Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus Logamax U004-24K - ciągle grzeje C.O.

07 Lip 2009 14:15 10869 30
 • Poziom 8  
  witam
  Piec, mimo przełączenia tylko na C.W.U. grzeje C.O.
  Majster przyszedł, podrapał się w głowę, wymienił mikroprzełącznik.
  Nic to nie dało. Przyszedł znowu, odciął regulator temperatury i tez nic nie pomogło. Jak piec jest wyłaczony dłuższy czas (pól dnia, dzień) po włączeniu, od razu się nie załącza. Natomiast po jakiś czasie okazuje się, że kaloryfery są gorące jak król szatanów. Majster mówi, że nie wie o co kaman. Wszystko jest sprawne wg niego.
  Jedno go zastanawiało - że w miejscu, w którym do mikroprzełącznika wchodzi ten rdzeń, co go załącza, jest woda. Ale nie wiedział za bardzo co z tym fantem zrobić.
  No i piec grzeje, jest lato, a majster drapie się w głowę...
  Co może być nie tak??

  edit: Jeszcze mała obserwacja: Jak piec nagrzał kaloryfery i pracowała w nim tylko pompa, odkręciliśmy termostaty na max w dwóch innych kaloryferach - i wtedy piec się włączył i zaczął grzać
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Podałbyś może dokładny typ kotła. Logamax ... ? GB022, GB122, GB112, U024, ... ? Odpisz dokładnie typ z tabliczki znamionowej.

  A tak generalnie, w każdym kotle jeśli w czasie grzania c.w.u. ciepło idzie na c.o. to coś jest nie tak z zaworem przełączającym. Może zanieczyszczenie, może uszkodzenie, ...
 • Poziom 8  
  To jest U004-24K. Ale jak nadmieniłem - grzeje nie tylko przy poborze c.w.u. - jak odkręciłem termostaty tylko, to zaczął grzać. Przy ustawionej opcji oczywiście tylko na c.w.u.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Kocioł część ciepła zamiast na wymiennik c.w.u. kieruje na grzejniki (urządzenie "myśli" że podgrzewa wodę użytkową) A robi tak bo zabrudzona/uszkodzona może być membrana w zaworze przełączającym. Trzeba zawór przełaczający rozebrać, wyczyścić, przedmuchać, wymienić 2 membrany (bo się zużywają po 2-3 latach). A jak jest woda przy mikroprzełaczniku to przy okazji należy powymieniać wszystkie uszczelnienia, pokrywki, oringi, itp.

