Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zabezpieczeń w małym budynku gospodarczym

09 Lip 2009 09:54 7152 27
  • Poziom 20  
    Witam, chcę trochę zmodyfikować instalację w małym budynku gospodarczym. Do budynku dochodzi w ziemi przewód 4x2.5 W garażu podłączone jest gniazdo siłowe i oświetlenie + gniazdka w budynku gospodarczym z jednej fazy. U siebie w garażu chcę podłączyć 6 gniazdek, gniazdo siłowe 16 A, gniazdo siłowe 32 A i obwód na oświetlenie, oświetlenie to aktualnie dwa halogeny 500 W ale w przyszłości dojdzie oświetlenie kanału więc można założyć, że + 2 jarzeniówki. Pomysł mam taki, żeby zrobić u siebie rozdzielnice i tutaj mam pytanie o wartości bezpieczników. Planuję 3 obwody:

1. Obecna instalacja w budynku, w skład tego wchodzą gniazdka i oświetlenie, wszystko z jednej fazy. Do gniazd podłączone są 2 zamrażarki czasami dochodzi jeszcze jedna, kosiarka ok. 800W, jakiś odkurzacz, piekarnik, mała kątówka, wiertarka, 2 podwójne jarzeniówki, 2 żarówki po ok. 80W i na dzień dzisiejszy to wszystko

2. Drugi obwód to były by gniazda w moim garażu i tak jak to w garażu, szlifierka, wiertarka, kompresor itp.

3. Trzeci to oświetlenie w garażu i w kanale, 2x 500W + ze 3 jarzeniówki w garażu

Do tego jakie dać zabezpieczenie na te gniazda siłowe, wyłącznik nadprądowy 3 fazowy B czy C ? Należy przyjąć, że podłączana będzie tam spawarka, krajzega, sprężarka itp.

Obecnie cały ten budynek zabezpieczony jest bezpiecznikami z domu po 20 A na każdą fazę, a zabezpieczenie przelicznikowe to 3x 25 A

Instalacja w domu to 3 fazy + zero, nie ma różnicówki.
  • Poziom 30  
    Gniazda 32A na przewodzie 4x2,5² ?
    Odradzam prawdopodobnie nie zostanie spełniona ochrona przeciw porażeniowa ( to jeszcze zależy od odległości , stanu sieci i materiału z jakiego jest wykonana ) Trzeba zrobić pomiar impedancji pętli zwarcia.
    Co do różnicówki to warto zapytać jaki to układ sieci w rejonie energetycznym.
  • Poziom 20  
    32A mam obecnie, chcę zrobić jedno 32A ponieważ trafia się coś czasem z taka wtyczką i uciążliwe jest przerabianie wtyczki za każdym razem. Przewód w ziemi jest zakopany 4x 2.5 na odcinku 13m i nie będę go wymieniał bo nic to nie da ponieważ przez mieszkanie do tablicy też leci 4x 2.5 Nie będzie różnicówki, instalacja miedziana. chodzi mi tylko o wartości esek do tego co opisałem.
  • Moderator
    Generalnie plan jest dobry. Przelicz tylko dokładnie rozkład mocy obwodów jednofazowych.
    To ze jest gniazdo 32A nie oznacza ze tam będzie przepływał taki prąd. Było sporo urządzeń które miały takie wtyki tylko dlatego że takie były pod ręką.
    Ja bym to zrobił tak:
    1. Wyjście zasilania po stronie "domu" zabezpieczył bezpiecznikami topikowymi 3x20A.
    2. Obwody oświetlenia na bezpiecznikach B 6A
    3. Wszelkie obwody typu szlifierka, odkurzacz i inne maszyny na bezpiecznikach C o wartości max 16A - im mniej tym lepiej ale trzeba się liczyć z poborem prądu.
    4. Piekarnik w zależności od mocy B10 lub B16
    5. Zamrażarki na C10 na oddzielnych zabezpieczeniach (obowiązkowo) - agregaty w momencie startu pobierają przez sekundę lub dwie prąd około 8 A - chyba że są to zamrażarki trójfazowe.
    6. Dla spawarki brakuje troche mocy. 20A to nie jest dużo, ile pobiera spawarka - jest na 230 czy na 400V? Zabezpieczenie po 16A C a i tak nie wiadomo czy nie będzie wywalać.
    7. Dla bezpieczeństwa trzeba założyć wyłącznik różnicowy, pozostaje tylko wybór czy jeden na całość czy kilka na poszczególne obwody.
    8. To oświetlenie halogenem 500W - nie da rady coś bardziej energooszczędnego?

