Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyszły instalator początki (jak obsługiwać?)

10 Lip 2009 11:17 7722 31
  • Poziom 27  
    Witam serdecznie :)

Wiem, wiem masa jest tych tematów, ale nie mogę znaleźć.

Chciałbym zająć się montażem i ustawianiem anten satelitarnych.
    Na początek takie proste ustawienia np cyfra+, cyfrowy polsat, n.

Zakupiłem już sobie przyrząd do pomiaru sygnału:

Wskaźnik DSM20

I teraz nie wiem jak tym sie posługiwać.. Instrukcja jest, ale zawiera 2-3 zdania :(

Powiedzcie mi jak mam to robić? Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie.

Schemat podłączenia znam. Na próbe podłączyłem i cały czas to piszczy świecą się diody kręcę anteną i sam nie wiem na co patrzeć, od czego zacząć.

Proszę o porady i cenne wskazówki.

Z góry dziękuję...
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Taki opis pomiaru znalazłem na aukcji.

Cytat:
    POMIAR

Do gniazda LNB w mierniku DSM20 należy podłączyć kabel od konwertera, a do gniazda RECEIVER kabel od odbiornika satelitarnego lub zasilacza 13-18 V (koniecznie „+” w środku złącza). Następnie należy podłączyć sumator do gniazda IF i AUDIO odbiornika satelitarnego. W odbiorniku należy wybrać interesujący nas kanał z poszukiwanego satelity i wyłączyć sygnał DISEqC, bo może powodować zakłócenia fonii. Wymagane tylko przy odsłuchu fonii i identyfikacji satelity.

Ustawić antenę satelitarną na maksimum sygnału. Wskaźnik 70 punktowy na niebieskim polu miernika (10 diod jedności, 6 diod dziesiątek).

W celu dokładnego ustawienia anteny należy użyć przycisku FINE. Powoduje on zawężenie zakresu pomiarowego. Ponowne naciśnięcie przycisku przywraca poprzedni tryb pracy miernika.

Jeżeli antena jest ustawiona na poszukiwanego satelitę, to zaświeci się dioda FIXED, a w słuchawce można usłyszeć fonię z wybranego kanału satelitarnego.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 27  
    To ja też mam w instrukcji.

Chodzi mi o bardziej praktyczne porady.

Na które diody patrzeć....?
    Jeżeli zasięg się zwiększa jak kręcić anteną?
    Najpierw łapać pion czy poziom??
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witam. Ja w pierwszej kolejności ustawiam antenę z grubsza we właściwym kierunku i rozpoczynam od regulacji "góra-dół", a potem "lewo-prawo". Polecałbym rozpocząć praktykę prostszym i też przydatnym mierniczkiem "satfinder" analogowym (wskazówkowym).Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Kolego, jeżeli chcesz ustawiać anteny sat to musisz zdobyć na początek praktykę, później posiłkować się "sat finderami". One dla praktyków są pomocą o tyle że wiedzą jak je interpretować, ale przede wszystkim wiedzą jakie wskazania co oznaczają. Tak więc na dzień dobry podłącz sobie tuner sat analogowy ze znalezioną już wcześniej stacją i znajdź odpowiedniego satelitę. Dopiero wtedy podłącz to cudowne urządzenia i patrz co pokazuje kiedy lekko odchylisz antenę, co jeżeli wogóle sygnału brak, co jak się zbliżasz do satelity. Na tunerze analogowym będziesz wyraźnie widział co się dzieje z odbiorem. Jak się nauczysz na analogu to podłącz tuner cyfrowy i weryfikuj wcześniej zdobytą wiedzę ze wskazaniami tego urządzonka. Naucz się później prostego montażu haków abyś mógł sobie nieco później pomagać podziałką na zacisku anteny... ot z tydzień zabawy i dojdziesz do wniosku że to urządzonko bardziej przeszkadza niż pomaga.... Zwykły analogowy sat-finder okaże się praktyczniejszy :)
  • Poziom 27  
    Nie no nie mowcie, ze wydałem prawie 300 zł na to, żeby mi utrudniało życie :(
  • Poziom 25  
    Ale ja nie twierdze że będzie Ci to utrudniać życie, tylko sam musisz się nauczyć to obsługiwać.... Na forum nikt Cię tego nie nauczy. Za 300 zł kupiłbyś prosty tuner + telewizorek LCD do łatwego montażu przy montowanej antenie - zdałoby egzamin dużo bardziej niż to coś. Ja do dziś ustawian anteny na analogowym tunerze i nie dość że szybko to bardzo skutecznie i bez inwestycji praktycznie.