  PS: Żeby wyczyścić zawór przełącz. trzeba się trochę namęczyć. Przy okazji czyści się wymiennik płytowy i wymiennik główny. Przy okazji sprawdza się czujniki itd. Czyli robi sie fullservis kotła. Co polecam uczynić (zlecić).
 • Poziom 8  
  Dzięki. A czy prawdą jest to, co mówi majster, że tego typu kotły mają to do siebie, że zrzucają nadmiar ciepła z c.w.u. do c.o. ?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  To prawda. Ale dziać się to może tylko w momencie kiedy kocioł zakończył podgrzew c.w.u. Wtedy ciepło z wymiennika głównego wyrzucane jest na c.o. (zabezpieczenie przed przegrzaniem wymiennika głównego). Praktycznie wygląda to tak, że pierwszy grzejnik może być trochę ciepły (nawet latem). Ale na pewno nie jest tak - że kocioł w czasie grzania c.w.u. w tym samym czasie naddatek ciepła rzuca na c.o. To niemożliwe, a jak tak się dzieje to patrz powyżej.
 • Poziom 2  
  u mnie podobna awaria. Niejako podgrzewa wodę w c. o. podczas ustawienia na grzanie tylko wody użytkowej w lato. Poza tym mój problem polega na awarii czujnika ciepłej wody. Piec wchodzi w stan awarii podczas jej poboru (ciepłej wody). Gdy ustawię zapotrzebowanie na c. o. odpala bez awarii. Gdy tylko dodam ciepłą wodę, lub samą ciepłą wodę próbuję włączyć - zapala się pierwsza czerwona dioda. Miesiąc temu z tego właśnie powodu wzywany był serwisant. Wraz z całą konserwacją kotła, wymianą membrany w zaworze przełączającym, zmieniony był także czujnik ciepłej wody i piec działał. (I tak dając ciepło na grzejniki gdy ustawiony był tylko na ciepłą wodę). Dziś serwisant był znowu i o dziwo piec zadziałał i nie chciał wejść w stan awarii. Wieczorem to samo - nie działa. Gdzie jeszcze może tkwić przyczyna? Dodam że przy ostatnich ulewach trochę wody cofnęło się do pieca. Pozdrawiam. Z góry dziękuję za info.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Co znaczy że wodę cofnęło do kotła ? Nie kumam. Kocioł wraz ze sterownikiem zalany był wodą ? W czasie podgrzewu c.w.u. całe ciepło musi być kierowane na wymienik płytowy. Jak jest inaczej to serwisant jeszcze raz musi rozkręcić zawór przełączający i dalej trzeba kombinować. Jest coś nie tak z zaworem przełączającym. I może być też problem z drugim czujnikiem zanurzeniowym w kotle (tym od c.o. jeśli wymienił ten od c.w.u.)
 • Poziom 13  
  Jeżeli kapie woda z zaworu trójdrogowego przy microswitch`u to zła wiadomość jest taka, że trzeba wymienić cały zawór bo uszczelnienie nie istnieje jako zestaw naprawczy w Buderusie. A koszt zaworu to 103,00 euro + VAT.
 • Poziom 8  
  Majster, który właśnie u mnie jest, stwierdził,m że to nie może być membrana, ponieważ ten trzpeiń, który włącza mikroprzełącznik wychodzi i wchodzi bez zarzutu, reaguje sprawnie na odkręcenie i zakręcenie wody. Posprawdzał filtry, nakombinował się, w końcu piec w ogóle przestał reagować na odkręcenie ciepłej wody i nie grzeje jej.
  Więc stwierdził, że najprawdopodobniej walnęła płyta główna za którą bagatela, będę miał niby zapłacić 1200 PLN.

  EDIT: Majster właśnie "skończył". Efekt jest taki, że jak powiedział" piec nie daje iskry, a idzie blok gazowy. nie walnął tu gdzieś piorun?". Jutro ma przyjechać z jakimś magikiem z Buderusa, który też jest ciekawy ponoć o co kaman.
 • Poziom 2  
  Może zacznij od zaworu 3-dr jak kolega radzi, w sumie to taniej niż wymiana płyty głównej. Koszt płyty głównej 7101274 do twojego kotła to 205 euro netto (cena katalogowa). Oczywiście cena dla autoryzowanych. Strona producenta www.buderus.pl W Buderusie jest zasada, kto sprzedaje ten serwisuje. Może lepiej zgłosisz sie do firmy, gdzie kupiłeś kocioł.
 • Poziom 8  
  Ale tam nie ma zaworu 3dr :)
 • Poziom 2  
  Kazdy kocioł 2-f ma zawór 3-dr. Opisany przez ciebie model jest kotłem 2-f.
 • Poziom 13  
  To byłby pierwszy przypadek Buderusa U bez zaworu 3-drog. Jest on za przełącznikiem hydraulicznym. Ma 2 wyjścia 1 na co i 1 na h2o.
 • Poziom 8  
  kurcze, mimo złamanej giczy, pójdę do piwnicy i sprawdzę co jest dokładnie napisane na tabliczce znamionowej. Majster w każdym razie mówił, że tu nie ma tego zaworu.
 • Poziom 13  
  Jeśli to kocioł 2-obieg to ma na 150%.
 • Poziom 8  
  no wiec jest to ten kocioł który opisywałem. No i jestem w kropce.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  O co chodzi ?!?! Jest zawór przełączający w tym kotle i już. A jaki, to w tym przypadku nieważne. Czy serwisant rozkręcał w tym kotle cały zespół wodny wraz z zaworem przełaczającym? Bo jeśli nie to w ogóle nie ma sensu z nim gadać.

  Dodano po 2 [minuty]:

  gazokizior napisał:
  (...)uszczelnienie nie istnieje jako zestaw naprawczy w Buderusie.


  A właśnie że istnieje. Mogę Ci sprzedać.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jest dokładnie tak,jak pisze kolega wawrzeczko_t.A swoja drogą,nikt z Buderusa nie zostawił by cię z nie dokończoną naprawą.Więc od kogo ten serwis?
 • Poziom 8  
  wawrzeczko_t napisał:
  O co chodzi ?!?! Jest zawór przełączający w tym kotle i już. A jaki, to w tym przypadku nieważne. Czy serwisant rozkręcał w tym kotle cały zespół wodny wraz z zaworem przełaczającym? Bo jeśli nie to w ogóle nie ma sensu z nim gadać.


