Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie pracujące generatory w thereminie z EPE.

peter_froze 09 Lip 2009 17:42 2175 8
  • #1 09 Lip 2009 17:42
    peter_froze
    Poziom 10  

Witam serdecznie!

Ostatnio uruchamiam "mini theremin" z opisu w Everyday Practical Electronics (numery 5/2008 oraz 6/2008). Napotkałem na problem ze zdobyciem tranzystorów 2n5484/2n5485 i zastosowałem zamiast nich bf245 (uwzględniłem różnicę w wyprowadzeniach). I tak na przykład generator na T1-Q1 uruchamia się przy maksymalnym ustawieniu VR2 (gdy przy takim ustawieniu podam zasilanie). Gdy zacznę skręcać VR2, po ok 1/3 ustawienia, generator nagle przestaje oscylować. Bardzo proszę o pomoc osoby które "siedzą" w temacie. Jakie zmiany dokonać w układzie, aby działał BF245, lub inny bardziej dostępny tranzystor? O Jaką właściwość tranzystora 2n5484 chodzi, że inne które sprawdzałem nie działają do końca poprawnie? Transformatory na schemacie to filtry p.cz. AM (z białą śrubką rdzenia).

Nie pracujące generatory w thereminie z EPE.

Z góry dziękuję za wszelkie cenne wskazówki.

0 8
  • Semicon
  • Semicon
  • #3 09 Lip 2009 22:08
    peter_froze
    Poziom 10  

Próbowałem wersję "C" BF245. W zapasach znalazłem też jakieś "staruszki" (nie wiem za jaką wersję można je uważać) i zachowanie było podobne. Który typ był by najlepszy w tym wypadku?

0
  • #4 09 Lip 2009 23:25
    Xweldog
    Poziom 30  

Ten Q1 jeden jest w mym wielokrotnie robionym i ulubionym układzie Hartley'a. Nie wiem jaki, trzeba by popatrzeć na parametry tych 2N i wybrać. Jest też prosta metoda: na zwykłym multimetrze pomiar R między DS. Te "C" mają bodajże najmniejszy a "A" największy. J-FET-y są tr. symetrycznymi, niektóre mają to R dokładnie takie same w obie strony. Jak nie zna się rozkładu pinów wystarczy ustalić bramkę. Może spróbuj zamienić DS, na pewno nie uszkodzisz a może w drugiej konfiguracji będzie lepiej generować.

0
  • #5 10 Lip 2009 14:24
    peter_froze
    Poziom 10  

Zamiana D-S niestety nie pomogła. Trochę źle opisałem problem... :-/, jak się teraz zorientowałem. Otóż jak daję zasilanie do układu przy największym oporze VR2, generator nie zaczyna pracować, napięcie na drenie Q1 wynosi ok. 0,8V, natomiast gdy przekręcając VR2 zbliżam się do minimalnego oporu, wtedy pojawia się sygnał i gdy z powrotem skręcę na największy opór jest nadal ale napięcie na drenie wynosi już ok. 5V. Wtedy też można regulować w pełnym zakresie VR2. Może to 0,8V na początku jest problemem? Nie mam pojęcia. Jestem hobbystą a z generatorami jak dotąd niewiele miałem do czynienia.

0
  • #6 10 Lip 2009 14:32
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Użyj BF245A (wstawić trzeba "odwrotnie" w porównaniu do 2N5484). Te mają zbliżone Vgs(off) do 2N5484 (musi być małe, jeśli mamy na myśli wartość bezwzględną). Wersja C i nieselekcjonowane BF-y, czyli te bez literki na końcu nie nadają się.

Pozdrawiam
    PS Poza tym generatory w Thereminach wymagają bardzo precyzyjnego strojenia (ustawienie porównywalnych wysokich częstotliwości generatora wzorcowego i antenowego, tak aby praca na zdudnienie, przy pojemnościowym przestrajaniu jednego z nich, wypadła w określonym zakresie częstotliwości akustycznych i obejmowała stosowną skalę muzyczną) - konieczny częstościomierz, oscyloskop. Na słuch będzie raczej ciężko zestroić.

Porównaj Vgs(off) tych tranzystorów (tego samego producenta):

2N5484
    BF245 (zobacz z literką A - Vgs(off) musi być jak najmniejsze co do wartości bezwzględnej)

0
  • #7 10 Lip 2009 15:04
    peter_froze
    Poziom 10  

Masz rację r2d2004, teraz widzę w czym leży problem. O odwrotnym włożeniu wiedziałem, ponieważ przeglądałem te datasheety, jednak nie wiedziałem, które parametry są dla mnie istotne w układzie.

W tym artykule jest opis uruchomienia krok po kroku, nawet nie skomplikowany tak bardzo, więc może uda się coś ruszyć.

Dziękuję tymczasem za wszelkie porady i wysyłam kumpla do sklepu :D. Dam znać czy problem został rozwiązany.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Lip 2009 15:31
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Niedawno testowałem TEGO theremina. Działał bez problemu z tranzystorami BF245A w miejsce 2N5484. Jednak żeby to zestroić musiałem posiłkować się oscyloskopem i częstościomierzem (chociażby po to aby stwierdzić, czy generatory pracują, co generują i na jakich częstotliwościach). Miałem gotowe cewki ok. 3mH (a nie 1mH, jak na schemacie) i trzeba było dobrać kondensatory w generatorach.

Pozdrawiam
    PS Strojenie jest bardzo krytyczne, dlatego wielu początkujących amatorów z tym sobie nie radzi - wystarczy poczytać "elkę" w postach o thereminie (często trzeba samemu dobierać elementy LC mimo podanych wartości na schemacie, pamiętaj o tolerancjach nawet gotowych elementów indukcyjnych, kupionych w sklepie). Ważne są również anteny (ich wymiary mają rzecz jasna wpływ na pojemność) i strojenie musisz wykonywać już do konkretnej, docelowej anteny, w takim ustawieniu, w jakim będzie pracować w gotowym "instrumencie". Zabawa w budowę theremina wymaga dużo cierpliwości, żeby zbudować poprawnie działające urządzenie - nie wolno załamywać się pierwszymi niepowodzeniami, trzeba po prostu "przeć do przodu" ;-) , ewentualnie modyfikować stosownie do swoich potrzeb dostępne w necie schematy, aż do uzyskania zadawalających efektów.

0
  • #9 10 Lip 2009 19:09
    peter_froze
    Poziom 10  

Witam!

r2d2004, zobaczymy czy mój ruszy na tych tranzystorach. Jeśli chcesz to rzuć okiem na ten projekt z EPE.

Ja na początku chciałem zmontować pierwsze wykonanie theremina z tego czasopisma, bez anteny siły głosu (był nawet przedruk w EP), ale z powodu braku porządnego wzoru płytki, zarzuciłem. Jednak przy poszukiwaniach wzoru PCB natknąłem się na nową wersję i postanowiłem ją zbudować.

Mimo nikłej aktywności na elce nie jestem początkujący, jednak człowiek cały czas się uczy, a specyfika konstrukcji theremina wymagała zasięgnięcia porady bardziej doświadczonych:D.

Tranzystory pewnie będą dopiero po weekendzie, więc wtedy napiszę co i jak z moją konstrukcją.

Daleko mi do załamki, tym bardziej, że takie eksperymenty mają większą wartość edukacyjną niż postępowanie ściśle według przepisu :D

EDIT - 13.07

Wczoraj przetestowałem układ z założonymi tranzystorami BF245A. Problem zniknął i generatory pracują jak należy. Tymczasem zamykam temat i uruchamiam mój instrument dalej. Dziękuję za fachową pomoc :lol:

0