Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ford mondeo II 97r wolne obroty

08 Jul 2009 11:33 4950 2
  • Level 11  
    W moim Mondeo od dłuższego czasu miałem problemy z wolnymi obrotami silnika.
    Otóż po uruchomieniu silnika obroty zmieniały się w zakresie 0d 40 do 2000 tyś. Kiedy silnik się rozgrzał obroty trochę się normowały ale nadal pływały.
    Postanowiłem coś z tym zrobić, pojechałem do elektryka który stwierdził że na 99% tzw. silniczek krokowy. Kazał kupić to wymieni. Koszt około 700 zł.
    Ze względu na wysokie koszty postanowiłem zbadać najpierw sprawę sam.
    Zauważyłem że podczas pracy silnika słychać syczenie powietrza. W pierwszym momencie uznałem że to z filtra powietrza ale po dokładnym osłuchaniu okazało się że dźwięk dobiega z okolic cewki zapłonowej.
    Zdemontowałem pokrywę i rury filtra powietrza, następnie odkręciłem cewkę zapłonową. Pod cewką znajduje się gumowy trójnik który dwoma swoimi końcami podpięty jest do bloku silnika a trzeci łączy się z cienkim wężykiem i odchodzi w głąb komory silnika. W tym trójniku była dość pokaźnych rozmiarów dziura.
    Ford mondeo II 97r wolne obroty
    Ze względu na brak części zapasowych postanowiłem awarie usunąć we własnym zakresie.
    Kupiłem w Tessco plastykowy trójnik ogrodowy rozmiarami zbliżonymi do trójnika gumowego, oraz pół metra sztywnego węża gumowego (igielitowy się nie nadaję bo podciśnienie w instalacji powoduje spłaszczenie go) oraz sześć zacisków. Z tych elementów zbudowałem trójnik i zamontowałem go w miejsce oryginalnego.
    Pomogło od razu!!!
    A po poprawnym zaprogramowaniu komputera pokładowego obroty się ustabilizowały i utrzymują się na właściwym poziomie.
    Z taką prowizorką jeżdżę już około dwóch miesięcy i wszystko jest w idealnym porządku.
    Przy okazji przejrzałem tzw."silniczek krokowy" i stwierdziłem że ci fachowcy nie mają bladego pojęcia co to jest silnik krokowy .
    W naszym mondeo zainstalowany jest po prostu elektrozawór który otwiera się lub zamyka w zależności od sygnału jaki poda na niego sterownik.

Mam nadzieje że pisząc ten post komuś pomogłem.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 33  
    Tak. Było wiele razy opisywane na forum :) Ten trójnik to standard. jak byś tylko poszukał to sam byś znalazł. Nawet sam opisywałem gdzie on jest. I to chyba nie w jednym temacie.
  • Moderator of Cars
    Ciekawe czy ten "elektryk" potrafił by w ogóle zlokalizować ten "tzw. silniczek krokowy" :D.
    Jakieś 95% przypadków falujących obrotów to lewe powietrze, ale syczenie nie zawsze słychać wiec trzeba dobrze poszukać.

PS Temat by pasował bo działu "Samochody Technika".