Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wózek samojezdny z podnoszeniem - pytanie o PLC

lolos 07 Lip 2009 20:04 2296 8
  • #1 07 Lip 2009 20:04
    lolos
    Poziom 14  

Witam
    Proszę o poradę mam do zbudowania instalacje elektryczna do wózka samojezdnego zasilanego na 24vdc tj.2 baterie szeregowo.
    Będzie on służył do przelewania płynu z beczki do zbiornika.
    Jak to działa (Trochę to pokręcone):

Wózek

Praca maszyny jest uzależniona od jej położenia, jeżeli znajduje się ona na pozycji, czyli przy zbiorniku, możliwe jest podnoszenie aż do czujnika wysokości na gorze i przekręcić beczkę.
    Jeżeli beczka jest przekręcona wózek nie jeździ.
    Jeżeli wózek jest nie na pozycji (przy zbiorniku) przekręcenie beczki nie działa, a podnoszenie jest możliwe tylko na 15 cm do góry.

Zbiornik

Czujniki drzwi zamknięte i pokrywa otwarta - tylko wtedy podnoszenie i wywracanie beczki jest możliwe.
    Czujniki optyczne dwukierunkowe (nadajnik i odbiornik musi być zasilany), które współdziałają z czujnikami przy kolach maszyny, jeżeli załączone- jest możliwe podniesienie (wyżej niż 15 cm) i przekręcenie beczki.
    Jeżeli czujnik podłoża aktywowany, nie działa przekręcanie beczki, możliwe jest tylko podnoszenie do 15cm i zaciskanie.

https://obrazki.elektroda.pl/100_1246984317.jpg

Pytanie?

1. Czy mogę użyć jakiegoś prostego przekaźnikowego sterownika zasilanego na 24vdc, który będzie podpięty do baterii?
    2. Jaki przekaźnik polecicie?

Jutro zrobię schemacik to wrzucę.
    Pozdrawiam

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Lip 2009 08:40
    and_rog
    Poziom 21  

TO nie jest proste. Jak coś ma podnosic, to podlega pod UDT. A do zasilania sugerowałbym prowadnicę z przewodem, niech jeździ z wózkiem. Fotokomórki pozycji - też chyba korekta.
    Do napędu wózka coś jest potrzebne, siłownik? Do podnoszenia też, jeśli silnik to myślę że akumulatory jako zasilanie odpadają.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Lip 2009 10:51
    lolos
    Poziom 14  

Wyjaśniam
    Do napędu wózka: włoskiej firmy koło jezdne na 24VAC http://nuke.cfrmotor.com/Products/MotorinWhee...veWheels/tabid/96/language/it-IT/Default.aspx
    Sterowanik do koła firmy Curtis model 1230 http://curtisinst.com/index.cfm?fuseaction=cProducts.dspProductCategory&catID=8

Do podnoszenia, opuszczania, przekrecania beda hydrauliczne silowniki zasilane silnikiem elektrycznym.
    Kontrolę jazdy i pracę już mam opanowaną chciałem tylko wiedzieć coś na temat PLC który mogę do tego użyć

Dodano po 2 [minuty]:

Wózek będzie tego typu http://www.sts-trolleys.co.uk/roll-handling/side-rotators/STE05-RRH02-300.html

0
  • #4 08 Lip 2009 16:00
    and_rog
    Poziom 21  

PLC tak naprawdę dowolne, trzeba tylko policzyc potrzebne wejścia, wyjścia, i dobrac coś z katalogu. Najlepiej jeszcze z jakimś zapasem i/o, na wypadek jakiś modyfikacji, itp.
    Jesli w zakładzie są sterowniki np. Mitsubishi, to rozsądnie zastosowac do sterowania wózkiem Mitsubishi, nie tworzyc czegoś nowego. Kluczem doboru jest ilośc wejśc/wyjśc, oraz typ, na którym Pan się zna.

0
  • #5 08 Lip 2009 17:58
    lolos
    Poziom 14  

Właśnie o to chodzi że się na PLC nie znam. Znalazłem PLC crouzet m3 ma 16 wejsc i 10 wyjsc czy coś takiego będzie trudne w konfiguracji? Czy ten sterownik nadaje się do wózka?

0
  • #6 09 Lip 2009 08:30
    and_rog
    Poziom 21  

Przeglądałem tak na szybko informacje o tym PLC, wydaje się że się nada. Ważne, że można go rozbudowac, czyli plus na przyszłośc, w razie jakiś modernizacji. O programowaniu nie potrafię nic powiedziec, ale potrzebne instrukcje ma, nie wiem tylko czy programowanie jest proste, intuicyjne. Jeśli to pierwszy Pana program w PLC, dobrze by było zgadac się z kims, kto na procesorach PLC coś robił (nawet na innym typie), bo inaczej to ciężko będzie z tym tematem ruszyc.

0
  • #7 09 Lip 2009 13:21
    lolos
    Poziom 14  

Przeanalizowałem kilka róznych PLC:
    - Moeller easy
    - Telemecanique Zelio Logic 2
    - Crouzet Millenium 3
    Możecie doradzić który z nich wybrać, który prosty w programowaniu? Niezawodność?

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiście chodzi mi jedynie o wykonywanie nieskąplikowanych operacji logicznych np Dwa przyciski wciśnięte - Ruch, Jedem Najazd na sensor zatrzymanie itp (AND,OR,NOT etc)

0
  • #8 11 Lip 2009 12:12
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Sterowniki Telemecainique sa generalnie proste i dosyc intuicyjne w obsludze co prawda nie pracowalem na Zalio, ale w pracy mam soft kabelek i nawet jakis zalio lezy na polce tyle tylko ze chyba dosyc leciwy. Poza tym moge polecic LOGO! Siemensa tez bardzo latwy w oblusdze.

0
  • #9 12 Lip 2009 21:48
    rocza
    Poziom 14  

Meller Easy by ci wystarczył,jest tylko pułapka z kablem do programowania,najkorzystniej kupić razem ze sterownikiem,osobno to min.160PLN i nikt nie chce(lub mu się nie opłaca) go"rozgryść"i się podzielić wiedzą.Programuje się dosyć prosto a program jak poszukasz w necie to znajdziesz pełną wersję.Robiłem na tym sterowania i nawet mi się podoba.

0