Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Simson S51 E dziwne światła

MoniTOX 09 Jul 2009 11:40 6962 6
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  MoniTOX
  Level 26  
  Witam. Mam Simsona S51 E ELBA + EWR. Mój problem polega na tym, że coś się stało ze światłem stop. Zawsze stop i pozycyjna świeciła na 2 przekręceniu stacyjki. Na 1 zawsze tylko odpala. Od pewnego czasu świeci na 1 a na 2 nie.
  Nie wiem dlaczego tak sie stało jak zrobić tak jak było. Proszę o porady.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  graczykshow
  Level 19  
  zobacz styki w jakim są stanie i stacyjke zobacz
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  MoniTOX
  Level 26  
  BANANvanDYK za bardzo nie rozumiem o co chodzi z tym stałym światłem. Dodam że tyłu zam żarówkę dwuwłóknową.
 • #5
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Zacytuję tekst który umieściłem na Wikipedii:
  Quote:
  Istniały dwie wersje instalacji elektrycznej. W pierwszej włączenie świateł następowało analogicznie do starszych modeli - w pozycji 2 stacyjki. W drugiej wersji, ze stałym światłem w pozycji 1 stacyjki napięcie zasilania świateł było zmniejszone (ściemnione) natomiast po ustawieniu stacyjki na pozycji 2 światła działały z normalną efektywnością.

  Jeśli masz drugą wersję (a taka przypuszczam), światła są połączone bezpośrednio, sterowanie jasnością świateł odbywa się przez połączenie masy na zacisku 31c. Gdy nie jest połączony z masą - włączony jest "ściemniacz", gdy jest połączony z masą - pełna jasność. Jeśli kostka EWR się popaliła, to może po prostu robić zwarcie przez te złącze, brak masy to również brak ładowania i światła stop gdyż w EWR jest mostek Graetza. Jeśli odłączysz przewód z złącza 59 to powinieneś mieć mocne światła bez możliwości wyłączenia, powinno nawet w tej instalacji przepalać żarówki przy wysokich obrotach silnika.
 • #6
  MoniTOX
  Level 26  
  Tak jak pisałeś uszkodzona była kostka od świateł.
  Po rozkręceniu okazało się, że 2 ścieżki lutowane nie zamykały obwodu. Sprawdziłem także mostek gdyż na płytce drukowanej widać brązowawy kolor, ale wszystko z nim ok.
  Zlutowałem ścieżki i wszystko gra.
  Simson S51 E dziwne światła

  Mam także problem z ładowaniem, chyba przez to że jeździłem bez akumulatora. Widać było, że opornik spalił się ale nie mogłem odczytać rezystancji z pasków, bo był aż czarny. Wstawiłem obojętnie jaki. Na innych forach czytałem, że się pali tranzystor i czip.
  Między zaciskami 49 a 59a płynie 10V i w miarę obrotów więcej.
  Simson S51 E dziwne światła


  Czy nie da się zastąpić ELBY mostkiem? żeby było ładowanie? Czy wogóle ma to sens?
  Próbowałem dojść ze schematu jak to zrobić, ale nie wiem, już przecież wychodzi ''+'' i ''-'' z 49 i mostka od świateł , a gdzieś czytałem że elba tylko reguluje napięcie.

  Posiadam taki:
  Simson S51 E dziwne światła
 • #7
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Mostek Graetza masz wbudowany w EWR, więc nie potrzebny jest Ci drugi.
  W układzie Elba najczęściej ulega uszkodzeniu układ scalony (ten na 6-pin), najlepiej zastąpić go komparatorem LM393 lutując układ na kawałkach drutu a najlepiej aby mocować go na podstawce. Jeśli działa Ci jeszcze przerywacz kierunkowskazów to można się pobawić.