Dodano po 2 [minuty]:

A! w kanale obowiązkowo oświetlenie 24V przez transformator bezpieczeństwa. Podobnie do przenośnej lampy warsztatowej.
  • Specjalista elektryk
    Przede wszystkim to wszystko musi być wykonane przewodami 3 i 5 żyłowymi, żadnego kombinowania po staremu.
  • Moderator
    Dokładnie. Jak już robimy na całego to tak by można było to podłączyć pod sieć pięcioprzewodową.
  • Poziom 20  
    Panowie, oczywiście, że gdybym w tym budynku robił instalację to zastosował bym różnicówkę przewody 3 i 5 żyłowe i przenie nie kładł bym w ziemie przewodu 4x2.5 tylko 5x4, ale nie zapominajmy, tam już jest prąd, działają dwie zamrażarki jest w każdym pomieszczeniu jest gniazdko i to tyle. Ja po prostu chcę sobie zrobić wygodę bo nie chce mi się biegać do 2 garażu żeby włączyć spawarkę a korzystanie z jednego gniazdka 230V w garażu jest uciążliwe. Chcąc zrobić to po "bożemu" musiałbym kłaść wszędzie nowe przewody, puszki, gniazda itp bo wszystko jest w ścianie, dlatego chcę dodać kilka obwodów swoich nowych, istniejący obwód przez który teraz płynie prąd zabezpieczyć oddzielnym esem i tyle. Gdybym miał więcej pieniędzy na pewno bym zrobił całą instalację z różnicówką, gdyż interesuję się trochę tym i chciałbym się czegoś nauczyć. Te zamrażarki 2 to nie są jakieś duże przemysłowe. Spawarka jest na na 230/400V spawam w garażu z 400V. Oświetlenie halogenem jest chwilowe, tylko gdy potrzeba silnego światła i to nie korzystam z żarnika 500 tylko 300W, podałem z zapasem. Instalacja jest w miedzi, nie jest stara, gdyby była w alu od razu robił bym po nowemu.
  • Specjalista elektryk
    Po pierwsze JAKIEKOLWIEK przeróbki instalacji, nowe obwody czy gniazda muszą być wykonane w układzie TN-S i wg obowiązujących norm i przepisów i tak nakazuje prawo!

Po drugie na tym 3/5-tym przewodzie zaoszczędzisz na całej swojej robocie 20 zł a to jest tyle co i nic. A robota będzie spartolona...

Po trzecie co stoi na przeszkodzie żeby obok starej instalacji istniały nowe obwody wykonane w układzie TN-S? Ludzie, za x lat zmienisz dotychczasowe przewody czy coś, i pewnie też na 2-przewodowe, bo inne też takie są... I przez takie myślenie jeszcze przez 100 lat w Polsce będzie śmiertelność spowodowana porażeniem prądem 10 razy większa niż na Zachodzie, gdzie ten przewód PE mają już prawie odkąd tylko prąd użytkować zaczęli!
    Co za problem, że przewód z domu jest 4xX? Rozdzielasz PEN na PE i N i już masz 5 przewodów! Nawet punktu rozdziału nie musisz uziemiać.