Jeżeli myślałeś że urządzonko za nas "odwali" załą robotę przy ustawianiu anteny to jesteś w błędzie - to tylko narzędzie w Twoich rękach, podobnie jak lutownica.... taka sama a jeden umie lutować a drugi robi "smarki".

Poza tym - nie trawię "instalatorów" co to 3 godziny się męczą przy jednej antenie podłączając coraz to bardziej wymyślne "findery" i wmawiając klientowi że satelita właśnie zmienia orbitę i złapać go ciężko.... Serio - taki kiedyś był magik w mojej okolicy.....

Dlatego - praktykuj i sam dochodź - zdobyta wiedza będzie najcenniejsza.... a w końcu przecież ustawić satelitę to nie trzeba mieć wiedzy inżynierskiej - wystarczy pewna ręka i DOŚWIADCZENIE.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Kol. Ibuprom nic dodać nic ująć, chpeaux bax.
  • Poziom 27  
    Ok to może wytłumaczycie mi takie coś...

1. Patrze jak tam inne anteny są ustawione
    2. Montuje uchwyt
    3. Przykręcam czasze i antene
    4. Podłączam miernik:

LNB <-- do antent
    RECEIVER <-- do włączonego tunera

5. I teraz właśnie od czego zacząć? Poziom? Czy pion?
    Czy ten pasek diód ma być jak największy czy jak najmniejszy?

Do czego służy dioda FIXED?
    Do czego służy dioda FINE?

W domu mam telewizje na karte (dawno dawno temu ustawiłem sobie metodą mama patrzy na telewizor a ja kręce :P )

Więc miałem takie coś:

Po podłączeniu tego śmiesznego mierniczka mam takie coś:

I oprócz tego miernik pika tak co sekunde powoli... Takie pik, pik, pik, pik :P

Jak wcisnę przycisk FINE to pojawia się takie coś:

I czasami miga jeszcze dioda wyżej (ta trzecia dioda)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Czy kupując to "CUDO" nie dostałeś instrukcji obsługi tam powinno pisać co to wszystko oznacza.Lepiej zacznij tak jak radzi kol. Ibuprom bo twoja wiedza na temat ustawiania anten jest zerowa.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Sygnał ma być jak największy. Kręcisz jak uznasz za słuszne, byle trafić w satelitę. Dopiero jak trafisz urządzenie zacznie reagować. Nie wiem jak to urządzenie rozpoznaje że trafił we właściwego satelitę - ten demodulator fonii ma pomóc?

Bo jak zapewne wiesz - nie jesteśmy w zasięgu tylko jednego satelity i musimy wiedzieć w który chcemy trafić - i po to pisałem wyżej o tunerze - tym urządzonkiem możemy jedynie dokładnie ustawić antenę na max. sygnał... ale do tego wystarczy już tani analogowy sat-finder albo miernik sygnału w tunerze.

PS. tunery Fergusona fajnie "pikają" przy ustawianiu anteny - i przy znalezieniu właściwego satelity dźwięk ten się zmienia - wystarczy taki tunerek, krótkofalówka i słuchawka w uchu - antenę ustawiasz i skręcasz w 5 minut... Tyle że troszę delikatniej trzeba wszystko robić aby tuner zdążył zareagować.
  • Poziom 27  
    arekb81 napisał:
    Taki opis pomiaru znalazłem na aukcji.

