Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie akumulatora przed rozładowaniem

08 Lip 2009 13:21 9157 6
 • Poziom 11  
  Witam!
  Na wstępie stwierdzę fakt, iż jestem początkujący i bez schematów tworzenie własnych konstrukcji jest dla mnie skomplikowane i trudne. Ale do rzeczy. Zajmuję się modelarstwem i natrafiłem na pewną przeszkodę - zużycie akumulatorów. Zagłębiając się trochę w tą wiedzę wysunąłem wnioski, że to co je najbardziej zniszczyło to oprócz nieprzemyślanego ładowania, wyładowania poniżej bezpiecznej granicy. Postanowiłem poszukać odpowiednich układów zabezpieczających i natrafiłem na:
  AVT-772

  Niestety prąd maxymalny bez radiatora wynosi ~ 3A, po zastosowaniu chłodzenia ~ 10A. To wciąć za mało - silnik zastosowany w modelu ma moc ~ 300W przy zasilaniu 7,2V...

  Wydaje mi się, że wystarczy znaleźć odpowiedni MOSFET, ale nie znam się na tym (nie wiem jaki model wybrać) i czy nie trzeba zmienić czegoś jeszcze.

  Zadowalający prąd: ~ 50A.

  Pozdrawiam!

  ===================================================================

  OK, to jeden kłopot z głowy, chociaż po przeanalizowaniu wyszło mi, że po zastosowaniu powyższego układu użytkowanie modelu może się skrócić, dlatego też rozpatruję trochę inny, ekonomiczniejszy pomysł - prosty sygnalizator.

  Chciałbym się tutaj oprzeć o kit AVT2635, jednakże zamiast brzęczyka chciałbym zamontować diodę LED ze względu na zagłuszanie sygnały dźwiękowego podczas jazdy. Czy jest to możliwe do zrealizowania i czy układ będzie działał poprawnie?

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=112720
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 26  
  Przy takiej mocy to tylko przekaźnik w roli klucza, oczywiście przez styk NO (normalnie otwarty, czyli jak się akumulator rozładuje, to rozewrze obwód).
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 27  
  Niestety wymiary RGR-a mechanicznego (Rozłącznika Głębokiego Rozładowania) dla prądów 50A będą znaczne większe od elementów półprzewodnikowych ale za to odporne na przetężenia, zakłócenia, etc.
 • Poziom 15  
  Witam.
  Dołączam się do tematu żeby nie dublować.

  Szukałem wszędzie i nigdzie nie mogę namierzyć schematu tego układy z AVT-772, czy może ktoś jest w posiadaniu tego prostego schemaciku?

  Jedyne co znalazłem to to Link ale tam jest chyba tylko podobny a nie taki sam schemat bo na pierwszy rzut oka ilość elementów nie zgadza się.

  Zabezpieczenie ma być użyte do lodówki samochodowej o poborze prądu 5A (12V).

  Ewentualnie może ktoś zaproponuje coś innego?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ponieważ podobnych tematów było już wiele - zamykam (regulamin p.14).