Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsu prostokątnego.

mario987 07 Lip 2009 15:31 12771 32
  • #1 07 Lip 2009 15:31
    mario987
    Poziom 14  

Witam,
    Nie wiem czy w dobrym miejscu zamieściłem swoje pytanie
    Mam pewien problem którego nie udaje mi się rozwiązać.
    Mianowicie buduje generator impulsu prostokątnego którym mam zamiar sterować dwa tyrystory. Moduł sterujący ma zmieniać częstotliwość oraz wypełnienie impulsu. Częstotliwość w zakresie 2Hz 100Hz a wypełnienie w zakresie 1% do 99% regulowane zależnie od siebie. Rysunek obrazuje o co mi mw. chodzi. To 20 ms jest przykładowe i właśnie to ono ma być zachowane.
    I teraz problem którego nie mogę rozwiązać
    Szukałem na internecie wiele przykładów i schematów jest na układach ne555 czy cmos zrobiłem kilka na ne555 tylko nie mogę wymyślić jak zrealizować tą zależność pomiędzy dwoma wyjściami.

Bardzo bym prosił o pomoc.

https://obrazki.elektroda.pl/47_1246973241.jpg

0 29
  • #2 07 Lip 2009 16:04
    kuuczoo
    Poziom 26  

O ile rozumiem to chcesz mieć 2 wyjścia, z czego jedno będzie miało wypełnienie 10% a drugie 90% przy tej samej czestotliwości. Jeśli tak to nie widzę problemu. Budujesz generator regulowany na ne555 a następnie jego wyjście podajesz na bramki - jedno wejście z jednej bramki NOT, drugie wyjście z dwóch szeregowych bramek NOT (czyli bufor), i już

0
  • #3 07 Lip 2009 16:28
    mario987
    Poziom 14  

Dzięki za zainteresowanie tematem:)
    Nie chodzi mi o to by na jednym wyjściu sterować częstotliwością a na drugim wypełnieniem tylko ze wypełnienie ma być zależne od częstotliwości.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lip 2009 17:21
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Narysowałem poniższy układ, zanim pojawił się twój ostatni post:
    Wydawało mi się, że chodzi o to, aby niezależnie od siebie regulować czas trwania obu impulsów (tak zrozumiałem obrazek).
    Ale skoro "wypełnienie ma być zależne od częstotliwości", to trzeba zmienić ten układ tak, aby generator U1 pracował po prostu jako astabilny. Wtedy przy stałym (ustawionym przez P2) czasie trwania impulsu - na wyjściu U2 będzie taki właśnie sygnał o wypełnieniu zależnym od częstotliwości.
    Pozdrawiam.

ps. ten sam efekt można uzyskać na jednym astabilnym multiwibratorze 555, ale szkoda mi było mojego obrazka :D (może się jednak przyda, jeśli jeszcze coś innego miałeś na myśli :?: ).

0
  • #5 07 Lip 2009 17:32
    irek2
    Poziom 40  

Wg mnie powinien to byc generator jaki uzywany jst w pzertwornicach PFM czyli taki w ktorym jeden impuls (dodatni badz ujemny) ma staly czas a reguluje sie tylko drugim co automatycznie zmienia wspolczynnik wypelnienia i czestotliwosc.

0
  • #6 07 Lip 2009 18:19
    prezeswal

irek2 napisał:
    Wg mnie powinien to byc generator jaki uzywany jst w pzertwornicach PFM czyli taki w ktorym jeden impuls (dodatni badz ujemny) ma staly czas a reguluje sie tylko drugim co automatycznie zmienia wspolczynnik wypelnienia i czestotliwosc.

To właśnie napisałem w moim "ps" :D :
    Pozdrawiam.

0
  • #7 08 Lip 2009 16:00
    mario987
    Poziom 14  

Zbudowałem ten układ na ne555 działa super :). Ale chciałbym pójść krok wyżej i zbudować coś konkretniejszego :D. Macie może gdzieś w swoich zasobach jakieś schemaciki takich generatorów? Mogą być na innych układach niekoniecznie ne555. Myślałem żeby zrobić coś na atmelu ale niestety za wysokie progi w kwestii napisania części kodu odpowiedzialnej za właśnie takie sygnały.

Z góry dzięki :D

0
  • #8 08 Lip 2009 17:17
    prezeswal

mario987 napisał:
    Macie może gdzieś w swoich zasobach jakieś schemaciki takich generatorów? Mogą być na innych układach niekoniecznie ne555.

Taki układ wytwarza sygnał analogiczny do tego na 555:
    Zamiast bramek 4093 można użyć inwerterów z wejściem Schmitt'a, np. 40106.
    Pozdrawiam.

ps. a co konkretnie jest to "coś konkretniejszego", co chciałbyś zbudować :?:

0
  • #9 08 Lip 2009 21:04
    mario987
    Poziom 14  

Chciałbym zbudować układ działający na tej samej zasadzie tylko na bramkach :D .

0
  • #10 08 Lip 2009 21:18
    prezeswal

mario987 napisał:
    Chciałbym zbudować układ działający na tej samej zasadzie tylko na bramkach :D .