Cytat:
    POMIAR

Do gniazda LNB w mierniku DSM20 należy podłączyć kabel od konwertera, a do gniazda RECEIVER kabel od odbiornika satelitarnego lub zasilacza 13-18 V (koniecznie „+” w środku złącza). Następnie należy podłączyć sumator do gniazda IF i AUDIO odbiornika satelitarnego. W odbiorniku należy wybrać interesujący nas kanał z poszukiwanego satelity i wyłączyć sygnał DISEqC, bo może powodować zakłócenia fonii. Wymagane tylko przy odsłuchu fonii i identyfikacji satelity.

Ustawić antenę satelitarną na maksimum sygnału. Wskaźnik 70 punktowy na niebieskim polu miernika (10 diod jedności, 6 diod dziesiątek).

W celu dokładnego ustawienia anteny należy użyć przycisku FINE. Powoduje on zawężenie zakresu pomiarowego. Ponowne naciśnięcie przycisku przywraca poprzedni tryb pracy miernika.

Jeżeli antena jest ustawiona na poszukiwanego satelitę, to zaświeci się dioda FIXED, a w słuchawce można usłyszeć fonię z wybranego kanału satelitarnego.

Tyle pisze w instrukcji.
    Nie chcę kupowac jakiegoś tunera itp. Zainwestowałem w miernik i chciałbym się nim posługiwać. Wiem miernik to nie wszytsko, dlatego założyłem ten temat.

Więc proszę o wyrozumiałość, i jakieś fachowe rady.

Co do satelit to wiem, ze jest ich dużo!

Czytałem dużo tematów i wszyscy polecali ten miernik, dlatego go zakupiłem.

Teraz pytanie jak dobrze się nim posługiwać?

Dodano po 32 [minuty]:

Dobra... Szlak mnie trafił!

Mówie sobie ok... Nauczę się metodą prób i błędów...

Mój talerz zamontowany odkręciłem i podłączyłem sobie mierniczek... Kręcę kręcę złapałem max sygnał x10 zapaliło się na maxa i dioda doszła ponad 8... Ok super zajebiście...

Idę włączam telewizor i pasek POZIOM mam na 99% (zielony kolor) a jakość na 0% (czerwony kolor).

Kręciłem dalej cudowałem. Wkur... się.. odłączyłem miernik zawołałem siostrę i w 2 min ustawiłem talerz metodą:

zielone maleje... ooo czerwone robi się zółte... Ja kręciłem siostra mi mówiła...
    Ustawiłem POZIOM na 89% Jakość na 5.9 daje na programy wszytsko śmiga pieknie...

Normalnie jestem zdołowany. Wydałem 300 zł w błoto ;/

Ten miernik powinien miec dwa wyświetlacze jeden JAKOŚĆ drugi poziom!

Sam już nie wiem... Pomóżcie... Bo patrzeć na to ustrojstwo nie mogę!

KTO MA TAKI MIERNIK??
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Bo złapałeś Kolego nie tego satelitę. Spójrz w instrukcję jak się ustawia ten demodulator audio, jaki sygnał on odbiera i na ustawionej prawidłowo antenie złap jakąś stację którą będziesz w stanie później zidentyfikować. Ale jak pisałem - kup stary analogowy tuner - od niego złap właściwego satelitę - później ew koryguj tym cudem - ale tu praktyczniejszy byłby analogowy mierniczek....
  • Poziom 27  
    Znalazłem takie coś:

http://www.polskicaravaning.pl/pl/article/show/id/1160

Ale tu jest coś powalone... Szczególnie numery poszczególnych przycisków...

Instrukcja do tego to jak wyżej dałem parę zdań...

Żałuję, że kupiłem ten miernik. A tak zachwalany był...

