Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska)

Trabi 09 Lip 2009 23:04 14418 27
  • Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska)

Witam.

Dziś pokażę jaki zegarek zmajstrowałem na prezent.
    Zegar jest zrobiony wg. opisu kol. Bruno na PIC16F84A i pionowych 4-rech lampkach Z573M. Płytki połączyłem w poziomie - jedna nad drugą ale odsunięte od siebie; w ten sposób wiedziałem że obudowę można zrobić jakąś płaską.
    Obudowa zrobiona z listewek drewnianych, przyciętych pod kątem 45°, sklejone ze sobą (bez gwoździków i wkrętów. Tylko sam klej). Listewki są wyfrezowane tak, żeby od dołu weszło dno z płyty pilśniowej (tylna ścianka szafek) a od góry płyta z plexi. W dnie wklejone jest gniazdko w które wchodzi kątowa wtyczka z zasilacza 9V. Sa tam też nóżki - listewki: tylna jest przecięta żeby móc wsadzić wtyczkę zasilacza i żeby ona nie przeszkadzała. Całość polakierowana jest bezbarwnym lakierem akrylowym. Górna płyta to "dymiony" kawałek plexi 4mm która leży w wyfrezowanych rowkach w bocznych ściankach; jest zdejmowana. Otwory na lampy wywierciłem wiertłem 18mm.
    Najwięcej miałem kombinowania jak zrobić przyciski. Rozwiązanie wyszło najprostsze jakie mogło być - stalowe kołeczki :) . W płycie plexi idealnie nad przyciskami wywierciłem otworki 4,1mm. W nie wchodzą luzem kołeczki 4mm przycięte ze stalowego pręta na tyle, że nad powierzchnię wystają jakieś 0,5mm - wystarczy żeby wcisnąć mikrowłącznik, a przynajmniej nie wystają w górę :) . Kołeczki nie są niczym zabezpieczone i zamocowane. Stoją pod własnym ciężarem i opierają się o mikrowłączniki. Plexi 4mm jest na tyle dla nich "gruba", że kołeczki stoją pionowo i nie mają tendencji do przewrócenia się. Ot i cała filozofia :)
    Płytki są przykręcone słupkami do dna.

Raczej takiego drugiego już nie będzie. Każdy jest unikalny (jak większość zegarów nixie). Już go u mnie nie ma, cieszy oczy kogoś innego; pozostały mi tylko jego zdjęcia na pamiątkę.

A niżej trochę fotek.

-==================================-

Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska)

Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska)

Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska) Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska)
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Trabi
    Poziom 36  
    Trabi napisał 4416 postów o ocenie 560, pomógł 164 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • HelukabelHelukabel
    cudak10
    Poziom 15  
    Piękny zegarek, naprawdę kawał dobrej roboty.
    Jaki jest pobór prądu takiego zegara?
    slu_1982
    Poziom 26  
    Właśnie miałem podobne pytanie jaki jest pobór prądu i czy kabel zasilający nie jest za cienki ?
    Czybyszew
    Poziom 20  
    Wykonanie bardzo ładne i precyzyjne.
    Obudowa jest dość duża wiec można by się pokusić o upchnięcie zasilacza na 230V.
    Ktoś wie gdzie można jeszcze dostać 74141 ?
    bojp
    Poziom 13  
    Myslę, że te przyciski (metalowe kołeczki) powinieneś jednak jakoś przykleić do mikrowłączników np. kropelką. Co jeśli komuś przyjdzie do głowy przekręcić go do góry nogami? - kołeczki wypadną, zgubią się i po zabawie.
  • HelukabelHelukabel
    Trabi
    Poziom 36  
    Ile bierze prądu? Pewnie jakieś 400mA; nie mam już jak zmierzyć (brak zegarka), ale zasilacz był taki wtyczkowy o wydajności chyba 500mA.
    Co do przycisków - faktycznie można by, tylko przy ew. zdejmowaniu płyty z plexi mogły by być kłopoty z założeniem. W sumie luz jest tak niewielki, że trzeba by się postarać żeby same wyjechały z otworków.
    Trafo by tam raczej nie weszło, bo obudowa mimo że wygląda na sporą, to wewnątrz miejsca wcale nie było za wiele - pozostało po jakieś 4mm z każdej strony.
    Pawcio89
    Poziom 19  
    A co do lampek czy nie są to czasem Z 573M?
    dumel111
    Poziom 17  
    400mA to raczej nie tak dużo. Trabi widać że naprawde sie postarałeś bo wygląda to bardzo estetycznie ;D
    Możesz mi powiedzieć ile czasu Ci to zajęło?
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    Cytat:
    Ktoś wie gdzie można jeszcze dostać 74141 ?

