Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator WN z elektroniki z żarówki kompaktowej

Mustava 08 Lip 2009 12:23 2879 3
  • #1 08 Lip 2009 12:23
    Mustava
    Poziom 10  

Zamierzam zmontować zasilacz WN wg projektu Link
    Mam elektronikę ze swietlówki Philips Energy Saver 23W oraz rdzeń od TV z cewką WN.
    Pytanie:
    Jaką należy wykonać cewkę pierwotną na rdzeniu - ile zwoi i jakim drutem aby maxymalnie wykorzystać moc dostarczona przez przetwornicę)?
    W układzie pracują dwa tranzystory MJE13003 - 1,5A, 700V.

0 3
  • #2 08 Lip 2009 21:58
    Mustava
    Poziom 10  

Nie rozumiem dlaczego juz poraz drugi temat został przeniesiony z dzialu Zasilanie układów elektronicznych->Zasilanie Początkujący.
    Co w moim problemie jest: cytat z .Zasady podforum "Piaskownica".

Cytat:
    Jest to dział przeznaczony na tematy kontrowersyjne, krótkotrwałe i takie, których autorzy nie wykazują samodzielności.
    ?

Co w temacie jest kontrowersyjnego?

Krotkotrwałe? - ???Pewnie wiele osób byłoby zainteresowanych tym tematem po rozwiązaniu - w prosty sposób, bez wielkich nakładów pracy i można wykonać źródło wysokiego napięcia (np bez zasilacza i prądów rzędu kilku czy kilkunastu amper przy wykorzystaniu układow np z http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php czy http://myzlab.pl/ ) - wystarczy świetlówka kompaktowa i trafo.
    A więc i dyskusja pewnie toczyłaby sie dalej.

Nie wykazuję samodzielności?
    Nie pytam co to jest przetwornica czy transformator WN, a szukam zwykłej informacji, której nie można znaleźć w internecie bo to rozwiązanie nietypowe.

W bieżącym dziale raczej mam małe szanse na uzyskanie odpowiedzi od osob dobrze znających m.in temat zailania dla ktorych odpowiedź to "pikuś", a raczej nie zaglądających na "Początkujący Nauka -Nauka elektroniki od podstaw"

Sorry, jeżeli uraziłem moderatora tą wypowiedzią - nie o to mi chodziło

0
  • #3 09 Lip 2009 08:00
    c4r0
    Poziom 36  

Nikt Ci nie powie jak zrobić żeby było najlepiej. Ja bym zaczął od 50 zwojów dowolnym drutem nawojowym albo przewodem (przewód w izolacji plastikowej może się nie zmieścić). Jeśli zadziała to zrobiłbym jakieś pomiary i ewentualnie zmniejszył liczbę zwojów.

0
  • #4 10 Lip 2009 08:56
    Mustava
    Poziom 10  

Bardzo Wery dzięki!
    O to mi chodziło - krótko i na temat.
    Wiem że trudno podawać dokładne rozwiązanie, ale ta pomoc pozwala znaleźć punkt "startowy" do dalszych działań.

Dzięki!
    PS Dlaczego nie mogę przyznać "Pomógł" (chyba w tym dziale toto nie działa, a szkoda)?

Znalazłem w sieci (m.in poprzez allegro) - Link - potwierdza to sugestię kol c4r0 co do "okolic" ilości zwojów.

Na poniższym rysunku jest schemat układu ze świetlówki Philips Enegry Saver 23W (schemat przerobiłem z OSRAM DULUX EL 21W)

Pytanie:
    Czy jest możliwośc zwiększenia mocy dostarczanej przez przetwornicę? Obecnie jest to chyba ograniczane do mocy ok 23W. Tranzystory w układzie to MJE13003 (1,5A 700V) więc po zastosowaniu radiatorów mogłyby pracować przy większym prądzie, a więc moc przetwornicy mogłaby przypuszczam wzrosnąć do 100 lub więcej W.
    Możliwe? (oczywiście w prosty, nieskomplikowany sposób)
    Generator WN z elektroniki z żarówki kompaktowej

0