I wreszcie jeszcze jedno - różnicówka to nie przewód ochronny i odwrotnie! Zauważyłem, że jak ktoś widzi 3 przewody to od razu myśli o róznicówce. Jakby ona była niezbędna, cudowna i panaceum na wszystko...
    Różnicówka to jest ochrona DODATKOWA. Podstawowa to jest PRZEWÓD PE.
    Przewód PE NIE IDZIE w parze z róznicówką. On musi być a róznicówka nie musi.
    Jak się zakłada ten 3 przewód PE to w ogóle nie znaczy, że się zakłada i róznicówkę. A wwalanie jej gdzie popadnie powoduje więcej problemów niż pożytku.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Po drugie na tym 3/5-tym przewodzie zaoszczędzisz na całej swojej robocie 20 zł a to jest tyle co i nic. A robota będzie spartolona...
    słuchaj, te przewody które teraz kładę mogę położyć według nowych norm, tych co idą w ścianie nie będę zrywał ani kładł nowych bo to bezsensowny wydatek..
    Cytat:
    Po trzecie co stoi na przeszkodzie żeby obok starej instalacji istniały nowe obwody wykonane w układzie TN-S? Ludzie, za x lat zmienisz dotychczasowe przewody czy coś, i pewnie też na 2-przewodowe, bo inne też takie są... I przez takie myślenie jeszcze przez 100 lat w Polsce będzie śmiertelność spowodowana porażeniem prądem 10 razy większa niż na Zachodzie, gdzie ten przewód PE mają już prawie odkąd tylko prąd użytkować zaczęli!

W sumie nic, więc uświadomiłeś mi, zrobię w TN-S.
    Cytat:
    I wreszcie jeszcze jedno - różnicówka to nie przewód ochronny i odwrotnie! Zauważyłem, że jak ktoś widzi 3 przewody to od razu myśli o róznicówce. Jakby ona była niezbędna, cudowna i panaceum na wszystko...
    Różnicówka to jest ochrona DODATKOWA.

To jak z tą różnicówką? zakładać ją? Jeśli bym ją założył to działała by tylko na tych nowych obwodach, a na starych i tak nie.
    Cytat:
    Co za problem, że przewód z domu jest 4xX? Rozdzielasz PEN na PE i N i już masz 5 przewodów! Nawet punktu rozdziału nie musisz uziemiać.

Możesz wytłumaczyć jak to rozumiesz? z przewodu N rozdzielić jeszcze na PE? Przecież to to samo co podłączając gniazdko połączył bym ten przewód na bolec a później na zacisk, tak? Czy do tego zakopywać bednarke i doziemiać to tak jak do różnicówki?
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Możesz wytłumaczyć jak to rozumiesz? z przewodu N rozdzielić jeszcze na PE? Przecież to to samo co podłączając gniazdko połączył bym ten przewód na bolec a później na zacisk, tak?

Uwierz że to nie to samo , bo jeśli byś założył różnicówkę to przewód N czyli neutralny przechodzi przez RCD i może być rozłączone przez ten wyłącznik , natomiast przy przewodzie ochronnym PE musi być zachowana ciągłość.
  • Poziom 20  
    Elektrykiem nie jestem, robiłem trochę jako pomocnik elektryka :) z tego co pamiętam do poprawnej pracy różnicówki musi być oddzielny przewód, dodatkowe uziemienie, że tak to nazwę, jeśli się mylę proszę poprawić. Czyli w mojej rozdzielni poprowadzić przewód z zera na listwę PE i wrócić na zero, instalację robić przewodami 3 żyłowymi zera łączyć z listwą zerową a trzeci przewód łączyć do listwy PE? to jest to rozdzielenie? Czy nie lepiej odrazy zakopać bednarkę i poprowadzić osobny przewód do rozdzielni i na tym bazować?
  • Specjalista elektryk
    Jeśli układ sieci z ZE to TT, to dla PE trzeba wykonać uziom.
    Ale w 99% przypadków jest to TN-C, gdzie nie ma przewodu N (jak w TT) tylko PEN. PEN można rozdzielić na PE i N.
    Punkt rozdziału można uziemić, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to nie trzeba. Przepisy tylko je zalecają. Uziemienie punktu rozdziału nie wpływa w jakikolwiek sposób na skuteczność RCD.

W rozdzielni można przewód PEN wprowadzić na listwę PE a potem mostek na N (wmyśl zasady "najpierw chronimy potem zasilamy"). Listwę PE można uziemić. Ale to jak wyżej dotyczące uziemiania rozdziału.

Ale najpierw należy ustalić układ sieci (telefon do ZE albo spacer pod transformator i przeczytać na tabliczce rozdzielni).
  • Poziom 39  
    michcio napisał-
    Cytat:
    Uziemienie punktu rozdziału nie wpływa w jakikolwiek sposób na skuteczność RCD.

