Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner AS 6411 - uszkodzony programator.

nowikzdw 08 Lip 2009 18:47 3771 6
  • #1 08 Lip 2009 18:47
    nowikzdw
    Poziom 22  

Witam. Mam następujący problem z tym tunerem. Programator wariuje. Gdy próbuje zmienić kanał, dzieją się różne rzeczy. Albo zapalają się wszystkie diody od każdego kanału, albo zapala się tylko jedna, ta od kanału, który aktualnie wciskam. Ale gdy puszczę przycisk to cały czas wraca i świeci się kanał 3 albo 4. Różnie.... Strojenie ręczne niby się załącza, ale tak nie do końca, bo zapala się dioda od strojenia ręcznego, ale nie gaśnie dioda od kanału.
    Pierwszy raz mam taki tuner w rękach dlatego proszę o podpowiedź od czego zacząć sprawdzanie. Przy złączu od panelu, są 2 kostki: SAS 580 oraz SAS 590. Podejrzewam że to one odpowiedzialne są za sterowanie całym panelem. Bardzo proszę o poradę, gdzie szukać przyczyny.

Pozdrawiam, Kamil.

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Lip 2009 20:10
    Tomas20
    Poziom 14  

najpierw proponuję przyjżeć się lutom wokół programatora, czy tuner miał jakiś upadek?, mozna by wtedy poszukać mikropęknięć na płytce, jak to nie pomoze to kondensatory sprawdzić, oraz, jakie napięcia występują na wyprowadzeniach układów, bo usterka mogła by wyglądać na nie dochodzenie zasilania do jednego z układów, a tak po za tym SAS 580 ma polski odpowiednik UL 1958, a SAS590 UL 1959.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Lip 2009 22:32
    nowikzdw
    Poziom 22  

Powiem tak: w moich rękach ten tuner nie upadł. Przelutowałem płytkę programatora, wymieniłem elektrolit, i przelutowałem złącze na chachis. Te układy dostępne są bez problemu i kosztują grosze, więc to nie problem :) A że są zamienniki to wiem. Zaraz zmierzę napięcie zasilające te układy.

Dodano po 9 [minuty]:

Napięcia zasilające obie kostki wynoszą 31,2V, czyli w normie(według datasheetu +30V). Co dalej sprawdzać?

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Z tego co zauważyłem problem leży w samej płytce. Przy ruszaniu kablami, albo dotykaniu i lekkim ruszaniu ceramikami diody wariują. Więc będę szukał przyczyny właśnie na płytce.

0
  • #4 11 Lip 2009 16:37
    nowikzdw
    Poziom 22  

Nadal mam problem z tym programatorem. Podmieniłem scalaki i nie dało. Wymieniłem wszystkie ceramiki na płytce, bez rezultatu. Sprawdziłem przewody które idą od płytki do wtyczki, i są ok. Przelutowałem złącze tej wtyczki, nadal bez efektów.
    Bardzo proszę o pomoc, bo już nie mam pomysłu co sprawdzać dalej.

PS. Posiadam dwa tuner: AS 642 oraz AS 6411. w tym AS 642 wszystko jest ok. Ale jak przełożę programator do AS 6411 to też nie działa. Może ta informacja pomoże odnaleźć przyczynę.

Pozdrawiam, Kamil.

Dodano po 3 [godziny] 6 [minuty]:

Płytka programatora już jest sprawna. Obydwie płytki działają w tunerze AS 642. Natomiast mam problem z tym AS 6411. Dokonałem pomiarów napięć:
    W układzie SAS 580:
    18 noga - 5,3V
    17 noga - 1,4V
    16 noga - 27,7V

Tak samo wygląda sprawa dla układu SAS 590.
    Dodatkowo według schematu, na 20 pinie wtyku od programatora powinno być według schematu 13V, a jest 7,7V. Dlatego podejrzewam iż jest to wina napięć zasilających, ale gdzie szukać przyczyn? Schemat posiadam od AS 641, a on różni się nieco od AS 6411.
    Proszę o radę.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 14 Lip 2009 22:00
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Generalnie z samymi kostka nie ma większych problemów, patrz dokumentacja do kostek. Zwykłe klucze które załączają odpowiedni potencjometr. A sam tuner bez programatora działa prawidłowo? Wywalić na czas prób programator i zapiąć się potencjometrem.
    Piszesz o 7V zamiast 13V. Teraz powstaje pytanie czy tylko na samej płytce programatora to napięcie jest zaniżone? 13V to główne napięcie zasilania toru p.cz. stereodekodera. Więc idąc tym tropem cały blok p.cz. dostawałby takie napięcie. Przy 7,7V UL1200 to już praktycznie nie działa albo tak działa, że napięcia referencyjne odpływają - więc czy czasem nie jest to kwestia zaśniedziałej złączki? Jakie napięcie masz na 11 nóżce UL1200? Na 16 nóżce UL1621 (TCA4500)? Jakie na kołku nr 5 zasilania głowicy?

0
  • #6 20 Lip 2009 21:38
    nowikzdw
    Poziom 22  

Z góry przepraszam za takie opóźnieni, ale miałem bardzo utrudniony dostęp do internetu(kochana neostrada).

Na 11 nóżce UL1200 mam 13,74V, na 16 nóżce TCA4500 mam 15,1V, natomiast z tym kołkiem nr5 to nie wiem czy dobrze zrozumiałem...chodzi o punk pomiarowy Pp nr5? jeżeli tak to jest tam 5V. Oczywiście wszystkie napięcia mierzone względem masy.
    Bardzo bym prosił o poradę, co dalej.

Pozdrawiam

0
  • #7 21 Lip 2009 19:17
    nowikzdw
    Poziom 22  

Problem rozwiązany. Problem tkwił w zasilaniu programatora. Nie wiem jakim cudem na 20 pinie wtyczki było 7V, ponieważ ten PIN wisiał w powietrzu! Po podaniu 13V, wszystko działa prawidłowo.

Serdecznie dziękuje za pomoc!

0