Widziałem całkiem niedawno na allegro ale przed chwilą jak wrzucałem w "szukajkę " symbol 74141 to niestety: "Nie znaleziono ofert zawierających podane przez Ciebie wyrażenie."

Zastanawia mnie czy ten układ ma jakiś zamiennik?

Ach oglądam tak te zegarki i oglądam i jakoś nie mogę się zebrać na wykonanie swojego, a obiecałem koledze do sklepu komputerowego na wystawę takie cacko oczywiście w prezencie.

A zegarek naprawę ładny i prezent na pewno udany.
    Bobster
    Poziom 13  
    A skąd wziąć te lampy ? Bo LC-513 nie wyglądają już tak stylowo :)
    dalles86
    Poziom 11  
    Jakim napięciem polaryzuje się te lampy??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Trabi
    Poziom 36  
    Cytat:
    A co do lampek czy nie są to czasem Z 573M?

Heh... faktycznie :D Literówka (cyfrówka właściwie ;) ).

Cytat:
    ...Możesz mi powiedzieć ile czasu Ci to zajęło?...

Nie liczyłem, bo robiłem to jak była chwila wolna: tu coś dociąłem, tam dokleiłem, w sumie robiłem to prawie miesiąc ale czasami i tydzień nic nie robiłem. Luźna robótka. Jak tak policzyć, to pewnie ze 2...3 dni by wyszły.

Cytat:
    ...Ktoś wie gdzie można jeszcze dostać 74141 ?...

Ciężko, właściwie tylko "wyluty". Z nowymi ciężko się spotkać. A każdy kto ma, to nie chętnie sie nimi dzieli; jak już to ceny walą jak z kosmosu.

Cytat:
    ...A skąd wziąć te lampy ?...

Ze starych mierników. Generatory, częstościomierze, były takie też w modułach V628. Ogólnie tylko z odzysku; nowych nie ma.
    Zegar NIXIE - kolejna wersja (płaska)

Cytat:
    ...Jakim napięciem polaryzuje się te lampy?...

140V 2mA. Na zapłon wg. DT = 170V, ale przy tych 140V palą bez kłopotu.

Cytat:
    ...Brak zegarka a nie multimetru czy amperomierza...

Zegarka :)
    max_117
    Poziom 10  
    Układ scalony 74141 jest już dostępny na allegro. Ja kupowałem od tego gościa ale on tak naprawdę mi wysłał zamiennik K155ИД1.

http://www.allegro.pl /item686694691_74141_do_nixie_155id1_nowe_do_np_z566m.html

Regulamin punkt 10.11
    /Faces/
    yaroo19
    Poziom 11  
    ja mam takie małe pytanko zeby nie tworzyc nowego tematu. Bardzo mi sie podoba ten zegar i tak szukam tych lamp i znalazłem na allegro lampy Z5700M. beda sie nadawały zeby zrobic taki zegar?? Dzieki za odpowiedzi
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yaroo19
    Poziom 11  
    czyli spokojnie moge ich uzyc do zrobienia tego zegara i nic nie bede musiał przerabiac?
    vergil50
    Poziom 12  
    A ja mam pytanie gdzie można dostać dymioną pleksi?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Coolbit
    Poziom 18  
    vergil50
    Możesz 'przydymić' sprayem do lamp samochodowych ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dydelf
    Poziom 12  
    Cytat:

Co do przycisków - faktycznie można by, tylko przy ew. zdejmowaniu płyty z plexi mogły by być kłopoty z założeniem. W sumie luz jest tak niewielki, że trzeba by się postarać żeby same wyjechały z otworków.
    .

Eee tam. Podkleić na spodzie kołeczka jakąś podkładkę o nieco większej średnicy i już nie wypadnie.
    micc
    Poziom 12  
    Ile może kosztować taki zegar i czy można go gdzieś dostać w jakimś sklepie?
    Trabi
    Poziom 36  
    Cytat:
    ...Podkleić na spodzie kołeczka jakąś podkładkę o nieco większej średnicy i już nie wypadnie....

O, to jest pomysł! Tylko że już nie mam zegara :D
    Cytat:
    ...Ile może kosztować taki zegar i czy można go gdzieś dostać w jakimś sklepie?...

Tyle ile elementy + własna robota. Jak chcesz kupić to licz się z kosztem wielu stów za egzemplarz.
    yaroo19
    Poziom 11  
    Mam jeszcze jedno pytanko moge zastosowac dławik 100UH-0.5A czy musi byc 1A??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto