Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Luxman L530 - jakie dobrać elementy?

savi32wro 08 Lip 2009 21:49 2033 1
  • #1 08 Lip 2009 21:49
    savi32wro
    Poziom 10  

Witam,

pytania dotyczą wzmacniacza Luxman L530, sprzęt miał grzebane końcówki mocy a ja chcę doprowadzić go do stanu najbliższego oryginałowi.

1. Tranzystory mocy. Oryginały to 2SC2526 i 2SA1076 Fujitsu, podobno serce jakości dzwięku tego wzmacniacza, u mnie są 2SC3264 i 2SA1295, mają logo: kółko z trzema poziomymi kreskami wznoszącymi się w prawą stronę - co to może być za firma? Znalazłem jakieś datasheet tych tranów, częstotliwość graniczną mają 60 lub 80 Mhz, tak jak te Fujitsu latach 80-tych. Pytanie - można znaleźć coś jak najbardziej zbliżonego sonicznie do oryginałów Fujitsu? I gdzie to kupić?
    A może dobrym rozwiązaniem będzie wrzucić parowane Sankeny? Tylko skąd wytrzasnąć najlepsze sonicznie (bo podobno seria seri nie równa)

2. Tranzystory sterujące. W otyginale 2SA899-BV i 2SC1904-BV u mnie parę oryginałów i reszta BF472 i BF471 różnych firm (losowo). Co tam wrzucić? Wymienić wszystkie na jednego producenta?

3.Diody LED w torze sygnału. Niestety ktoś przy nich też grzebał. Podobno umarł w butach, nie wiadomo jak je dobierać. Czy może ktoś wie co pomierzyć aby grało dobrze to wezme setkę diód i będę szukał.

4. Nie rozumiem tego punktu z serwisówki - co tu się reguluje i jak?

Alignment of Equalizer section DC Offset
    1.Adjust VR102 (positive) and VR103 (negative) to make the DC voltmeter connected to the test-point, TP (positive) and TP (negative) of 3-P connector read +30V and -30V respectively.
    2.Connect a DC voltmeter to REC-OUT and adjust VR101a (L-CH) and V101b (R-CH) to make the voltmeter read OV on L-Out and R-Out. This adjustment shall be made easier by setting Cartridge Impedance Selector between MC 40-ohm and 300-ohm and making servo time-constant smaller with eventual connection of resistance of 1.5M-Ohm and 68K-Ohm in parallel in its circuitry.
    Remarks: Note that no wind should be admitted once the inside temperature of the unit has got stable as voltage may fluctuate if so.

Dziękuję za podpowiedzi i rady.

0 1
  • #2 24 Sie 2009 00:09
    cdkaz
    Poziom 22  

Witam.
    Poszukaj Talon Electronics mają większość tranzystorów.
    Czasami zdarzają się na allegro lub na ebay.

Kółko z kreskami to jakaś chińszczyzna.Kiedyś pytałem w hurtowni co to za producent , to nie potrafili odpowiedzieć.

Nie znajdziesz nic podobnego do tych Fujitsu.Były one produkowane w unikalnej technologi RET(Ring Emiter Transistor)

Diody i tranzystory to kwintesencja dźwięku tego wzmacniacza.Podobno diody były dobierane przez inżynierów do uzyskania zadowalającego brzmienia.

Reguluje się napięcia zasilania o offset na wyjściu wzmacniacz wkładki gramofonowej.

0