Weźmy dwie hipotezy w sytuacji uszkodzenia (bo takie nas chyba interesują najbardziej):
    1- Jeśli jest brak uziomu przy rozdziale
    2- Gdy jest uziom przy rozdziale

W przypadku przerwy PEN w sieci z jednoczesnym uszkodzeniem izolacji odbiornika, zabezpieczenie typu S C16 zapewne nie wyłączy, ale czy RCD też?
  • Poziom 26  
    Cytat:
    Weźmy dwie hipotezy w sytuacji uszkodzenia (bo takie nas chyba interesują najbardziej):
    2- Gdy jest uziom przy rozdziale.
    W przypadku przerwy PEN w sieci z jednoczesnym uszkodzeniem izolacji odbiornika, zabezpieczenie typu S C16 zapewne nie wyłączy, ale czy RCD też?

Witam.O ile dobrze zrozumiałem posty ,to uziemiony teoretycznie byłby dopływ o przekroju 2,5mm.Czy wytrzyma prąd jaki przez niego popłynie przy uszkodzonym PEN ?

Cytat:
    Różnicówka to jest ochrona DODATKOWA. Podstawowa to jest PRZEWÓD PE.

Nie bardzo bym się z tym zgodził;wydaje mi się że ochrona podstawowa to jest przed dotykiem bezpośrednim ,a przed tym nie chroni PE. Jest on potrzebny właśnie do ochrony dodatkowej (uszkodzenie).
  • Admin Elektroenergetyka
    wola napisał:

Witam.O ile dobrze zrozumiałem posty ,to uziemiony teoretycznie byłby dopływ o przekroju 2,5mm.Czy wytrzyma prąd jaki przez niego popłynie przy uszkodzonym PEN ?

Nie wiemy jaki prąd popłynie, ale nikt o zdrowych zmysłach nie uziemi "dopływu" o przekroju 2,5mm².

wola napisał:

Nie bardzo bym się z tym zgodził;wydaje mi się że ochrona podstawowa to jest przed dotykiem bezpośrednim ,a przed tym nie chroni PE. Jest on potrzebny właśnie do ochrony dodatkowej (uszkodzenie).

To, że Tobie się wydaje, nie oznacza, że tak jest. Czytaj dalej: Bzdury piszesz.
  • Poziom 26  
    Łukasz-O napisał:

wola napisał:

To, że Tobie się wydaje, nie oznacza, że tak jest. Czytaj dalej: Bzdury piszesz.

Witam.Sorry ,że odbiegam od tematu ,ale chciałbym poznać na czym polega mój błąd.Gdzie piszę bzdury;moim zdaniem zadaniem ochrony podstawowej jest uniemożliwienie dotknięcia częsci czynnej (np. odpowiednio duża wysokość, izolacja).A zadaniem dodatkowej jest ochronić jeśli w wyniku awarii mogłoby wystąpić zagrożenie napięciem w miejscu gdzie nigdy nie powinno wystąpić.Jeśli żle definiuję ,to chętnie poznam właściwą.
  • Poziom 20  
    W dalszym ciągu nie wiem, czy do prawidłowej pracy różnicówki potrzeba dodatkowy przewód i zakopaną bednarkę do uziemienia? Czy mam rozdzielać PEN na PE i N czy podłączać N na bolec w gniazdku i później na N? bo to przecież na to samo wyjdzie co rozdzielić w rozdzielni. Co dalej z tymi zabezpieczeniami? 3 fazowy C16 dać? Na oświetlenie B6 gniazda B10 i reszta instalacji B10? Czy jest jakaś umowna zasada na wprowadzanie przewodów do rozdzielni? np zasilanie z góry w wyjścia z dołu?
  • Poziom 34  
    Bednarki nie musisz dawać różnicówka i tak będzie działać.

andriej napisał:
    Czy mam rozdzielać PEN na PE i N czy podłączać N na bolec w gniazdku i później na N? bo to przecież na to samo wyjdzie co rozdzielić w rozdzielni.

PENa roździelasz przed różnicówką na N i PE. Na bolce gniazd podłączasz tylko i wyłącznie PE! Po lewej stronie gniazda dajesz fazę a po prawej neutralny.
    Różnicówka działa na zasadzie sumy prądów. Czyli jeżeli do różnicówki wchodzi przewodem L (fazowym) 1 Amper to przewodem N (neutralnym) musi wrócić też 1 Amper. Jeżeli napięcie pojawi się na obudowie jakiegoś urządzenia wtedy ten prąd wraca już przewodem PE. Wtedy suma prądów się nie zgadza i następuje wyłączenie.