No to przecież to właśnie narysowałem :!:

0
  • #11 08 Lip 2009 22:32
    mario987
    Poziom 14  

Znaczy może napisze tak chodzi mi o coś bardziej że tak powiem stabilnego niż ne 555 przypomnę że chciałbym tym sterować tyrystory a patrząc na przebiegi impulsów z ne555 szczególnie przy początku i końcu zakresu regulacji mógłbym się niechcący pozbyć tyrystorów które są dość drogie :D. Np myślę że na właśnie tym układzie 40106 można by było coś sklecić dość ciekawego.
    Jeśli by ktoś miał jakieś schemaciki albo linki to bardzo bym prosił.

0
  • #12 09 Lip 2009 07:24
    prezeswal

Tak, jak już pisałem - "układzik" na 40106 można "sklecić" analogicznie, jak stosując 4093. "Schemacik" wygląda tak:
    Pozdrawiam.

0
  • #13 09 Lip 2009 12:24
    mario987
    Poziom 14  

Prezeswal mam do ciebie pytanko jeszcze jedno jesteś w stanie mi powiedzieć czy impulsy będą równe w taki sposób jak zaznaczyłem na rysunku chodzi o te przerywaną linię. Impuls pwm przy zboczu opadającym musi być równy ze zboczem narastającym impulsu częstotliwości.
    Chodzi mi tu głównie o schemat z zastosowaniem układu 40106.
    Znalazłem na forum coś takiego:
    https://obrazki.elektroda.pl/77_1247135256.jpg
    I tu jest regulowana częstotliwość i chyba pwm

https://obrazki.elektroda.pl/50_1247134784.jpg

0
  • #14 10 Lip 2009 12:56
    irek2
    Poziom 40  

Kolego mario987 najpierw piszesz ze ma sie zmieniac czestotliwosc a potem podajesz rysunek z przebiegiem na ktrorym widac ze czestotliwosc jest stala?

0
  • #15 10 Lip 2009 14:17
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    TO powinno cię zadowolić. Jest tam wszystko w jednym i regulacja częstotliwości i wypełnienia impulsu.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 10 Lip 2009 14:41
    mario987
    Poziom 14  

Częstotliwość nie jest stała narysowałem przykładowo rysunek obrazujący o co mi chodzi tu akuratnie jest ustalona na 20ms czyli 50Hz. PWM jest zależne od częstotliwości ale również regulowane tak jak napisałem. Myślę nad zrobieniem tego na TL494 mam aplikacje w której jest to mw. opisane można to wszystko ładnie i prosto rozwiązać układ posiada w strukturze oscylator czyli zapewne można regulować nim częstotliwość.

0
  • #18 10 Lip 2009 20:29
    prezeswal

mario987 napisał:
    Impuls pwm przy zboczu opadającym musi być równy ze zboczem narastającym impulsu częstotliwości.
    Chodzi mi tu głównie o schemat z zastosowaniem układu 40106.

W tym układzie możesz zamienić bramki 4093 na 40106 (jak to wygląda - już rysowałem, a symulatorze nie znalazłem 40106 :D ):
    Potencjometrem P1 można zmieniać częstotliwość, a P2 - czas trwania impulsu wyjściowego.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 10 Lip 2009 21:09
    Xweldog
    Poziom 30  

W tym ostatnim przykładzie F jest m/w T1+T2. Oznacza to, że ruszając jednym potencjometrem zmienia się jednocześnie dwa parametry. I F i duty. To jest dosyć kłopotliwe w użyciu.

0
  • #20 10 Lip 2009 22:21
    prezeswal

Xweldog napisał:
    W tym ostatnim przykładzie F jest m/w T1+T2. Oznacza to, że ruszając jednym potencjometrem zmienia się jednocześnie dwa parametry. I F i duty. To jest dosyć kłopotliwe w użyciu.

To nieprawda - częstotliwość zależy wyłącznie od P1 (no i oczywiście R1C1 :D ).
    A to, że przy regulacji częstotliwości i niezmiennym czasie trwania impulsu wyjściowego zmienia się współczynnik wypełnienia (po polsku - "duty" :D ), to ... tak sobie życzył autor (jego post z 7-go lipca).
    Pozdrawiam.

0
  • #21 10 Lip 2009 22:58
    Xweldog
    Poziom 30  

Nie napisałem, że autor chce innego, tylko że Ge z sumowaniem okresów są b.niewygodne w nastawianiu.
    Potencjometrem od F ustawi się np. 10ms i od duty tyle samo. Okres jest 20ms z duty 50% Zgadza się ?
    F da się na 20ms. Drugi czas pozostaje bz. To jaki jest teraz okres ? 30ms a duty 33%.
    Ale co będzie, gdy da się F np. 2ms ? Teoretycznie okres powinien mieć 22ms a duty z 85%.
    Ale obawiam się, że tak nie będzie. A autor chce reg od 1 do 99%.

