 14 Lip 2007 23:15
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 27  

Ale kombinacje. Wystarczy przezież przekaźnik sterowany 12V z zasilacza kompa i już. Oczywiście taki, co nie boi się 230V i kilku amperów przy tym napięciu.
    Działało u mnie rok do czasu aż zmieniłem PC na laptopa. :-)

• #15 15 Lip 2007 13:28
    Miłosz16
    Poziom 14  

Cytat:
    maksymalne poparcie dla Kolegi powyżej w kwestii AT - też to mam i nie chcę zmieniać; lecę cały czas na tym samym 180 MHz a wszelkie wysiłki z tym kompem zmierzają do jego całkowitego wyciszenia, z całkiem dobrym jak na razie rezultatem... na tym złomie robię 95% rzeczy które robiłbym na mocniejszym sprzęcie więc nie widzę sensu kupowania czegokolwiek lepszego. muzyczka, net, Protel, po co tu Mercedes ?

zgadzam sie i popieram z tym ze ja ma 375 MHz i jest spoko wystarcza mi do wszystkiego, prócz gier, ale to tylko strata czasu

• #16 15 Lip 2007 15:25
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

BK_klp napisał:
    Ale kombinacje. Wystarczy przezież przekaźnik sterowany 12V z zasilacza kompa i już. Oczywiście taki, co nie boi się 230V i kilku amperów przy tym napięciu.
    Działało u mnie rok do czasu aż zmieniłem PC na laptopa. :-)

fakt ale u mnie wysiadlo przez iskrzenie. glownie monitor powodowal duze udary pradowe i dlatego zrobilem uklad ktory eliminuje iskrzenie przy wlaczaniu.

• #17 15 Lip 2007 18:13
    SaraniS
    Poziom 26  

Witam
    W mojej skromnej opinii najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie komputera z osobnego gniazda (prąd na stałe), a załączania urządzeń peryferyjnych dokonywać przez optotriaki + przekaźniki (triaki) sterowane mikrokontrolerem z portu USB, lub w wersji mniej zaawansowanej - sterowane wprost z portu LPT :)
    Do tego odpowiedni programik i możemy sobie wszystko włączać i wyłączać nawet przez WWW (to dla domorosłych adminów) :)
    Cofanie się ze standardu ATX do AT jest wg mnie bez sensu (a to, że do większości prac wystarczy taki stary komputer, to inna bajka... w sumie tylko obróbka video, rendering 3D i gry wymagaja mocy jaką mają dzisiejsze komputery).
    Pozdrawiam

• #18 18 Lip 2007 21:39
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 27  

Panowie po pierwsze to monitory są już od dawna z funkcją wyłączania jeśli nie ma sygnału z komputera a po drugie to z USB nie warto brać sygnału bezpośrednio, ponieważ łatwo spalić port.
    Ludzie, co tu za kombinacje wyczyniacie...?