Dobór zabezpieczeń w małym budynku gospodarczym

1. Przy uszkodzonym urządzeniu różnicówka nie za działa. Gdy będzie to poważniejsze uszkodzenie(przeciążenie zawarcie) powinien zadziałać wyłącznik nadprądowy. Suma prądów się zgadza L=1A N=1A.
    2. Praca znamionowa. L=1A N=1A PE=0
    3. Uszkodzone urządzenie. L=1A N=0,5A PE=0,5A. Różnicówka wyłącza cały obwód. Zadział również gdy zalejesz np. wodą urządzenie.

Na Twoim miejscu założył bym RCD. Za 100zł zdrowia czy życia nie kupisz.
  • Poziom 20  
    Tak się zastanawiam czy ta różnicówka jest tam potrzebna.. a jeśli robiłbym bez różnicówki to tak samo rozdzielam w rozdzielni na PE i N tyle że bez różnicówki? widziałem jak elektryk do uziemienie różnicówki stosował przewód 4mm i była to instalacja jedno fazowa w bloku, czy moje przekroje przewodów nie są za małe?
  • Poziom 34  
    andriej napisał:
    tak się zastanawiam czy ta różnicówka jest tam potrzebna.. a jeśli robiłbym bez różnicówki to tak samo rozdzielam w rozdzielni na PE i N tyle że bez różnicówki? widziałem jak elektryk do uziemienie różnicówki stosował przewód 4mm i była to instalacja jedno fazowa w bloku, czy moje przekroje przewodów nie są za małe?

Jak rozdzielać PEN to tylko i wyłącznie z różnicówką.
    Używał 4mm ² bo się podłączał pod PE w WLZecie. A tam przekuj PE wynosi 10mm² albo więcej.
  • Poziom 20  
    Jedną różnicówke dawać na całą rozdzielnie? teraz pytanie, jaką różnicówke zastosować aby dobrze działała? wiadomo, że to garaż i różne rzeczy się włącza, żeby jej nie wybijało za często?
  • Poziom 39  
    wola napisał-
    Cytat:

Chodziło mi o coś zupełnie innego- o ten cytat:

Cytat:

Gdyby nie brać pod uwagę przekroju PEN, lub jest on słusznego przekroju, to takie stwierdzenie wprowadza w błąd. Rozważ mój przypadek
    Cytat:

Czy w tym przypadku, słuszne jest stwierdzenie:
    Cytat:

Ja bym ujął to tak:
    Uziemienie punktu rozdziału nie wpływa na prawidłową pracę wyłącznika rcd w "normalnych" warunkach pracy, ale w warunkach zakłócenia w sieci (awaria)- tak.
  • Poziom 20  
    Instalacja jak na razie będzie bez różnicówki :( Pytanie mam na temat zabezpieczenia? Czy 3 fazowy bezpiecznik dać C16? czy B? 16? Myślę o 16A gdyż dalej mam 20A. Na oświetlenie 6A na gniazda 10A i obwód który jest teraz 10A
  • Poziom 26  
    andriej napisał:
    Instalacja jak na razie będzie bez różnicówki :( Pytanie mam na temat zabezpieczenia? Czy 3 fazowy bezpiecznik dać C16? czy B? 16? Myślę o 16A gdyż dalej mam 20A. Na oświetlenie 6A na gniazda 10A i obwód który jest teraz 10A

Witam.Zastanów się nad takim rozwiązaniem jak napisał kol.irekr;

