Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobilny, przenośny wzmacniacz do basu

08 Lip 2009 11:23 3444 11
  • Poziom 9  
    Witam! Szukałem na tym kochanym forum o tym informacji, i znalazłem ,ale jest ich tak dużo i są tak wymieszane że naprawdę się pogubiłem.

Jestem basistą, szukam jakiegoś projektu który umożliwi mi granie w plenerze. (Może być z plecakiem baterii ;p )

Chciałem zapytać czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens. Wzmacniacz 9V? 18 V? Fale o takiej niskiej częstotliwości potrzebują dużej mocy wiec nie wiem czy w ogóle dałoby rade coś wycisnąć z tego. Moja gitara ma wbudowany układ aktywny (przedwzmacniaczyk w gitarze wystarczy żeby grać na słuchawkach 16ohm i w miarę okej słychać).

Mógłby ktoś polecic jakies kompletne rozwiązanie? Mam nadzieje że rozmowa będzie konkretna i zaproponujecie mi jakieś konkretne rozwiązanie, nie chciał bym żeby było to kolejne źródło masy informacji tak chaotyczne że nikomu nie pomoże.
    Z góry dzięki.
  • Poziom 36  
    Zacznijmy od tego jaka ma być moc tego wzmacniacza oraz co ważniejsze jakim źródłem zasilania dysponujesz. Plecak z bateriami to nie jest fachowe określenie. Do tego dochodzi czas grania oraz ładowanie ewentualnych akumulatorów.
  • Poziom 19  
    witam trochę się nie orientuję w temacie wzmacniaczy gitarowych ale ten projekt co znalazłem w swoim zbiorze można by trochę przerobić i powinien spłniać twoje oczekiwania.

• Poziom 9  
    Nie mam z góry określonego "progu" mocy jaki chciałbym osiągnąć, chciałbym zbudować takie coś żebyśmy mogli z zespołem czasem pograć trochę na wspólnych wypadach na biwaki.(ehh te uzależnienia). hvelektronik Fajny projekt, widzę ze taki dla zielonych (kocham jak mam coś narysowane na pająka) Przedwzmacniacz marshalla fajna rzecz. Ile to ma zasilania? No i co miałeś na myśli pisząc "przerobić"?

No te akumulatorki żelowe to całkiem fajny pomysł, dzięki za podpowiedź, być może było by to dobre źródło zasilania, za 30 zł miałbym 12V (2x6) 1.3 Ah, co prawdopodobnie wystarczyło by na taki jednorazowy wypad.
  • Poziom 19  
    witam jak zauważyłeś przedwzmacniacz jest zasilany 9V a sam scalak może być zasilany nawet napiciem 30V a Ty chcesz zasilić układ z akumulatora 12v więc trzeba wstawić stabilizator 9v do przedwzmacniacz. Zastanawia mnie jeszcze po co jest rezystor Rs narysowany przerywaną linią jutro będę miał czas to pomyśle nad tym.
  • Poziom 9  
    Ten RS to prawdopodobnie bootstrap, na schemacie uwzględnione wyjście "jak się znasz to se zrób" tzn, tak mi się wydaje :)
  • Poziom 28  
    Sang napisał:
    Ten RS to prawdopodobnie bootstrap, na schemacie uwzględnione wyjście "jak się znasz to se zrób" tzn, tak mi się wydaje :)

Nie rób sobie jaj kolego :D
    Nie "RS" tylko "R5", zapobiega wahaniom mocy przy niskim napięciu zasilającym (czy coś takiego).
    Datasheet: Link

Dodano po 6 [minuty]:

Sang napisał:
    Nie mam z góry określonego "progu" mocy jaki chciałbym osiągnąć, chciałbym zbudować takie coś żebyśmy mogli z zespołem czasem pograć trochę na wspólnych wypadach na biwaki.

A na biwaki jeździcie samochodem? Co ty na to, żeby wsadzić do tego projektu końcówkę mocy na 12-14,4V ok. 20-30W i podłączać pod akumulator? :D
  • Poziom 9  
    Na biwaki jeździmy autobusem XD, po nie ma takiego mądrego, który by po biwaku chciał prowadzić. Zastanawiałem się czy by nie kupić głośniczka samochodowego, takiego bas + sopran, "w jednym". Co do końcówki, Zasilanie powiedzmy żelowe 12V 7Ah, wystarczy żeby na chwile grac, poza tym 12V, umożliwi od razu podłączenie do samochodu, jak już to wymyśliłeś.
  • Poziom 19  
    Stabilizator to nie jest dobry pomysl, bo po co marnować energię z akumulatora na ciepło... Jest przeciez wiele wzmacniaczy na 12V o mocy ok. 10W i o wiele łatwiejszych w budowie.
  • Poziom 28  
    Stabilizator do końcówki (np. TDA1905, 7377, 7375 itp.) jest niepotrzebny.

Preamp jest na 9V, ale nic mu się nie stanie jak dostanie 12V. Zastosowanie tu stabilizatora wcale nie wprowadzi dużych strat, więc możesz go dać (pobierany prąd jest naprawdę bardzo niewielki) :)

Nie szukaj głośnika samochodowego. Potrzebny Ci jest taki z dużą skutecznością (minimum 91dB) i sztywnym papierowym zawieszeniem np.
    Tesla TVM ARZ6608, ARZ6604 (30W, 30zł)