Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor-układ do pomiaru częstotliwości

Prezesunio20 08 Lip 2009 10:46 3324 8
  • #1 08 Lip 2009 10:46
    Prezesunio20
    Poziom 2  

Witam,

Za pomocą transoptora szczelinowego MEXICO MOC 7811 chciałbym mierzyć częstotliwość tarczy czopera, która będzie posiadała jedno nacięcie. Czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć jak podłączyć konkretnie ten model transoptora, aby uzyskać sygnał wyjściowy, który byłby na tyle mocny, żeby go odczytać na częstotliwościomierzu lub mierniku uniwersalnym z taką opcją.

0 8
  • #2 08 Lip 2009 11:12
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Tu jest karta katalogowa:

http://www.datasheetarchive.com/pdf-datasheets/Databooks-5/Document249186.pdf

Układ:

Transoptor-układ do pomiaru częstotliwości

Przesłonę zrób taką, żeby przez pół obrotu dioda w transoptorze była odsłonięta a przez drugą połowę zasłonięta.

Mała szczelina w przesłonie da wąskie impulsy, które mogą być zniekształcone i powodować przekłamania w pomiarze, lepiej zrobic tak, by przebieg wychodzący z transoptora był prostokątny o szerokości impulsu wynoszącej 50% okresu sygnału.

0
  • #3 08 Lip 2009 12:18
    Prezesunio20
    Poziom 2  

Dzięki za szybką odpowiedź, jednak złożyłem ten układ według schematu. Transoptor działa, lecz jednak sygnał wyjściowy jest bardzo mały, rzędu kilkudziesięcu mV, i nie moge zobaczyc wynikow na mierniku. Jedynie na oscyloskopie widac ze cos sie dzieje :(

0
  • #4 08 Lip 2009 12:28
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

A nie zamieniłeś kolektora z emiterem na wyjściu ?

Sprawdź spadek napięcia na diodzie oświetlającej powinien być ok. 1.2 V jak jest duża różnica to może byc uszkodzona dioda.

0
  • #5 08 Lip 2009 12:42
    Prezesunio20
    Poziom 2  

Dioda jest ok. Wlasnie sprawdzalem, i nie jest pomylone. Juz nie wiem o co chodzi:/ A moze znasz jakis lepszy i prosty uklad, zeby pomierzyc predkosc obrotowa silnika,czestotliwosc obracanej tarczy czopera??

0
  • #6 08 Lip 2009 16:18
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

A jak dioda świeci na fototranzystor to jakie jest napięcie na jego kolektorze (zakładam, że przez LED płynie ok. 20 mA) a rezystor w jego kolektorze ma 10k ?

I drugie jakie jest napięcie przy zasłoniętym fototranzystorze ?

Może fototranzystor jest uszkodzony ?

0
  • #7 08 Lip 2009 19:58
    janbernat
    Poziom 38  

Jeśli możesz to wsadź ten układ (razem z tarczą) do jakiegoś pudełka i zamknij.
    Jeśli nie to w jakimś ciemnym pomieszczeniu.
    Na fototranzystor stale pada jakieś światło rozproszone i stale trochę przewodzi.
    Kiedyś parę godzin nad tym siedzieliśmy.
    Urządzenie zamknięte- działa.
    Otwarte do serwisu- nie działa.

0
  • #8 08 Lip 2009 20:50
    Stary1952
    Poziom 33  

Witam .
    Transoptor szczelinowy do pomiaru zewnętrznego nie zdaje egzaminu . Można zrobić samemu taki transoptor z oddzielnych elementów tj. dioda nadawcza i fototranzystor . Fototranzystor należy umieścić w cienkiej rurce o długości kilkunastu mm , wtedy wpływ oświetlenia zewnętrznego będzie znikomy i układ powinien działać bez problemów . :D
    http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9042
    Pozdrawiam .

0
  • #9 09 Lip 2009 11:00
    Prezesunio20
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc. Do tego układu, który podał mi Paweł Es. wlutowałem mniejszy rezystor który idzie do LEDa. Wstawiłem 100 i sygnał się wzmocnił na tyle, żeby móc go odczytać z miernika. Teraz musze sprawdzić czy układ nie ma dużego przekłamania.

0
  Szukaj w 5mln produktów