Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie tunera Unitra AS-642

Czarekmaster 08 Jul 2009 22:16 4822 3
IGE-XAO
 • #1
  Czarekmaster
  Level 2  
  Witam jestem kompletnym amatorem jednak pragne zając się przestrojeniem tunera AS-642 Unitry. Są to moje początki dlatego prosze o wyrozumiałośc. Moje pytanie dotyczy punktu 5 i 6 z poniższego opisu przestrajania:

  Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-105 na pasmo 87.5÷108MHz.
  1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy odbiornika (lub tunera) z głowicą GFE-105 na zakresie 65.5÷74MHz z dołączoną anteną i głośnikami (ze wzmacniaczem).
  2. Następnie należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od sieci. Po zdjęciu górnej pokrywy uzyskujemy dostęp do płytki tunera i głowicy UKF (Rys 1).
  3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić dotychczasowe napięcie przestrajania dla toru FM występujące na kołku 4 głowicy . Ponieważ w urządzeniach, w których stosowano głowicę GFE-105 tor AM przestrajano agregatem pojemnościowym z dodatkowym potencjometrem, z którego uzyskiwano napięcie do strojenia FM, najprościej jest zmierzyć to napięcie dołączając woltomierz do suwaka tego potencjometru. Napięcie to dla skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić:
  · +3V - dla 65.5MHz,
  · +25V - dla 74.0MHz.
  4. Teraz można przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy UKF. Po wyłączeniu urządzenia najpierw należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć szczypami kondensatory C1, C9 i C13 zaznaczone na rysunku montażowym głowicy (rys.1) kolorem czarnym. Po wycięciu kondensatorów można przystąpić do zestrojenia głowicy.
  5. Po włączeniu należy zaprogramować odbiornik (tuner) tak, aby dla dwóch przycisków programów uzyskać krańcowe napięcia przestrajania: +3V i +25V. Dla napięcia strojenia +25V ustawiamy trymerem C14 górną częstotliwość heterodyny równą 108MHz + 10.7MHz = 118.7MHz, a dla napięcia +3V, cewką L5 dolną częstotliwość heterodyny równą 87.5MHz + 10.7MHz = 98.2MHz.Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć.
  6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
  · dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami:C2 i C10,
  · dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) - cewkami: L1 i L4.
  Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia, proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 13 układu UL1200.
  Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tuner strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.

  Nie posiadam tez generatora ani licznika czestotliwości. Chciałbym prosic o jakies wytlumaczenie podpunktu 5 i 6. Dodam ze posiadam schemat głowicy.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  nowikzdw
  Level 22  
  W tym tunerze masz głowicę przestrajaną napięciowo. Tzn. dla częstotliwości 108MHz napięcie to wynosi +25V, a dla 88MHz +3V. Jeżeli nie masz generatora ani miernika częstotliwości to musisz przestroić heterodyne na słuch. Tzn. bierzesz dowolny odbiornik i szukasz stacji położonej możliwie na samym początku zakresu(88MHz), następnie przy pomocy cewki L5(korzystam z oznaczeń z Twojego opisu, nie mam schematu tej głowicy) tak stroisz heterodyne aby usłyszeć w głośniku stację, którą ustawiłeś na odbiorniku "wzorcowym". Odbiór może być kiepski, ponieważ obwody wejściowe będą nie zestrojone :). Następnie w tym odbiorniku "wzorcowym" szukasz stacji położonej blisko samego końca zakresu (108MHz). Jak znajdziesz to musisz zmienić zakres w tunerze strojonym(dokładniej napięcie przestrajania) i szukasz tej stacji strojąc trymerem C14. I tak powtarzasz kilka razy :)
  Jak już przestroisz musisz dostroić obwody wejściowe. Którymi elementami stroisz masz napisane w opisie, w jaki sposób też.

  Napięcie przestrajania możesz ustawić tym największym pokrętłem, pamiętając aby włączyć strojenie ręczne. Na max. w lewo masz napięcie przestrajania +3V, a na max, w prawo +25V.

  Generalnie te głowice się bardzo łatwo przestraja, więc troszkę cierpliwości i do roboty!
  PS. uważaj na rdzenie w cewkach, łatwo pękają :) Możesz psiknąć na rdzenie WD-40 zmniejszysz ryzyko uszkodzenia :)

  W razie czego służę pomocą :)

  Pozdrawiam ;)
 • IGE-XAO
 • #3
  Czarekmaster
  Level 2  
  Przestrajanie jak najbardzie udało mi sie tuner odbiera bardzo ładnie, łapie wszystkie fale. :) Jestem zadowolony było to pierwsze przestrajanie.

  Mam jedak małe pytanie odnoścnie ostatniej operacji, czy aby napewno dobrze to zrobiłem chodzi o:

  "Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
  · dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami:C2 i C10,
  · dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) - cewkami: L1 i L4. "

  Chodzi tutaj aby uzyskac dla krajcowych zakresów a mianowicie dla stacji znajdujacych sie na koncach zakresów jak najlepszy sygnał pokręcając odpowiednimi elementami ????
 • Helpful post
  #4
  nowikzdw
  Level 22  
  Od zestrojenia obwodów wejściowych zależy czułość odbiornika, tzn. jego zdolność do odbierania słabych stacji. Ja zamiast anteny, podpinam kawałek przewodu i stroję :) Stroję obserwując wskaźnik poziomu sygnału. Zazwyczaj udaje mi się uzyskać zapalenie się 2 czasami 3 diod, a na zwykłym przewodzie to dobry wynik :)

  A co do samego strojenia obwodów wejściowych, to po prostu, szukasz stacji pod koniec zakresu(ja zazwyczaj szukam w okolicach ok. 90MHz) i stroisz cewkami L1 i L4. To samo robisz w górnym paśmie(ja ustawiam ok. 106MHz:)) i stroisz trymerami C2 i C10. Jest to tzw. zestrojenie dwupunktowe.

  Pozdrawiam, Kamil. :)