Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co i jak z siecią bezprzewodową?

Paullopicarro 10 Jul 2009 01:48 2010 5
    Paullopicarro
    Level 9  
    Mam mały problem chce założyć w mieszkaniu siec bezprzewodowego internetu na 2 komputery PC. Co wziąć pod uwagę przy doborze potrzebnego sprzętu? Wiem że potrzebny modem router i karty bezprzewodowe. Mój modem to:
    Chciałbym zrobić coś takiego:
    (Proszę o dość proste tłumaczenia bo jestem z tego zielony)
    Pozdrawiam :D i dziękuje za pomoc
  • Helpful post
    T1omek
    Level 18  
    Jeżeli masz modem z wyjściem RJ45 to potrzebujesz tylko jakiegoś Access pointa i dwie karty sieciowe bezprzewodowe.

PS. Nie używaj kolorów zwłaszcza czerwonego.
  • Helpful post
    Moto_Moto
    Level 14  
    Posiadasz modem 2 komputery i router (jaki model to juz inna bajka, D-LINK i LinkSys to najpopularniejsze, najtańszy pewnie TPlink... poczytaj forum to sam coś ustalisz). Ja bym szukał routera z acces pointem WIFI, clonowanie adresu.

Pierwsza rzecz na jaką musisz zwrócić uwagę to jak Twój dostawca internetu zabezpiecza się przed nieautoryzowanymi podpięciami. Zwykle jak podpisujesz umowę dajesz im MAC karty sieciowej. Jeśli chcesz korzystać w domu należałoby zgłosić 2 karty. Kolejny problem to, że WIFI i zwykła karta to osobne MAC.. czyli odbiorników końcowych trochę dużo.
    Można też kupić router z MAC CLONE. Wtedy wpisujesz w router zgłoszony numer mac a dostawca widzi tylko to jedno urządzenie. Ilość urządzeń wyjściowych możesz zmieniać.

Druga sprawa. Widać, że chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej. Tak czy siak będziesz musiał skonfigurować połączenie więc musisz nabyć min. 2 kable po zwykłej sieci. Łączysz modem z Routerem kablem... Wejście WAN w routerze.
    Następnie łączysz komputer kablem z routerem i masz gotowe jedno połączenie, z tym ze musisz dostać się do konfiguracji routera. Producenci routerów mają swoje domyślne ustawienia więc niezbędnym jest przeczytanie instrukcji obsługi. Zakładam, że po podpięciu jak wyżej ustawisz w komputerze DHCP i sie bez problemu połączysz
    I na koniec konfiguracja sieci bezprzewodowej. Pamiętaj żeby ją zaszyfrować.. bo tylko problemy możesz z tego mieć

Pozdrawiam wszystkich :)
    Paullopicarro
    Level 9  
    Ok, jak dobrze zrozumiałem jeden komputer ma być podłączony kablem do routera inne mogą być bezprzewodowo. Tylko jeszcze prosił bym o wyjaśnienie co to jest Access point, mac?
    Wielkie dzięki za pomoc.
  • Helpful post
    Moto_Moto
    Level 14  
    Jak masz takie pytania to trochę możesz namieszać w całej tej zabawie.

Access Point - punkt dostępowy czyli urządzenie które wysyła sygnał do komputerów... przez antenki :)

MAC - Adres karty sieciowej - w windowsie funkcjonuje to jako adres fizyczny kary sieciowej.. 00-12-F0-xx-xx-91 gdzie xx oznacza litery lub cyfry
    Możesz to sprawdzić START-URUCHOM- wpisujesz cmd i zatwierdzasz i potem komendę ipconfig /all

Struktura sieci ma być następująca:

MODEM - ROUTER (access point) - komputer 1
    komputer 2

Z czego tylko do konfiguracji musisz mieć połączenie kablowe z routerem. Jak ustawisz już połączenie bezprzewodowe możesz kabel usunąć.

routery przewaznie sa zbudowane jako access pointy z wbudowanym switchem (4 porty LAN)

Pamiętaj tylko, że karta sieciowa wifi i karta sieciowa LAN to 2 urządzenia.
    Paullopicarro
    Level 9  
    To teraz już wiem co to znaczy ;-]
    A co do tego adresu fizycznego (karta sieciowa NVIDIA nForce Networking Controller, nie mam jeszcze podłączonej karty WiFi) to 00-17-31-69-35-8F Przy podpisywaniu umowy nie podałem swojego MAC-a karty sieciowej.
    PS: W menedżerze urządzeń mam podane 2 karty tą w-w i Karta sieciowa 1394
    Pozdro xD