Mówisz, że nie tego satelitę? Hmmm nawet mi się już grzebać nie chce z tym miernikiem. TV działa, ale przecież jak wejdę gdzies na blok na dach nie będę krzyczał do kogoś na dole, zeby patrzył na te paski na telewizorze...

Ktoś może ma ten miernik i mi pomoże?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jak podłączysz sumator który był w zestawie do gniazda audio w tunerze to zapali się dioda w mierniku jak trafisz na satelitę (program) którego chcesz ustawić.
    Do miernika można podłączyć słuchawki wtedy usłyszysz fonie z programu który nastawiłeś w tunerze i wiadomo że trafiłeś satelitę którą chciałeś.
    Miernik nie jest zły ale trzeba przeczytać na spokojnie instrukcje obsługi i ją zrozumieć.
    Sam miernik i jego obsługa jest prosta jak budowa cepa.
  • Poziom 27  
    Np telewizja na karte ma tylko eurozłącze i gniazdo antenowe...

Więc nie ma jak... Kurde.. Nie wiem już co robić...

Może ktoś poratuje sprawdzonym sposobem?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jak nie masz wyjścia audio to nie masz tej pośredniej identyfikacji satelity.
    W takim przypadku trzeba posiadać tuner z wyj. audio (cinch),ewentualnie przejściówkę euro-euro-cinch z wyprowadzonym sygnałem audio na chinch.

Ustawisz trochę anten to nie będziesz potrzebował żadnej identyfikacji.
  • Warunkowo odblokowany
    Nauka jest ciężka i trochę kosztuje...NERWÓW.
  • Poziom 27  
    Coś o tym wiem... Miernik już by leciał dawno za ocean jeżeli byłby trochę tańszy :P

TO jak mam robić??
    Jak najpierw ustawiać?
    PION POZIOM?
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Jeżeli maszt jest prawidłowo zamocowany(wypionowany) ustawiasz w pionie kąt około 33 stopni antena skierowana na południe i szukamy sygnał kręcąc lewo-prawo. Po złapaniu sygnału kontrola jaka to satelita a następnie precyzyjne ustawianie anteny na max sygnał (góra-dół, lewo-prawo).
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam Kolegę jeśli chcesz to robić zarobkowo to z tym wskaźnikiem daleko nie zajedziesz jeśli Ci się uda trafić na właściwego satelitę to i tak będziesz musiał latać do tunera i na jego także wskaźniku będziesz obserwował jak zachowuje się jakość bo ona jest tutaj bardzo ważna .
    Tak więc proponuję tak jak pisali Koledzy wyżej uzbroić się w cierpliwość popróbować na swojej antenie no i kupić miernik z identyfikacją satelity ( będzie łatwiej mniej chodzenia np. po drabinie) i najważniejsze pomiar jakości sygnału ( parametr BER )
    To tyle z mojej strony pozdrawiam GKVIDEO
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    kolego ten miernik reaguje na każdą satelitę dlatego i tak musisz patrzeć w telewizor .Gdy obracasz anteną zobacz ze te diody na pół okręgu sie zapalają szybciej niż te pionowe ,te na pół okręgu zliczają sie do góry i jak dojdzie do ostatniej na górze to odpala sie kolejna na pionowych.w końcu trafisz na taki moment ze zacznie maleć najpierw na pół okręgu a potem na pionowych tj. ze znalazłeś max jakiejś satelity i czas zerknąć na tv.nic tylko praktyka może tu pomóc trzeba próbować
  • Poziom 24  
    Witam.
    wow napisał:

TO jak mam robić??
    Jak najpierw ustawiać?

Ty zaczynasz naukę zawodu od końca.
    Wbrew pozorom taka praca, aby była wykonywana profesjonalnie wymaga najpierw nauki teorii, a potem praktyki najlepiej u dobrego zawodowca.
    Niestety przez taką pomoc na forum nie nauczysz sie zawodu.
    A kto przyjdzie po tobie na robotę będzie tylko klął.