  Niestety, nie jestem w stanie stwierdzić. Moja ograniczana zdolność do poruszania się skutkuje tym, że nie śmigam po tych schodach. A jestem na górze raczej, żeby na żądanie serwisanta odkręcać bądź zakręcać wodę w kranie.
  Niemniej - dziś mówił coś o sprawdzaniu filtrów, zniknął w piwnicy z kluczem francuskim, a potem narzekał, że mamy zażelazioną wodę i że teraz piec już w ogóle nie reaguje. I że najprawdopodobniej spełni sie czarny scenariusz i będzie to płyta główna, 1200 pln. Najgorsze jest to, że ja widzę, że koleś nie ma pewności co jest grane. Że po prostu nie wie.
  Jutro przychodzi jeszcze jakiś "nadserwisant z Buderusa" - bo to ponoć ciekawostka i chce zobaczyć mój piec.
  Nie zamierzam wydać już ani grosza na nich, o ile nie powiedzą mi co to jest za usterka i o ile nie będą tego pewni na 100%. A jeśli koszt naprawy przekroczy 1000 pln to chyba zastanowię się nad nowym piecem - ten ma już jakieś 8 lat. Dobrze kombinuję?

  Dodano po 2 [minuty]:

  serwisant73 napisał:
  Jest dokładnie tak,jak pisze kolega wawrzeczko_t.A swoja drogą,nikt z Buderusa nie zostawił by cię z nie dokończoną naprawą.Więc od kogo ten serwis?


  Serwis jest wzięty ze strony Buderusa - jest to autoryzowany przedstawiciel z Piaseczna: INTRATA
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Masz prawo wiedzieć,co jest grane.Nawet jeśli będzie konieczna wymiana zaworu,to koszt tej usługi nie będzie aż tak duży.Co do nowego kotła,to przy tak kosztownych remontach,jest to w pełni zasadne posuniecie.
 • Poziom 2  
  wawrzeczko_t napisał:
  O co chodzi ?!?! ....


  gazokizior napisał:
  (...)uszczelnienie nie istnieje jako zestaw naprawczy w Buderusie.


  wawrzeczko_t napisał:
  A właśnie że istnieje. Mogę Ci sprzedać.


  Skoro tak stanowczo twierdzisz, że istnieje zestaw naprawczy "uszczelnienie popychacza mikroswitch`a wody sanitarnej" do Logamax U004-24K to napisz numer katalogowy Buderusa. Jestem przekonany, że go nie podasz, bo nie istnieje. A to co masz to jakieś "graty" z odzysku.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  OK. Podam Państwu jutro :)
 • Poziom 13  
  Kolego wawrzeczko, miałeś dzisiaj podać nr serwisowy uszczelnienia .... i co?
 • Poziom 13  
  Ok. To co pokazałeś to są części do obiegu co. Obieg cwu jest w poziomie tam gdzie nie ma numeracji. Za poziomym popychaczem jest microswitch cwu.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  No to zadzwonię w tej sprawie do Budera jutro. Zresztą muszę rozkręcić ten zawór i sprawdzić w czym jest problem.
 • Poziom 9  
  Mam podobny problem. Po włączeniu pieca słychać najpierw uruchomienie pompy obiegowej, a po momencie odpala się palnik i grzeje c.o. Oczywiście przełącznik pieca ustawiony jest jedynie na c.w.u. Zawór trójdrożny jest suchy, nie ma śladów wycieków wody. Czy to jest również problem zaworu trójdrożnego?
  Za podpowiedź będę bardzo wdzięczny.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Raczej tak. Trzeba go rozebrać, wyczyścić i wymienić membrany jeśli są zużyte.
 • Poziom 9  
  Witam!
  Na innych forach znalazłem dokładnie taki sam opis awarii i ponoć przyczyną była awaria Mikroprzełącznika do detekcji c.w.u. (dwukrotnie trafiłem na taki opis, np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1307226.html). Zobaczymy. Jutro będę "walczył". Dam znać o efektach.
  Pozdrawiam