Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik + 2 nie znany element.

koliuk 08 Lip 2009 22:26 2117 20
  • #1 08 Lip 2009 22:26
    koliuk
    Poziom 24  

Witam!

Jeden element to przekaźnik,a ten na 2 zdjęciu co to jest?

Przekaźnik + 2 nie znany element. Przekaźnik + 2 nie znany element.

Chciałbym użyć tego przekaźnika do jakiegoś prostego układu na początek by poznać jego działanie w praktyce...

Zasada działania (na chłopski rozum) rozumiana przeze mnie brzmi tak:

Jak płynie MNIEJ niż 24V to jest ROZŁĄCZONY,a gdy tylko wartość napięcia będzie równa lub większa 24V czyli jego wartość rozruchowa to w ten czas on sie załączy i zamknie obwód???

Przekaźnik mono stabilny to taki przez którego musi płynąc ciągle prąd bo jak zabraknie prądu to wraca do stanu poprzedniego,a bistabilny to taki któremu wystarczy jeden impuls żeby zmienił stan i nawet jak zabraknie prądu to on zostaje w takiej pozycji jak był ale znowuż żeby powrócił trzeba obrócić kierunek przepływu prądu i wróci znowuż do stanu pierwszego tak?

Dobrze to rozumiem?

Tylko prosiłbym o nie odsyłanie do innych linków bo trochę się już naczytałem i napisałem jak to rozumiem...

Moglibyście mi zaproponować jakiś prosty układ dzięki któremu będe mógł podłączyć ten przekaźnik i zobaczyć jak działa???

Z góry dzięki za pomoc!

0 20
  • #2 08 Lip 2009 22:27
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Lip 2009 23:19
    Macosmail
    Poziom 33  

koliuk napisał:

Zasada działania (na chłopski rozum) rozumiana przeze mnie brzmi tak:

Jak płynie MNIEJ niż 24V to jest ROZŁĄCZONY,a gdy tylko wartość napięcia będzie równa lub większa 24V czyli jego wartość rozruchowa to w ten czas on sie załączy i zamknie obwód???

Przekaźnik mono stabilny to taki przez którego musi płynąc ciągle prąd bo jak zabraknie prądu to wraca do stanu poprzedniego,a bistabilny to taki któremu wystarczy jeden impuls żeby zmienił stan i nawet jak zabraknie prądu to on zostaje w takiej pozycji jak był ale znowuż żeby powrócił trzeba obrócić kierunek przepływu prądu i wróci znowuż do stanu pierwszego tak?

Dobrze to rozumiem?

Witam. Ogólnie to dobrze, poza tym, że napięcie "płynie";-). Przekaźnik jest na 24V co oznacza, że warunki jego pracy są wtedy optymalne, ale nie oznacza to, że poniżej tego napięcia nie będzie działał.
    Elementy na drugim rysunku to podwójne rezystory. Bardzo często wykorzystywane we wzmacniaczach audio jako rezystory emiterowe w stopniu mocy. Pozdrawiam.

0
  • #4 08 Lip 2009 23:23
    koliuk
    Poziom 24  

Wiec skoro poniżej 24V będzie działał to jak zrobić żeby się przełączał???

0
  • #5 08 Lip 2009 23:38
    Macosmail
    Poziom 33  

24V - włączony, 0V - wyłączony:-) Pozdrawiam.

0
  • #6 09 Lip 2009 00:27
    koliuk
    Poziom 24  

Aha czyli jest to przekaźnik mono stabilny według teorii:)

24-włączy a co jeśli np podał bym napięcie większe tzn 30V???

Mógłbyś zaproponować mi jakiś przykładowy/e schematy zobaczyć w praktyce jak działa taki przekaźnik?

0
  • #7 10 Lip 2009 10:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Lip 2009 10:38
    koliuk
    Poziom 24  

To teraz ja już sie troszke zamieszałem... Z tego co znalazłem z neta wynikało ze przekaźnik pozostaje bez rychu DO 24V (ten model) a jeśli wartość osiągnie 24 to on sie przełączy.

Przy jakiej wartości on sie przełączy?

Z tego co wyczytałem nawet na elektrodzie on sie przełącza przy pewnej wartości napięcia i jest to wartość 24V?

Takim prostym układem który udało mi się znaleźć jest włączanie lampki biurkowej wraz z włączaniem komputera...

Tylko nie wiem czy na zasilaczu komputerowym będzie 24V.
    Pociągnął bym z niego napięcie na przekaźnik który umieszczę na kablu 230V od lampki i w momencie gdy za zasilaczu pojawi się napięcie lampka się włączy:) Taki prosty układzik na poczatek.

Tylko prosiłbym o podpowiedź jak to jest z tym przełączaniem?

0
  • #9 10 Lip 2009 15:01
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 10 Lip 2009 20:30
    koliuk
    Poziom 24  

Dzisiaj skleciłem dość banalny układ...

Trafo + mostek prostowniczy i potencjometr obrotowy do zmiany napięcia na wejściu przekaźnika.
    Na wejście przekaźnika wpiąłem także multimetr by obserwować przy jakim napięciu przekaźnik będzie się załączał...
    Natomiast na układ wykonawczy wpiąłem baterie i diode led by sie włączała/wyłączała.

