Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak naprawić wyświetlacz z klejoną taśmą?

08 Jul 2009 19:24 8618 6
  • Level 18  
    Witam Jak w temacie. Chodzi mi o naprawę wyświetlacza LCD w SIDzie. Robiłem według http://www.saab9-5.com/howto/sidrepair.htm lecz grzanie nie pomogło. Brak kilku pikseli, a niektóre nie świeca jasno tylko tak ledwo ledwo. Czy jest jakiś sposób na naprawę tego? Jak wiadomo ścieżki są grafitowe i nie można nic do tego przylutować. Lutownicy się nie boję mogę lutować i takie styki tylko największy problem jak przylutować do wyświetlacza?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 26  
    Ja próbowałem naprawiać wyświetlacz od klimy z Opla Vectry, w dodatku już "grzebany" przez kogoś i tam są taśmy z góry i z dołu wyświetlacza - horror. Grzanie nic nie dało, a ja głupi odkleiłem jedną stronę żeby poprawić ścieżki lakierem przewodzącym (porażka - odradzam, no ale uczymy się na błędach, czasem również własnych).
    Za to ostatnio skutecznie naprawiłem wyświetlacz od telefonu (stacjonarnego, z CallerID, jakiś "Media-cośtam" czyli no-name z PRC) podkładając paski tektury pomiędzy wyświetlacz (w miejscu gdzie doklejona jest taśma) a płytkę elektroniczną, ale tu wyświetlacz (jego plastikowa oprawa) był przykręcany dwoma śrubkami, więc można było docisnąć w ten sposób. Po tej regeneracji świeci prawie wszystko (ułamek jednej cyfry na środku sprawia problemy).
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 18  
    No ja właśnie oderwałem taśmę od płytki bo też była kombinowana. Czy są jakieś dobre lakiery które przewodzą prąd. Chodzi mi o taki lakier by ścieżka 0.5mm na 4mm przewodziła prąd z rezystancją prawie 0. Kupiłem jakiś badziewny lakier to trzeba go naładować by cokolwiek przewodził więc się nie nadaje. Może te grafitowe są lepsze bo ja kupiłem jakiś do naprawiania szyb w samochodzie, a jak wiadomo on musi mieć rezystancję by ścieżka szyby nie upaliła się ponownie na łączeniu. Wiem, że jest ciężko z tymi ścieżkami, ale mnie nie przeraża, że są takie drobne. Jeszcze jedno pytanko. Czy jest jakieś cudo, że po posmarowaniu grafitu da się lutować?
  • Level 26  
    tomekw19_1985 wrote:
    No ja właśnie oderwałem taśmę od płytki bo też była kombinowana.

No to raczej "po zawodach". Przynajmniej mnie się nie udało nic zrobić z tak potraktowanym wyświetlaczem.

tomekw19_1985 wrote:

Czy są jakieś dobre lakiery które przewodzą prąd. Chodzi mi o taki lakier by ścieżka 0.5mm na 4mm przewodziła prąd z rezystancją prawie 0.

Są, ale do konkretnych zastosowań, np. do reperacji ścieżek grzewczych tylnej szyby w samochodach (takim też próbowałem - i guzik).

tomekw19_1985 wrote:

Czy jest jakieś cudo, że po posmarowaniu grafitu da się lutować?

Nie. Dawno temu w jakiejś książce "zrób to sam" widziałem opis posrebrzenia żywego kwiatu - nanieść lepiszcze z gumy arabskiej, na to proszek grafitowy i potem metal - elektrolitycznie (galwanotechnika). Gdyby coś pomiedziować, pewnie dałoby się lutować, ale i tak bardzo delikatnie.
  • Level 18  
    No tylko jak pomiedziowadz grafit? Poza tym co do wyświetlacza udało mi się odzyskać prawie całą funkcjonalność co poprzednio. Prawie czyli 90% tego co było wcześniej czyli teraz mam około 80% całości, no może troszeczkę więcej. Jakbym mógł jakoś do tych ścieżek grafitowych coś lutować to poszło by bez problemu bo taki rozstaw ścieżek to nie problem dla mnie. Jestem cierpliwy. Z resztą jak ATmegę128 wlutowałem w podstawkę to i wyświetlacz pójdzie. Te lakiery to nie tak chop siup bo na takiej ścieżce jak chcę uzyskuje 4kom. Jest to za dużo przy wyświetlaczu na którym idzie malutkie napięcie. To czy tych pikseli nie będzie czy będą się żarzyć przy takiej rezystancji ścieżki to wsio ryba. Więc albo łączy z rezystancją tam powiedzmy 5om do iluś bo wiadomo idealnego połączenia nie będzie, albo nie łączy wcale.
  • Level 18  
    Witam ponownie. Zakupiłem używany wyświtlacz i tak chcę zreanimować stary. Co wyjdzie to wyjdzie. Czy można gdzieś zakupić elastomer o długości 110mm? Poza tym czy są oferty płytek drukowanych z rastrem 1mm? Chodzi mi o pasek nawet 0,5cm szerokości i by był długi na 110mm. Myślę zastosować elastomer i przycisnąć go płytką do szkła. Następni dolutować kabelki i wsio.
pcbway logo