Cytat:
    Generalnie plan jest dobry. Przelicz tylko dokładnie rozkład mocy obwodów jednofazowych.
    To ze jest gniazdo 32A nie oznacza ze tam będzie przepływał taki prąd. Było sporo urządzeń które miały takie wtyki tylko dlatego że takie były pod ręką.
    Ja bym to zrobił tak:
    1. Wyjście zasilania po stronie "domu" zabezpieczył bezpiecznikami topikowymi 3x20A.
    2. Obwody oświetlenia na bezpiecznikach B 6A
    3. Wszelkie obwody typu szlifierka, odkurzacz i inne maszyny na bezpiecznikach C o wartości max 16A - im mniej tym lepiej ale trzeba się liczyć z poborem prądu.
    4. Piekarnik w zależności od mocy B10 lub B16
    5. Zamrażarki na C10 na oddzielnych zabezpieczeniach (obowiązkowo) - agregaty w momencie startu pobierają przez sekundę lub dwie prąd około 8 A - chyba że są to zamrażarki trójfazowe.
    6. Dla spawarki brakuje troche mocy. 20A to nie jest dużo, ile pobiera spawarka - jest na 230 czy na 400V? Zabezpieczenie po 16A C a i tak nie wiadomo czy nie będzie wywalać.
    7. Dla bezpieczeństwa trzeba założyć wyłącznik różnicowy, pozostaje tylko wybór czy jeden na całość czy kilka na poszczególne obwody.
    8. To oświetlenie halogenem 500W - nie da rady coś bardziej energooszczędnego?

Ze swej strony dodam,że jeśli w domu masz "esy" 20A to możesz mieć ich wyłączenia przy zadziałaniu "tych" w budynku gospodarczym.Ale chyba masz "topiki". Dla 3 faz jak dasz B ,to może Ci zadziałać przy włączaniu silników. Nawet te z charakterystyką C mogą się wyłączać podczas załączania np.niektóre spawarki transformatorowe.
    Pomiar pętli zwarciowej wykazałby czy pod kątem pporażeniowym instalacja jest dobra.

Kolego Akrzy74.
    Cytat:

Wykazałeś ,co będzie jak bedzie uziom ( zadziała RCD przy przerwanym PEN) oraz że nie zadziała jak go nie będzie przy braku PEN-a (lub zadziała jak "ktoś zamknie obwód" i popłynie przez niego odpowiedni prąd :cry:

Cytując Cię ze swej strony dodałełem inny problem jaki pojawi się w przypadku braku PEN
    i uziemieniu zbyt małego przekroju. Chociaż nie wiemy ,czy kol.andriej
    nie ma w domu np. przyłącza kablowego. dlatego napisałem;
    Cytat:
    uziemiony teoretycznie byłby dopływ o przekroju 2,5mm.Czy wytrzyma prąd jaki przez niego popłynie przy uszkodzonym PEN ?

Co prawda kol.Łukasz-O stwierdził że niepotrzebnie to piszę bo;
    Cytat:
    nikt o zdrowych zmysłach nie uziemi "dopływu" o przekroju 2,5mm².

Ale to Jego zdanie i Mu wolno
  • Poziom 20  
    W domu mam bezpieczniki topikowe, 3x20A zabezpiecza właśnie ten budynek gospodarczy. Skoro teraz wszystko chodzi na jednej fazie (20A) i nie przepala tego bezpiecznika pomimo tego, że się spawa chodzą 2 zamrażarki to chyba będzie dobrze jak na te zamrażarki i 3 żarówki dam B10A?

Cytat:
    Pomiar pętli zwarciowej wykazałby czy pod kątem pporażeniowym instalacja jest dobra.

Jak się robi ten pomiar pętli i co on daje?
  • Admin Elektroenergetyka
    :arrow:wola spokojnie :)
    Chodziło mi tylko, że uziemienie przy przekroju 2,5mm² to pożar na własne ryzyko. Masz racje to moje zdanie, Ty możesz mieć inne.
  • Poziom 26  
    Cytat:
    Cytat:

Jak się robi ten pomiar pętli i co on daje?

Witam.Pomiar wykonuje się odpowiednim miernikiem(np. MZC300 ze strony http://www.sonel.pl/index.php?pid=8 )
    Sposób pomiaru jest podany w instrukcji miernika.
    Z pomiaru tego wynika czy ewentualny prąd zwarcia ma na tyle odpowiednią wartość ,że sprawne mechanicznie "esy" na pewno wyłączą.

Cytat:
    Chodziło mi tylko, że uziemienie przy przekroju 2,5mm² to pożar na własne ryzyko.

Amen. Mnie o to samo chodziło(tylko w trybie pytającym) :D