Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mode Com model: MC-350ATX i obroty wentylatora.

rosolini 08 Lip 2009 10:52 3180 7
  • #1 08 Lip 2009 10:52
    rosolini
    Poziom 21  

Posiadam w komputerze zasilacz Mode Com model: MC-350ATX.
    Zaczyna mnie irytować jego głośna praca - już przy niewielkim obciążeniu wentylator ma dosyć wysokie obroty.
    Interesuje mnie, czy jest możliwość obniżenia tych obrotów?
    Poniżej zdjęcia płytki, która (jak mi się wydaje) steruje obrotami wentylatora.
    Mode Com model: MC-350ATX i obroty wentylatora.
    Mode Com model: MC-350ATX i obroty wentylatora.Mode Com model: MC-350ATX i obroty wentylatora.
    Poprawiłem TONI_2003

0 7
  • #2 08 Lip 2009 14:04
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najpierw sprawdź temperature radiatora po stronie wtórnej, zresztą tego po pierwotnej też - po pewnym czasie pracy. Można też zdjąć pokrywe boczną obudowy i po pewnym czasie pracy komputera ocenić ręką temperature wylatującego powietrza z zasilacza (chodzi o to by wlatywało chłodne).
    Jak jest chłodne to można zająć się regulatorem obrotów, jak ciepłe to radze zostawić.

Przydałoby się dokładniej napisać co on zasila (CPU, jakie GPU itd.)

Przy okazji zobacz jak wyglądają kondensatory po wtórnej w tym zasilaczu (chociaż zasilacz chyba jest w miare 'świeży').

0
  • #3 08 Lip 2009 14:25
    badboy84
    Poziom 37  

Mam prośbę do autora tematu, taki offtop ale czy mógłbyś zważyć ten zasilacz? :)
    Pytanie całkiem poważne, odpowiedź może być na pw.
    Albo ktoś inny kto ma taki zasilacz (MC nie Feel, 350W).
    Z góry dzięki, moderatora proszę o nie usuwanie posta.

0
  • #4 08 Lip 2009 15:51
    tzok
    Moderator Samochody

Uważaj przy pomiarach na włączonym zasilaczu - zależnie od podłączenia gniazdka, na radiatorze strony pierwotnej może być faza!

Przy obecnych temperaturach wentylator w podobnym Fortronie po kilku minutach pracy też chodzi na pełnych obrotach i nie ma w tym nic dziwnego.

Dobrze Ci się wydaje - to właśnie jest płytka "Noise Killera".

0
  • #5 08 Lip 2009 17:25
    rosolini
    Poziom 21  

OK. To na początek konfiguracja komputera:

Athlon x2 7750 @ 3000MHz
    asrock A770DE
    2 x 1GB RAM
    Radeon HD2600XT
    HDD 250GB
    2 X napęd optyczny

Zasilacz ma kilka miesięcy - kondensatory w idealnym stanie.
    Radiatory w idle są ledwo co letnie.
    W stresie - grafika 100% obciążenia, zapuszczony ORTHOS - radiatory gorące ale jeszcze nie parzą. Z zasilacza wydobywa się letnie powietrze.

Zależy mi w szczególności na redukcji hałasu w idle, gdy komputer nie jest obciążony. W stresie niech już tam sobie wyje ;)

Dzięki tzok za to ostrzeżenie o fazie - na wszelki wypadek radiatory macałem po odłączeniu wtyczki.
    U mnie jest ten problem, że te obroty - wyraźnie słyszalne - ma bezpośrednio po włączeniu, bez względu na temp. zewnętrzną. Praktycznie z komputera nic nie słychać poza zasilaczem. Przy czym regulator działa, bo jak mu dołożę do pieca, to wchodzi na jeszcze wyższe obroty.

badboy - niestety nie posiadam w domu żadnej wagi ale jest dosyć masywny. Szczególnie w porównaniu do różnych NONAME, które ważą niewiele więcej od pustej puszki ;)

0
  • #6 09 Lip 2009 09:13
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Ja w podobnych przypadkach (hałas) dokładałem kilka pasków blachy aluminiowej (grubość 1 mm) wykorzystując puste obszary pomiędzy elementami konstrukcji.

Jest z tym trochę zabawy.
    Trzeba dokładnie ustalić kształt w/w dodatków, wylutować radiatory i wywiercić w nich otwory mocujące, trochę pobrudzić ręce pastą ułatwiającą przepływ ciepła pomiędzy radiatorem a dodatkowymi blachami.

Blachy muszą być odpowiednio ukształtowane tak by nie dotykały po zmontowaniu do żadnego z elementów. Muszą też być ustawione odpowiednio do kierunku powietrza przepływającego przez zasilacz.
    Warto je czasem trochę ponacinać (jak grzebień).

Teraz można spokojnie zmniejszyć obroty wentylatora.
    Niestety nie można sobie tu zbyt wiele winszować. Często jednak niewielkie zmniejszenie prędkości znacznie ogranicza efekty akustyczne, a zmodyfikowany radiator poprawnie odprowadza nadmiar ciepła.

Co do zmniejszenia prędkości to można zacząć od najprostszego sposobu - włączenia rezystora 20-51 omów szeregowo z wiatrakiem.
    Jest to sposób dość prymitywny ale skuteczny jednak tylko przy nowym sprzęcie.
    Istnieje bowiem obawa, że zakurzony wiatrak z nieco przytartymi łożyskami może po prostu nie ruszyć.
    Wymaga to zatem dodatkowej rozbudowy układu spowalniania prędkości.

Ogólnie całość wygląda dość pokracznie i warto (trzeba) jej się dokładnie przyjrzeć przed ostatecznym zamknięciem obudowy by upewnić się, że na pewno powiększony radiator do niczego nie dotyka.

Warto też na koniec przyjrzeć się otworom w blasze obudowy zasilacza.
    Często niektóre z nich powodują przepływ powietrza przez mniej wymagające obszary zmniejszając tym samym jego ilość w miejscach najbardziej potrzebnych.
    Klejąca taśma załatwia ten problem.

Na koniec oczywiście drobiazgowa obserwacja temperatury w różnych trybach pracy komputera.
    Poprawiłem literówki TONI_2003

0
  • #7 09 Lip 2009 21:47
    rosolini
    Poziom 21  

W.P. - dzięki za zainteresowanie moim problemem i obszerny opis modyfikacji. Ale mi raczej chodzi o modyfikację tego układu - noise killer - tak, żeby wentylator startował od niższych obrotów i dopiero pod obciążeniem wchodził na wyższe. W idle radiatory nie grzeją się, więc wentylator mógłby pracować na niższych obrotach - tak mi się przynajmniej wydaje :)
    Specjalnie kupiłem zasilacz z wentylatorem 12cm, żeby mieć ciszę a tu nic z tego :(
    Myślałem już nad wymianą wentylatora, tylko jaką mam gwarancję, że nowy nie będzie równie głośny?
    Jaki dokładnie rezystor byś polecił, żeby obroty obniżyć tak ok. 30%?

0
  • #8 11 Lip 2009 21:46
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Lepiej będzie wykorzystać termistor przymocowany do radiatora strony wtórnej. Nie znam typu.
    Takie rozwiązania są powszechnie stosowane. Poprzeglądaj dostępne schematy zasilaczy.
    Warto tu pamiętać, że zimny termistor ma dużą rezystancję. Może to utrudnić rozruch wiatraka z wysłużonymi łożyskami.

Trzeba więc konstruować układ, który poda na wiatrak pełne napięcie w chwili startu zasilacza a po chwili zmniejszy je do wartości wynikającej z temperatury radiatora.

0