To tyle w tym temacie i należało by zamknąć temat bo to bez sensu.
  • Poziom 27  
    tomarex spokojnie...

Czy ja mówię, ze już zacząłem montować? Dopiero chcę się dowiedzieć czegoś.. Nie chce być jakimś monterem zezów czy skomplikowanych instalacji zbiorowych.

Po prostu prawdopodobnie będę autoryzowanym sprzedawcą cyfry+ lub cyfrowego polsatu, i przy okazji chciałbym to montować...

U mnie w domu i sąsiadom montowałem w sposób, ja kręcę sąsiad patrzy na TV. Każdemu dziala i sa zadowoleni..

Ale chyba nie chodzi o to, żebym jechał i właził na 10 piętrowy dach i krzyczał dobrze??? maleje??? rośnie???

Po prostu zakupiłem to urządzenie w celu pomocy zresztą bardzo polecane na tym forum.

Rozmawiałem z innymi monterami różnych autoryzowanych sprzedawców cyfry i polsatu i mówili, że ustawiają zwykłym diodowym i wszystko śmiga ok. Więc tym niby lepszym tez powinienem sobie poradzić?

Temat bez sensu? Dlaczego tak uważasz? po prostu zakupiłem miernik, a tą instrukcje w dupe można sobie wsadzić.. Więc dlatego chciałem poradzić się fachowców.

Ale widzę, że tu panuje zwyczaj, że wielcy fachowcy od razu jadą początkujących.

Nie chcesz nie wypowiadaj sie w tym temacie.. MOże ktoś inny mi pomoże!

Czytałem o tych wskaźnikach miernikach polecano ten więc kupiłem...
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ja montuję tak:
    1. Patrzę jak są ustawione satelity na sąsiednich budynkach, jeśli nie ma żadnych ustawiam mniejwięcej na południe, z lekkim odchyleniem na zachód (ok. 8 st. - dla Częstochowy). Dla Zielonej Góry będzie to ok. 3 st, dla Lublina ok. 12 st.
    2. Ustawiam elewację (pion) wg podziałki na 31,5 st (dla Cze-wy). Dla Gdańska będzie to 28 st, dla Bielska-Białej 32,5 st.
    3.Podłączam tuner, kable, TV i tani Sat-Finder za 30-40 zł (dawniej korzystałem z tunera analogowego, ale się zepsuł).
    4. Szukam maksymalnego sygnału na Sat-Finderze (w poziomie), jeśli mam szczęście schodzę na dół i satelitka chodzi, jeśli nie - szukam następnego satelity. Nie zdarzyło mi się, żeby nie trafić za trzecim razem.
    5.Ewentualnie koryguję lekko ustawienia pionu i poziomu.
    6.To wszystko - proponuję na początek jeździć z kimś kto ma jakieś doświadczenie w ustawianiu anten. Po tygodniu załapiesz o co biega i będziesz robił sam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    valdekw napisał:
    ...proponuję na początek jeździć z kimś kto ma jakieś doświadczenie w ustawianiu anten. Po tygodniu załapiesz o co biega i będziesz robił sam.

Tego nic nie zastąpi , praktyka i "sztuczki" nauczone od fachowca są bezcenne :D
    Równie dobrze możesz sam się wszystkiego nauczyć , ale sam widzisz że wymaga to czasu i nerwów .
  • Poziom 25  
    Jeżeli nie minęło 10 dni od zakupu to zwróć miernik do sklepu. I albo kup ten z identyfikacją satelity - albo (o wiele lepsze rozwiązanie) kup aluminiową walizkę, w nią wsadź najtańszy (ale markowy!) tuner cyfrowy lub lepiej stary analogowy i telewizorek LCD. Przy nieco większej kasie dołóż aku 12V/7Ah + przetworniczka na 220V dla tunera. Do 500 zł poskładasz przenośny zestaw do ustawiania anten.

