Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektronika - wentylator Manrose

Hania09 07 Lip 2009 18:35 2755 12
  • #1 07 Lip 2009 18:35
    Hania09
    Poziom 9  

Czy ktoś wie jaki element oznaczony jest symbolem T13.
    Jest na płytce sterującej pracą wentylatora ściennego, a właściwie żaluzjami. Przytwierdzony jest na trzech drucikach. Oznaczony jest bialą kropką. Przepalił się w wyniku przepięcia. Nie wiem co to jest i wobec tego nie mogę kupić nowego. Będę wdzięczna za pomoc.

0 12
  • #2 07 Lip 2009 18:48
    koliuk
    Poziom 24  

Jest to tranzystor a jaki to nie wiem bo nie widac... Z przodu pisze na nim jaki to...

Z tego co widzę chyba to ta płytka jest osmalona wiec śmiem przypuszczać ze scalak (układ scalony) też sie sfajczył...

0
  • #3 07 Lip 2009 20:02
    Hania09
    Poziom 9  

Z przodu niestety nie ma nic, z boku biała kropka, a od strony zacisków przewodów niestety się odłamało i ten kawałek gdzieś wyparował.
    Scalak się chyba nie sfajczył, tylko ten tajemniczy tranzystor.
    Dziękuję za pomoc.

0
  • #4 07 Lip 2009 20:09
    ajpier
    Poziom 37  

Zdejmij to ze ściany i zrób zdjęcie przodu i od strony druku tak żeby było widać dokładnie ścieżki i oznaczenia elementów.

0
  • #5 07 Lip 2009 21:02
    Hania09
    Poziom 9  

Ze ściany to już jest zdjęte. Na tej plytce oznaczenia są z przodu i przy tym tajemniczym tranzystorze oznaczenie jest T13, a miejsce oznaczone białym trójkątem. To wszystko. Po drugiej stronie ścieżki owszem widać, nie wiem jednak czy to jest istotne w ustaleniu jaki to tranzystor.

0
  • #6 07 Lip 2009 21:08
    ajpier
    Poziom 37  

Hania09 napisał:
    Ze ściany to już jest zdjęte. Na tej plytce oznaczenia są z przodu i przy tym tajemniczym tranzystorze oznaczenie jest T13, a miejsce oznaczone białym trójkątem. To wszystko. Po drugiej stronie ścieżki owszem widać, nie wiem jednak czy to jest istotne w ustaleniu jaki to tranzystor.

A jak chcesz ustalić jaki tranzystor i rezystor tam wstawić. To nie forum wróżek. Nawet nie widać jaki tam scalak siedzi. Dajesz zdjęcie rozerwanego tranzystora i liczysz na cudowne odpowiedzi. Skoro szukasz pomocy to rób to o co się ciebie prosi. Zdjęcia druku i płytki załadujesz to będziemy dalej myśleć.

0
  • #7 07 Lip 2009 21:40
    Hania09
    Poziom 9  

Cudny jesteś inżynierze. Postaram się coś pstryknąć

Dodano po 19 [minuty]:

Może jednak spróbujesz troszkę powróżyć.

Dodano po 8 [minuty]:

Niestety więcej ze ściany nie zdejmę, ponieważ całe urządzenie jest wmurowane w otwór wentylacyjny.

0
  • #8 08 Lip 2009 13:10
    ajpier
    Poziom 37  

Ten tranzystor to zwykły NPN i to po poważnym zwarciu. Ścieżka odparowała, tranzystor rozerwany a układ prawdopodobnie też będzie do wymiany. Mam jeszcze dwa pytania. Podaj mi oznaczenie tego dużego układu scalonego bo za bardzo nie widać i do której kostki podłączony jest wentylator. Zdjęcie pozostałych elementów w ścianie też będzie pomocne.

0
  • #9 08 Lip 2009 16:44
    Hania09
    Poziom 9  

Oznaczenie na kostce: Japan 9714HB, a niżej TC4001BP.
    Zdjęcie wentylatora w ścianie nie najlepsze, ale mam problem ze światłem. Element widoczny z prawej strony odpowiada chyba za zamykanie żaluzji (zamiennik wyłącznika czasowego - schemat 3). Zwykle jest zakryty, ale odkręciłam do zdjęcia. Po lewej stronie widać przewody - stąd wypięłam płytkę.

Na tych schematach nie ma rysunku mojego wentylatora, ale tylko to było dołączone.
    Zasilanie idzie poprzez kostkę potrójną do górnej części płytki . Dolne przewody w płytce odprowadzają poprzez przewód podwójny do kostki podwójnej w górnej części wentylatora, a następnie do silnika. Tak myślę. Choć sądząc po okopceniu powinno walnąć na wejściu do płytki - czyli przepływ odwrotnie. Jednak jeśli przeszło przez płytkę i rozsadziło tranzystor na wyjściu jest nadzieja, że silnik nie poleciał. Nie jestem elektrykiem i piszę tak jak myślę, proszę więc o wyrozumiałość.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Zdarzył się cud. Znalazłam odpryśnięty kawałek z oznaczeniem: ZO125, ST M/A, T727.
    To chyba wystarczy?

0
  • #10 08 Lip 2009 17:18
    ajpier
    Poziom 37  

Nie znam tych oznaczeń. To będzie jakiś tyrystor lub triak. Jakie właściwie zadanie ma pełnić ten układ. Załącza się chociaż automatycznie przy większej wilgoci. Interesowało by mnie jakie napięcie wchodzi na górną kostkę? 230V?.

0
  • #11 08 Lip 2009 18:02
    Hania09
    Poziom 9  

Tu nic się samo nie załącza nie ma czujnika wilgotności. Wentylator włącza się poprzez włącznik ścienny. Po włączeniu silnik musi trochę popracować i stopniowo otwierają się żaluzje. Po wyłączeniu żaluzje przez jakiś czas są otwarte, a nastęnie się zamykają. Ponieważ zasilanie z płytki idzie do układu zamykającego żaluzje (ten element po prawej stronie) więc może to jest układ sterujący czasem zamknięcia żaluzji, czyli reguluje pracą silnika ze zwłoką czasową. Zmniejszające obroty powodują opuszczanie bolca w układzie zamykającym żaluzje, a to z kolei je powoli zamyka. Tak mi się wydaje.
    Napięcie wejściowe 220-240. Silnik łożyskowy 45W.
    Nie wiem też jaka powinna być moc rezystora R8 - 0,25W wydaje mi się chyba za mała.

0
  • #12 09 Lip 2009 13:10
    Hania09
    Poziom 9  

Chyba miałeś rację. Myślę, że to jest triak. Kupiłam, przy pomocy sprzedawcy, coś co wygląda jak ten uszkodzony, tyle że oznaczenia są inne: ZO109, ▲▼/DA, T627. Spróbuję go wstawić i zobaczę co będzie. Wymienię też R-8 na 0,25W. Sama jestem ciekawa jak się zakończy ten eksperyment.

0
  • #13 09 Lip 2009 19:28
    Hania09
    Poziom 9  

HURA!!! Eksperyment zakończony sukcesem. Elementy wymieniłam (triak, rezystor) i działa. Ten sukces jest RÓWNIEŻ sukcesem użytkownika "AJPIER", ponieważ bez Jego pomocy nie doszłabym do finału. Przed zgłoszeniem problemu byłam w sklepie z płytką i nie wiedzieli co to jest. Dopiero gdy powiedziałam, że to być może triak, znalazł się w magazynie. Wielki ukłon w stronę INTERNAUTÓW.

0