0
  • #22 10 Lip 2009 23:10
    prezeswal

Wzór na częstotliwość generatora astabilnego można znaleźć w karcie katalogowej 4093.
    Natomiast układ ten nie spełni wymagania autora pod względem zakresu regulacji współczynnika wypełnienia (1%÷99%). Jeśli ten warunek ma być spełniony, to "część monostabilną" trzeba zmienić.
    Pozdrawiam.

0
  • #23 10 Lip 2009 23:21
    Xweldog
    Poziom 30  

Twój układzik jest prosty i ciekawy ale imo czas pierwszego przerzutnika musi być zawsze dłuższy, niż drugiego. Bo w przeciwnym wypadku nie nastąpi rozładowanie drugiego C do poziomu przerzutu. I tu nie uzyska się duty poniżej 50% - co zresztą piszesz.
    Ale chyba mam prosty układ który to zrobi, muszę pogrzebać.
    Pozdrowienia
    PS
    Znalazłem, okroiłem ale idea jest jasna. Umożliwia precyzyjne ustawianie duty od 0,1 do 99,9% ( jak nie więcej ). To jest fragment schematu na 74ALS123 ale nie ma problemu by przejść na np. 4538 z prostą formułą obliczania czasów. Na TTL wzbudza się za każdym razem przy włączaniu Uz, nie wiem czy tak samo będzie na C-MOS. Jeżeli nie, trzeba będzie dodać bramkę.

0
  • #24 11 Lip 2009 00:08
    prezeswal

Tak zmodyfikowany układ umożliwia uzyskanie współczynnika wypełnienia powyżej 50% :
    Dioda jest potrzebna do symulacji, w rzeczywistym układzie jest zbędna (chyba :D ).
    Pozdrawiam.

0
  • #25 11 Lip 2009 11:25
    mario987
    Poziom 14  

Witam,
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :D za pomoc.
    Mam pytanie odnośnie tych schematów czy impuls pwm przy zboczu opadającym będzie się pokrywał z zboczem narastającym częstotliwości? ponieważ ta własność musi być spełniona.
    Niestety nie mam oscyloskopu takiego bym mógł to sprawdzić ani nikt z znajomych nie posiada.

A tak nawiasem może ma ktoś jakieś linki do jakiejś prostej w miarę taniej konstrukcji oscyloskopu pod pc ja szukałem ale to albo jest na karte dźwiękową a to moim zdaniem to jest lipa albo jest fajny ale bardzo drogi w wykonaniu z części ciężko dostępnych albo jest tani w wykonaniu ale nie odpowiada parametrami. Coś takiego byłoby podstawą przy konstruowaniu takich układów. Ja mam OS-301 lecz niestety nie zawiele można tym sprawdzić. Można symulować tak jak robi to kolega prezeswal ale wszystko najlepiej wychodzi w praniu jak to sie mówi. :D

0
  • #26 11 Lip 2009 11:37
    Xweldog
    Poziom 30  

Z jaką dokładnością mają się pokrywać ? Czy rozrzut ok. 100ns będzie dla Ciebie dopuszczalny ? Bo w układzie na 4538 masz wyjścia Q / -Q na których stany będą się zmieniać praktycznie w tym samym czasie. Ale tak naprawdę będzie między nimi m/w taka różnica.

0
  • #27 11 Lip 2009 19:21
    mario987
    Poziom 14  

Myślę że tak. Ale gdyby był jeszcze mniejszy to na pewno by nie zaszkodziło :D . Choć podejrzewam że mniejszy rozrzut będzie ciężki do uzyskania.

0
  • #28 11 Lip 2009 20:07
    Xweldog
    Poziom 30  

W 4528 oba wyjścia są brane z tego samego miejsca ale jedno to jeden inverter a drugie to dwa. Tu zawsze to drugie będzie opóźnione o czas propagacji rzędu 50-100ns. Przypuszczam, że tak samo jest w 4538 ale nie natrafiłem na szczegółowy opis.
    Te opóźnienia można prosto zminimalizować, np. oba wyjścia przepuścić odpowiednio przez następne invertery ( podgląd na oscyloskopie dwukanałowym min. 2x40MHz ). TTL są szybsze i w nich przesunięcie będzie mniejsze.

0
  • #29 28 Lip 2009 14:44
    mario987
    Poziom 14  

Witam.
    Po długich walkach zrobiłem generator tylko wyłonił się kolejny problem..
    Ma ktoś pomysł jak zasilać wzmacniacz operacyjny który ma mieć + 12 v i -12v zasilania. całość ma być zasilana z +12V. Myślałem nad obniżeniem zasilania do + 9v i skonstruowania małej przetwornicy na ne555 do -9V ale czytając noty katalogowe wywnioskowałem że nic z tego bo układy są minimalnie zasilane +/- 12V. Układ to lm741. Albo jakiś wzmacniacz którym mógłbym zastąpić ten ale zasilania żeby się zgadzały. Cały układ mam gotowy i tylko to mnie jeszcze trzyma bardzo proszę o pomoc.

Dzięki za odpowiedź.

0
  • #30 28 Lip 2009 14:52
    prezeswal

Jeśli nie narysujesz tego układu ze wzmacniaczem operacyjnym (do czego to ma służyć ?), to trudno będzie coś doradzić.
    Pozdrawiam.

0