Dziwi mnie jedna sprawa a mianowicie:

Niby optymalne warunki pracy przekaźnika to 24V...
    Z tego co udało mi się zauważyć mój przekaźnik przełączał się przy napięciu 10V...
    Dlaczego akurat przy takim napięciu?

Skąd ktoś kto np. będzie potrzebował jakiegoś przekaźnika na konkretne napięcie przełączania ma wiedzieć przy jakim napięciu dany przekaźnik się przełączy jak na nim nic takiego nie pisze???

0
  • #11 10 Lip 2009 20:36
    Ptolek
    Poziom 36  

Bo nikogo to zazwyczaj nie interesuje, jaki jest próg przełączenia. Istotne jest, że przy braku napięcia jest wyłączony, a przy napięciu znamionowym (tutaj 24V) na pewno się włączy.
    Twój włącza się już przy 10V, ale przecież przy 24V też się włączy.
    A to, że już 10V wystarczy, żeby go włączyć, to nie znaczy, że takim napięciem należy go zasilać. Chodzi o pewność działania i iskrzenie styków, trwałość styków itd., ogólnie nie takie proste zagadnienia o stykach z pogranicza elektryki, materiałoznawstwa i może czegoś jeszcze :D

0
  • #12 10 Lip 2009 20:54
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Lip 2009 20:58
    koliuk
    Poziom 24  

Nom rozumiem... Wiadomo jak to jest w szkole... Niby człowiek przechodzi z klasy do klasy, uczestniczy w lekcjach materiałoznawstwa / elektrotechniki/ układów analogowych itd ale jeśli w domu sam czegoś robić nie będzie to na pewno za wiele sie nie nauczy...

Dlatego też pisze tu i staram sie rozwiać moje wątpliwości...

No dobrze skoro już wiem jak działa ;)

Mam jeszcze pytanko dla pewności...
    Jest to przekaźnik nadmiarowy czyli taki który reaguje na wzrost wartości napięcia tzn przełącza się przy określonej wartości U a w moim wypadku to 10V tak?

0
  • #15 16 Lip 2009 21:02
    tonyj
    Poziom 14  

Nie ,to nie jest przekaznik nadmiarowy, normalny przekaznik elektromagnetyczny

0
  • #16 17 Lip 2009 12:09
    przemo.t
    Poziom 27  

Wyobraź sobie przekaźnik jako zwykły przełącznik dzwonkowy (dusisz dzwoni, puszczasz cisza). Tyle że zamiast Twojego palca i siły z jaką naciskasz jest elektromagnes.
    Podajesz 24V na cewkę elektromagnesu ( w Twoim przypadku piny 1 i 8 ), pole magnetyczne przyciąga dźwignię (zależnie od konstrukcji), która zwiera styki (3 i 4, 5 i 6), tak w uproszczeniu (czyli Twój palec kiedy dusisz na przycisk).

Zauważ że dzwonek też zadzwoni kiedy użyjesz mniejszej siły, ale potrzebujesz więcej czasu aby go włączyć, i istnieje ryzyko że wewnątrz przełącznika będzie iskrzyło.

Jak już już ktos wcześniej wspomniał przy 24V ten przekaźnik pracuje optymalnie, a więc zachowuje pozostałe inne właściwości jakie podaje producent jak choćby obciążalność styków czy generowane zakłócenia.

Jeśli chciałbyś wraz z włączeniem kompa włączyć monitor, lampkę itp to najlepiej byłoby użyć przekaźnika z cewką na 12 lub 5V bo takie napięcia występują w komputerze.
    Skoro ten co masz mówisz, że załącza się przy 10V, przy 12V też się załączy ale nikt Ci wówczas nie zagwarantuje "jakości" tego połączenia.
    W najlepszym przypadku styki mogą się zwyczajnie szybciej zużyć - nie polecam.

0
  • #17 17 Lip 2009 13:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 17 Lip 2009 17:06
    koliuk
    Poziom 24  

No i teraz rozumiem;) Dzieki to chyba byłoby wszystko;)

0
  • #19 01 Paź 2009 16:46
    Padek84
    Poziom 9  

Widzę, że się nieźle wygłupiłem bo poszedłem na zbytnie uproszczenie, więc wysyłam poprawioną wersję. Chodzi o to, że mam układ z porcesorem i musi on załączać przekaźnik i teraz pytanie polega na tym, czy mogę z tego samego źródła zasilić i procesor i przekaźnik bo na rozwiązaniach widziałem, że z innych źródeł, ale znalazłem też układy na których było z tego samego układu zasilanie, dlatego mam pytanie czy nie będzie żadnego problemu jeśli tak to zrobię.

Przekaźnik + 2 nie znany element.

0
  • #20 01 Paź 2009 17:01
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 01 Paź 2009 17:58
    Macosmail
    Poziom 33  

Możesz zasilać z tego samego napięcia o ile wydajność prądowa jest wystarczająca. Równolegle z cewką należy wpiąć diodę tłumiąca przepięcie samoindukcji. Pozdrawiam.

0