Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster 913N - nieostry obraz

09 Lip 2009 10:38 5226 5
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam monitor LCD SyncMaster 913N. Od kilku dni zaobserwowałem, że traci on ostrość w niektórych partiach matrycy. Ogólnie obraz jest bardzo ostry i wyraźny ale są (jeden lub dwa) pionowe pasy w których obraz jest rozmazany. Nie pomaga tu autostrojenie monitora za pomocą przycisku na obudowie. Nie pomaga też ręczna regulacja za pomocą funkcji Fine i Sharpness z menu monitora. Jest on podłączony oryginalnym kablem VGA do karty GF 7600GT. System to Windows XP z zainstalowaną ostatnią wersją sterowników do monitora i do grafiki. Rozdzielczość 1280x1024x60Hz. W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć, czy ta przypadłość może być spowodowano źle ekranowanym lub uszkodzonym kablem VGA, uszkodzoną kartą graficzną, czy może po prostu monitor „dokonuje już swego żywota”, gdyż jest już po okresie gwarancji.
  • Poziom 2  
    Witam, dołączam się do pytania. Dokładnie tak samo dzieje się z moim monitorem tak jak opisał to przedmówca. Wie ktoś o co biega ? Proszę o pomoc/poradę.
  • Spec od drukarek
    Czy na innej rozdzielczości problem również występuje?
  • Poziom 2  
    Jeśli jest to monitor LCD i masz go podłączonego przez kabel VGA winą może być złe ustawienie zegara/fazy sygnału.

Najpierw ustaw rozdzielczość na 1280x1024, czyli optymalną rozdzielczość monitora.

W załączniku dodałem plik który zrobiłem kiedyś by sam dostroić dobrze monitor.
    Otwórz go w programie Paint (kliknij na niego prawym i wybierz opcje "edytuj").

Problem powinien być od razu widoczny (ciemne pasy w miejscach nieostrości)

Następnie spróbuj poszukać w menu monitora funkcji Clock i Phase.
    Jak już je znajdziesz, najpierw ustaw funkcję Clock tak aby pasy zniknęły, następnie ustaw funkcję Phase, tak aby obraz był jak najostrzejszy.
    Mam nadzieje że to pomoże ^^
  • Poziom 2  
    Witam. Monitor w cudowny sposób ozdrowiał. Czcionka jest już wyraźna na całym obrazie we wszystkich rozdzielczościach i częstotliwościach odświeżania. Nie wiem co pomogło prawdopodobnie to wtyczka była za luźno osadzona w gnieździe grafy. Ostatnio przesuwałem monitor i jednostkę a kabel był naciągnięty. Wtyczka wcześniej nie była przykręcona śrubkami.
    Dzięki za podpowiedzi.

Dodano po 10 [minuty]:

R1NX napisał:
    Czcionka jest już wyraźna na całym obrazie we wszystkich rozdzielczościach i częstotliwościach odświeżania.

No może trochę przesadziłem nie sprawdzałem na innych ustawieniach. Pracuję w natywnej rozdzielczości 1280x1024 i taka jest najlepsza (tak mi się wydaje).

Dodano po 5 [godziny] 31 [minuty]:

HitoriSensei napisał:

W załączniku dodałem plik który zrobiłem kiedyś by sam dostroić dobrze monitor.
    Otwórz go w programie Paint (kliknij na niego prawym i wybierz opcje "edytuj").

Problem powinien być od razu widoczny (ciemne pasy w miejscach nieostrości)

Nic takiego teraz nie dzieje się, wcześniej nie sprawdzałem.

HitoriSensei napisał:

Następnie spróbuj poszukać w menu monitora funkcji Clock i Phase.
    Jak już je znajdziesz, najpierw ustaw funkcję Clock tak aby pasy zniknęły, następnie ustaw funkcję Phase, tak aby obraz był jak najostrzejszy.
    Mam nadzieje że to pomoże ^^

Nie znalazłem dosłownie tych funkcji w menu monitora, znalazłem natomiast: Fine i Sharpness. Czy to te same ?

Dodano po 19 [minuty]:

R1NX napisał:

Nie znalazłem dosłownie tych funkcji w menu monitora, znalazłem natomiast: Fine i Sharpness. Czy to te same ?

Trochę tym stroiłem i teraz obraz jest ostry jak brzytwa.