Tuner zaprogramuj na ustawionym prawidłowo talerzu na HB czy Astrę i masz gotowe urządzenie pomiarowe. Do tego możesz dodać analogowy sat-finder i żadna antena sie będzie w stanie się oprzeć.
  • Poziom 14  
    kolego @Ibuprom nie wiem czemu tak negujesz jego zakup, kupił i tyle, a teraz chce żeby mu pomóc, analogowy sat finder to badziew i tyle.
    Wcale zakup nie jest taki zły tylko nie wie jak go użyć.
    Scieżka audio jest bardzo pomocna , podłączsz do tunka ustawiasz np Tv Polonia i na dach.
    Nie mam akurat tego miernika i nie wiem jak to wogóle słychać ale jak zrobili to może dużo pomóc.

Tylko 2 kolegów tutaj prubuje mu powiedzieć co i jak.

Ja najbardziej zgadzam się z @tomarex , najpierw trochę teorii i parę robót z doświadczonym montażystą a potem do pracy.
    Każy kiedyś zaczynał.

Gościa który by mi teraz na dach wylaz z telewizorem i analogowym tunerkiem tak BEZ OBRAZY bym chyba trochę po cichu wylachał.

I tyle.
    pozdro 4all.

PS. dodam jeszcze że analogowe mierniki skończyły się na starych dobrych TechniSat-ach i to był miernik, te nowe tanie to ..... juz pisałem.
  • Poziom 25  
    Tak, może i nie jest zły - ale jak ze wszystkim - to jest tylko narzędzie, nie zastąpi ono doświadczenia, co więcej - na początku będzie przeszkadzać i zwodzić.

To podobnie jak ja mając auto służbowe byłem zmuszony go serwisować w serwisie autoryzowanym. Autko jak to autko - zepsuło się (a konkretnie instalacja gazowa założona w salonie). Panowie z mądrymi minami wzięli go na warsztat, podłączyli testery i... patrzą w nie jak sroka w kość. Jeden najmędrszy coś tam pstrykał w testerze i zawyrokowali - naprawa ponad 2000 zł. Firma zapłaciła - a problem pozostał. Wzięli poraz drugi - no jeszcze 1000 zł dopłaty bo coś tam. Również nie pomogło.
    Pojechałem na własny koszt do gościa zajmującego się gazem - spojrzał, pomyślał - popuścił 2 śrubki, przekręcił butlę z gazem i skasował 30 zł. Auto jeździ do dziś na tej instalacji (jakieś 2 lata) bez problemów.

Dlatego - jeżeli nie wiesz co robić to te findery można sobie w ... kieszeń wsadzić. Osobiście wolałbym żeby gość wniósł mi telewizor na dach i ustawił antenę w 10 minut niż ganiał tam i z powrotem przez 2 godziny sprawdzić czy wszystko gra. Tym bardziej że blacha teraz cieńka i łatwo się gnie.

Każdy ma swoje sposoby - ale jeżeli chcemy coś robić zarobkowo to do ****!. Wolałbym żeby gość wiedział co robi żebym wiedział za co płacę!
  • Poziom 14  
    No tak, nie można się z Tobą nie zgodzić, ale żeś sie rozpisał.
    Wiadomo że doświadczenie jest najważniejsze, ale każdy kto wzywa fachowca to myśli że on wie co robi, bo jak sie skapnie że ściemnia to wdedy uuhuhuuu!!! A uczeni z nieba nie.....
    Potwierdzam Twoje zdanie to fakt niezaprzeczalny.
    Ale forum polega na tym żeby sobie pomagać, więc jak już kupił takie coś i nie wie co robić to jakoś trza mu pomóc co nie?, bo jak myślisz inaczej ( a mam wrażenie że co poniektórzy na tutaj zjedli wszystkie mózgi i jak ktoś zapyta o coś banalnego to go bluzgają jak leci) to nie wiem co tu robisz.

Pozdrawiam Cię serdecznie i saT-4-ALL.