Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na jakich falach legalnie nadawać?

10 Lip 2009 12:20 5480 9
 • Poziom 9  
  Tak jak w temacie. Na jakich falach UKF można legalnie nadawać z np. małego nadajnika zbudowanego samodzielnie?

  A jak legalnie nadawać z układu scalonego 74LS13?

  I jeszcze jedno małe pytanie, czy wie ktoś gdzie kupie "NE081 Mininadajnik UKF" firmy Nord Elektronik Plus?
  Ale mi chodzi o ten stary model gdzie płytka drukowana była jeszcze podłużna, a nie ten nowy NE081N gdzie płytka jest kwadratowa.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 33  
  Legalnie i bez zezwoleń możesz się bawić w paśmie CB i PMR (do 0,5W)- ale tylko na homologowanych nadajnikach. Jeżeli chcesz nadawać na samodzielnie budowanym sprzęcie- pasmo FM do bodajże 10mW..
  Co do NE081- znajdź wzór starej płytki (nawet na Elektrodzie) i wytraw sobie sam :)
 • TermopastyTermopasty
 • Moderator
  Bez zezwolenia radiokomunikacyjnego i koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego każda emisja każda mocą jest nielegalna.
 • Poziom 33  
  Hmm...a co z nadajnikami FM na halach produkcyjnych?
 • Poziom 9  
  Ale mi chodzi głownie o fale UKF..
  np. pasmo 67-73Mhz. legalne czy nie?

  Znalazłem na necie ze układ 74LS13 nadaje:
  "100 Mhz max. (3rd harmonics)" co to oznacza?
 • Moderator
  Pasmo 67do 73 nie jest pasmem radiofonicznym (kiedys było 65,5 do 73 a potem do 74 MHz).
  Zresztą nadawanie gdziekolwiek programu radiowego na kazej częstotliwości jest nielegalne. Natomiast możesz nadawać program radiowy w przekazie np shoutcasta na WiFi i nie łamiesz prawa radiokomunikacyjnego. Łamiesz prawo autorskie, chyba że masz zezwolenie na "publiczne odtwarzanie".

  Określenie które opisujesz - wyrwane z kontekstu opisu - zawiera określenie "trzecia harmoniczna" . Zdanie jest niekompletne i takie proste tłumaczenie może być błędne.
  Ten "układ" to w końcu zwykły inwerter, na upartego coś można na tym zbudować..
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Wg artykułu ze Świata Radio z września 2002 bez zezwolenia można nadawać na bardzo wielu częstotliwościach, ale zależy co i z jaką mocą (niestety nie ma tam interesującego Cię zakresu): http://alarmybezprzewodowe.republika.pl/TXbzezw.htm


  Moderowany przez c2h5oh:

  Regulamin punkt 12.
  Nie wprowadzaj w błąd czytających. Od 2002 roku było co najmniej kilka zmian w przepisach, a to co tu zamieściłeś jest w 90% nieaktualne.

 • Poziom 15  
  Nie wprowadzam w błąd, bo napisałem, że informacje są z 2002 roku, a nie obecnie obowiązujące (chociaż chyba nie zmieniły się radykalnie, skoro wynikają z dostosowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej).
  A jeśli moderator twierdzi, że było co najmniej kilka zmian w przepisach, to czemu ich po prostu ich nie poda? Więc jakie są te nowe przepisy?
 • Moderator
  Hyper44 napisał:
  ...
  A jeśli moderator twierdzi, że było co najmniej kilka zmian w przepisach, to czemu ich po prostu ich nie poda? Więc jakie są te nowe przepisy?

  Moderator nie podaje, bo przestrzega 14 i 16 punktu regulaminu.
  Skoro jednak masz kłopoty ze znalezieniem tego o czym wielokrotnie pisano na elektrodzie, przytoczę te przepisy jeszcze raz, specjalnie dla Ciebie.
  W poniższym linku znajduje się "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego".
  Proszę zwrócić uwagę, że stwierdzenie "bez zezwolenia" nie oznacza, że każdy może sobie zbudować jakiś wynalazek i nadawać na tych częstotliwościach.
  Wszystkie urządzenia pracujące bez zezwolenia muszą mieć odpowiednie świadectwo zgodności z normami opisanymi w tych przepisach.

  http://www.uke.gov.pl/_gAllery/10/26/10265/rozporzadzenie_MI_2008_Nr47_poz277.pdf

  Jeszcze wykładnia przepisów, dla tych co mają problemy ze zrozumieniem tekstu rozporządzenia:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=311286

  Napiszę jeszcze raz.
  "Bez zezwolenia" nie znaczy że każdy może sobie zbudować nadajnik i nadawać gdzie uzna za stosowne. Nawet jeżeli mu się wydaje, że mieszka na odludziu i nikomu nie będzie przeszkadzał bo on nikogo nie słyszy na danej częstotliwości. Nawet najsłabszy nadajnik może przeszkadzać innym, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do nieszczęścia.