Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ukosowanie suwnicy-jak rozwiązać?

swr71 08 Lip 2009 22:10 5170 10
 • #1 08 Lip 2009 22:10
  swr71
  Poziom 8  

  Witam kolegów.
  Mam problem z rozwiązaniem kompensacji ukosowania suwnicy bramowej o rozpiętości ok 40m.
  Układ będzie wyglądał następująco.
  Na każdej nodze 2 silniki napędzane z falownika. Łącznie 2 falowniki. Silniki są wyposażone w enkoder. Falowniki będą pracowały w układzie master-slave, ale to i tak nie wyeliminuje zukosowania.
  Proszę kolegów z doświadczeniem, jak realizujecie automatyczną kompensację zukosowania?
  Czy np. poprzez układ czujników indukcyjnych? Czy może inaczej (enkoder)?
  Może są gotowe układy do zastosowania w suwnicach?
  Prosze o poradę.
  Pozdrawiam

 • #2 09 Lip 2009 07:36
  sp5wcx
  Poziom 33  

  Jest kilka sposobów podejścia do tematu. Jak mnie pamięć nie myli już było to omawiane na Elektrodzie. Ze swojej praktyki konstruktorskiej ( www.fud.com.pl )mogę powiedzieć że takie układy poprawnie zaprojektowane spisują się znakomicie.
  No i napisz coś o tym obiekcie. Czy jest to już istniejąca suwnica? Czy może to będzie tylko praca teoretyczna w ramach jakieś pracy magisterskiej?

 • #3 09 Lip 2009 10:31
  swr71
  Poziom 8  

  Będzie to suwnica bramowa 2x20T (2 wciągarki sterowane zdalnie z możliwością wyboru 1,2,1+2). Projekt mechaniczny jest prawdopodobnie już wykonany. Ja posiadam założenia i będe wykonywał projekt sterowania. Mam tylko problem dotyczący realizacji kompensacji ukosowania, gdyż suwnica będzie miała 41m rozpiętości. Jak wszyscy będący w temacie wiedzą, zgodnie z DT-UT 7/95 musi byc realizowane zabezpieczenie przed ukosowaniem.
  Dlatego proszę Kolegę o pomoc w doborze urządzenia, lub rozwiązania w/w problemu. Przyznaję, że nie wykorzystywałem jeszcze układów do kompensacji ukosowania i nie znam producentów.
  Pozdrawiam

 • #4 09 Lip 2009 11:38
  sp5wcx
  Poziom 33  

  Sposób nr 1. Zastosowanie czujnika tensometrycznego na moście suwnicy. Z chwilą wykrycia przekoszenia (charakterystyczne naprężenia w moście), operatorowi zostanie przekazana informacja o tym fakcie w postacji świetlnej i dźwiękowej. Wtedy operator powinien zatrzymać suwnicę i za pomocą przycisku skasować naprężenia poprzez zluzowanie hamulców. Jest to jeden z najstarszych sposobów, ale skuteczny - patrz wielkie suwnice bramowe na węźle przeładunkowym w Medyce.
  Sposób nr 2. Zastosowanie układu "wału elektrycznego". Temat bogato opisany w akademickich podręcznikach do napędu elektrycznego a także w czasopismach fachowych z branży napędowej. Bardzo dobre wyniki daje połączenie obu powyższych sposobów.

  O bardziej "współczesnych" sposobach ciężko tu pisać, bo przecież nie zamieszczę napisanego programu do Simatica. Poza tym temat jest zbyt obszerny by nie mając projektu mechanicznego suwnicy oraz projektu budowlanego torowiska przed oczami wypowiadać się jednoznacznie na tematy zastosowań konkretnego rozwiązania układu zapobiegającego ukosowaniu. Przecież taka suwnica kosztuje grubo ponad milion zł, więc totalną głupotą z mojej strony byłoby sugerowanie czegokolwiek. To nie jest przecież samochodzik dziecięcy zdalnie sterowany z Castoramy za 200 zł!

