Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie czasowe lewo/prawo obrotami silnika DC.

lenny35 08 Lip 2009 10:47 5744 5
  • #1 08 Lip 2009 10:47
    lenny35
    Poziom 13  

Witam!
    Chciałbym wykonać układ sterujacy obrotami silnka DC.
    Zasada ma być taka: przycisk uruchamia obroty silnika np. w prawo na 10s (w czasie trawanie tych 10s przycisk jest nieaktywny). Po ponownym naciśnieciu po tych 10s silnik kreci się w lewo i tak w koło.

Sterowanie samym silnikiem chcę wykonąć w taki sposób:
    Sterowanie czasowe lewo/prawo obrotami silnika DC.

Ale nie bardzo wiem jak wykonać układ czasowy:cry:

Z góry dziękuje za pomoc!!!

0 5
  • #2 08 Lip 2009 11:50
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    Czy zależy Ci na precyzyjnym, dokładnym czasie 10s ? Jeżeli tak to najprościej użyć timera 555 i kości 4013. Jeżeli wystarczy czas m/w 10s to 555 można zastąpić C ładowanym / rozładowywanym w bramce MOS-a.

0
  • #3 08 Lip 2009 12:11
    lenny35
    Poziom 13  

Znalazłem coś takiego
    [url=https://obrazki.elektroda.pl/82_1247047605.jpg][img]
    Czy dobrze rozumiem iż czas regulowany jest przez odpowiednie dobranie R1 i C1.
    Mam także jeszcze pytanie do mojego postu wyżej: Jaki przekaźnik użyć aby ten układ zmieniał polaryzacje przy każdorazowym podaniu napięcia.
    Ma to być przekaźnik z 2 stykami przełączanymi (zwiernymi czy nie?)
    Jeśli ktoś miałby propozycję konkretnego układu to proszę o propozycje.

0
  • #4 08 Lip 2009 12:36
    Xweldog
    Poziom 30  

Coś nie mogę wejść na podany URL. Konkretne propozycje można ew. dać gdy się wie dokładnie, o co Ci chodzi. Me proste pytania zostawiasz bez odpowiedzi więc wychodzę z tego tematu. To może kto inny..

0
  • Pomocny post
    #6 08 Lip 2009 15:48
    Xweldog
    Poziom 30  

Cóż, nikt inny się nie włącza.
    Układ z linku to przerzutnik mono, namiastka tego co potrzebujesz. Działa tak: przyciśniesz key, przerzuci ale czas wyłączenia zaczyna odliczać dopiero od momentu puszczenia key. Finalnie, co z tego że zada się precyzyjnie 10s jak do tego czasu będzie się dodawać czas trzymania key.
    Nie znam linku do odpowiedniego schematu. Na 4013 robiłem coś trochę podobnego ale nie nadaje się wprost. Musiałbym to przerobić, dodać co najmniej jedną kość ect. Ale, tu wsio załatwia jeden AVR.
    Co do przekaźników. Podałeś napięcie 3,6V. Nie wiem jaki jest stopień trudności nabycia na takie U gdyż typowe mają cewki na 5 czy 12V. I jeszcze jedno - jaki prąd będzie pobierał silnik. Bo od niego trzeba dobrać prąd styków.
    PS
    Twój temat jest niby prosty, nietypowy i dla mnie ciekawy. Okazało się, że wystarczyło dodać memu staremu rozwiązaniu na 4013 przerzutnik np. 4538 i wystarczą dwie kości. Ale nie wiem dlaczego znikła mi opcja "dodaj jpg" oraz "dodaj załącznik" więc jak ew. chcesz schemat to przez PW.

0