 • #5 09 Lip 2009 23:04
  swr71
  Poziom 8  

  Dziękuję koledze za infomację.
  Planuję zastosować obydwa rozwiązania. Jestem w kontakcie z firmą EMAR. Prawdopodobnie zostanie zastosowane ich urządzenie w oparciu o czujnik tensometryczny. Dodatkowo napędy jazdy będą pracowały w układzie wału elektrycznego.
  Pozdrawiam

 • #6 10 Lip 2009 07:23
  sp5wcx
  Poziom 33  

  Zapytaj też w firmie TENSOTRONIC.

 • #7 10 Lip 2009 13:24
  janhen
  Poziom 21  

  Witam
  Przed laty kiedy falowniki w kraju nie były znane , spotykałem sie kilkukrotnie z problemem ukosowania i niesynchronicznego startu silników 3-faz.pierścieniowych w suwnicach i żurawiach torowych.Problem objawiał się głównie szarpaniem wózków jezdnych,ślizganiem kół po szynach jezdnych itd. Z tym problemem nie mogli poradzić sobie elektrycy z firm zarządzającej tymi urządzeniami.Bo rozwiązanie problemu nie było opisane w literaturze technicznej.
  Problem rozwiązywałem w prosty sposób na roboczo przeze mnie nazywany synchronizacją silników a może właściwsza byłaby inna wersja wału elektrycznego (nie wiem czy jest odpowiedni termin)
  Sprawdzałem zgodność faz doprowadzanych do zacisków stojanów silników.
  Następnie pomiędzy końce przewodów wyprowadzonych z pierścieni ślizgowych silników, w miejscu ich przyłączenia do zacisków szczotek (np.pod portalem żurawia)podłączałem szeregowo pomiędzy uzwojeniami wirników 3 szt. oprawek E27 z żarówkami 220V 100W.W przypadku niezgodności połączonych wyprowadzeń żarówki rozświecały się nieregularnie po włączeniu zasilania stojanów silników..Przez zamianę końcówek wirników , trzeba osiągnąć taki stan aby nie świeciła żadna żarówka.Przed ewentualnym przystąpieniem do prób należy sprawdzić czy nie ma wypalonych styków i połączeń aparatów i i zacisków itd bo to moze też być przyczyną wadliwej pracy układu jezdnego.
  Zawsze o dokonaniu takich prób uzyskiwałem efekt płynnego i miękkiego ruszana wózków jezdnych .Ale ponieważ nie znam obecnie stosowanych układów sterowania bo zajmuję się inną dziedziną to powyższy opis może pomoże rozwiązać problem.Pozdrawiam

 • #9 12 Lip 2009 18:02
  obwodzik5
  Poziom 9  

  janhen niestety sposób podany przez ciebie jest nieskuteczny dlatego, że układ napędowy musiałby być idealny, wystarczy jeden źle wyregulowany hamulec i już klapa.

 • #10 12 Lip 2009 22:32
  janhen
  Poziom 21  

  Witam
  Dlaczego nieskuteczny skoro kilka razy się sprawdził ku zadowoleniu operatorów, poprawiając komfort pracy a najważniejsze że zlikwidował nieprawidłową prace układu jezdnego. Hamulce powinny być prawidłowo wyregulowane niezależnie od rodzaju napędu elektrycznego .Elektrycy (konserwatorzy suwnic i żurawi )z firm też byli sceptyczni ale zmieniali zdanie widząc efekty zastosowania tej metody.
  Natomiast nie wiem czy można ją zastosować w układach z falownikami.
  Pozdrawiam

 • #11 13 Lip 2009 07:43
  sp5wcx
  Poziom 33  

  We współczesnych układach napędowych suwnic stosuje się układ wału elektrycznego zbudowany w oparciu o napędy falownikowe (master-slave, enkodery na przeciwległych czołownicach) oraz obowiązkowo dodatkowe układy wykrywające przekoszenie. Układ wału zbudowany w oparciu o falowniki jest na tyle "sztywny", że jak raz by się suwnica zukosowała (na przykład uderzenie samochodem, silny powiew wiatru, poślizg jednej strony przy hamowaniu na oblodzonych szynach itp ...), to przekoszenie to byłoby cały czas. W związku z tym koniecznym staje się stosowanie układów wykrywających przekoszenie. A sposobów likwidacji wykrytego przekoszenia jest kilka, o najprostszym pisałem wyżej.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME