Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

5 przewodowy domofon, 6 przewodów ze ściany

10 Lip 2009 13:51 11848 26
  • Poziom 9  
    Witam.

Zakupiłem sobie słuchawkę do domofonu z 5 przewodami, ale po rozebraniu starego domofonu zauważyłem, że ze sciany wychodzi 6 żyłowy przewód(właściwie 8, ale 2 żyły nie są nigdzie podłączone). I teraz mam pytanie:czy da się jakoś podłączyć taką słuchawkę do 6 żyłowej instalacji?
    W instalacji mam tak:pierwsze 2 przewody dają ok 7V(zmienne), kolejne 2 nie mają napięcia, a ostatnie 2 dają ok. 12V(również zmienne). Prosze o jakies rady, bo nie wiem, czy jechac i wymieniać na inny domofon, czy może da się podłączyć.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
  • Poziom 12  
    Najlepiej i najprościej jest porównanie układu starej słuchawki z nową i zajdziesz wtedy odpowiedź na swoje pytanie i da się to podłączyć. Z Twojego postu wynika tylko, że masz problem z domofonem, a nie napisałeś nic z jakiego producenta jest stara słuchawka, jakiego nowa, pomocne byłby również jakieś fotki. Trzeba bardziej dokładnie zadawać pytania. To napięcie zmienne to otwieranie rygla.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam ...

Jakiś rysunek :) schemacik był przy tej nowej słuchawce ???
    Prawdopodobnie różnica polega na tym że w starej słuchawce jest oddzielony obwód elektrozaczepu... A w nowej 5 przewodowej jest wspólna masa dla obwodu nazwijmy go audio i przycisku który załącza zaczep...

Większość przezemnie kupowanych słuchawek posiada zworkę która "robi" pięcio lub sześcio przewodową słuchawkę...

Najprościej wymienić :) potem już trudniej - Poszukać czy nie ma zworki, takiej zakładanej lub do przecięcia. A najtrudniej dostosować... choć pewnie się da bo najczęściej polega to na przecięciu ścieżki aby odłączyć obwody(audio i zaczep) i dołożyć zacisk dla szóstego przewodu... :) choć wiąże się to również z utratą gwarancji :(

Pozdrawiam Marcin (serwis domofonów w mojej mieścinie)
  • Poziom 9  
    Ok. to zrobiłem zdjęcia.

To jest stary układ. Jak już pisałem 2 kable na górze 7V zmienne, 2 kolejne nic, 2 na dole 12V zmienne.

Poniżej zamieszczam zdjecie nowej słuchawki elro ib50f

• Poziom 12  
    Witam...

Złe wieści :( Pogrzebałem trochę min. na elektrodzie i wiem już że kupiłeś "cały domofon". Cała elektronika znajdująca się wewnątrz odpowiada za wszystkie funkcje domofonu... Niemniej jednak dało by się to dostosować tylko trzeba by się zastanowić czy warto ?? Wywalić wszystko poza wzmacniaczem mikrofonu, to chyba za wiele?! Szkoda czasu, pracy i słuchawki...

Odradzam przeróbkę doradzam wymianę... Nic nie sugeruję ale np na Unifon URMET 1131 z zaznaczeniem że ma być 5-6 przewodów(system zwany 4+N) cyfral też chyba ma coś tam w swojej ofercie... jest tego całe mnóstwo do wyboru do koloru...

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 9  
    Dzieki wielkie, postaram sie dzis wymienic. Mozna zamknac L/

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

Albo nie zamykać :)

Wymieniłem tamten stary na inny:

(Przepraszam za jakość zdjęć, ale robione z komórki)

I teraz mam problem jak to podłączyc :) dodam, ze słuchawka firmy MIWI(tylko to było w sklepie).

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam ...

W Twoim przypadku napewno przeciąć zworkę oznaczoną 6-10... Na zaciskach 9 i 10 podłącz "dwa ostatnie przewody" te na których miałeś 12 AC. W ten sposób masz załatwiony problem otwierania.... Dalej jest problem... Bo to istna maniana... Muszę się zastanowić jak Ci to wytłumaczyć....

Zrób zdięcie odwrotnej strony płytki starego domofonu...
  • Poziom 20  
    Kolego jest prostszy sposób.Przetnij zworę 6-10.Sprawdź czy działa elektrozaczep ( wyślij kogoś na dół a ty naciśnij blaszke w prawym górnym rogu słuchawki)jeśli zadziała to ok.następnie przypnij do złącza 6 jeden przewód weź słuchawkę do ucha i do złącza 1 przytykaj pojedynczo przewody.W pewym momencie powinieneś usłyszeć co się dzieje przed kasetą na zewnątrz.Jeśli nic nie będzie słychać zamień na inny przewód w złączu 6.Jeśli już będziesz słyszał "kasetę" przytykaj do 2 któryś z pozostałych przewodów. 2 to jest mikrofon w twojej słuchawce zacznie cie słychać na dole przy kasecie.I ostatni przewód który został podłączysz do złącza CA jest to dzwonek do twojej słuchawki.
    Bardzo ważne aby pierwsze znaleźć linię elektrozaczepu ponieważ zwieranie elektrozaczepu z linią fonii może spowodować uszkodzenie zasilacza.
    Druga sprawa to napisz jaki miałeś wcześniej dzwonek.Czy nie była to tzw. terkotka czyli dzwonek mechaniczny,czy był to sygnał modulowany(taki jak w telefonie np.).Jeśli taki to OK,jeśli nie musisz dołożyć zewnętrzny generator albo wymienić słuchawkę.Życzę miłej zabawy:D
  • Poziom 12  
    Witam ....

Nie ujął bym tego "piękniej"... W zasadzie jeden z najprostszych sposobów przedstawił Kolega glecki ... Ja chciałem przypisać kolejności przewodów, a tylko dlatego że przy niektórych domofonach na 6 podłączając przewód nie będący masą pojawi się to co dzieje się przed kasetą a mimo to ani mikrofon ani wywołanie nie zadziała... (np zamieniając masę i sygnał dla głośnika miejscami) . Człowiek cały szczęśliwy dopóki okaże się że nic poza tym nie działa...

Pozdrawiam Marcin...
  • Pomocny dla użytkowników
    Przecież ten stary to unifon RWT z terkotką. Numeracja jego wyprowadzeń była już na Elektrodzie.
    Swoja drogą, to malag201 mógł zrobić lepsze zdjęcia. Wstawiam inne zdjęcie, ale to ten sam typ unifonu.

• Poziom 9  
    Czyli jesli byla ta terkota, to musze wymienic sluchawke?
  • Poziom 12  
    Witam...

Mam nadzieję że wiesz lub pamiętasz jak był podłączony stary unifon...
    w tej chwili podłączenie powinno wyglądać tak:
    Nowy ----- Stary
    1 - głośnik - 14
    2 - mikrofon - 12
    6 - masa - 15
    10 - zaczep - Z
    9 - zaczep - Z
    Zwora 6-10 przecięta...
    Przewodzik który podłączony był w starym układzie na 11 to wywołanie. Na nim pojawia się ok 5v DC w momencie przyciśnięcia wywołania. Przełożenie terkotki załatwia sprawę. Można też między wolny przewód a 6(w nowym unifonie)podłączyć jakiś piszczek(przetwornik piezzo z generatorem na ok 5V) do dostania w każdym sklepie z elektroniką za parę złociszy...
    Pozdrawiam Marcin.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, ze zworka to jest to na górze koło napisu miwi?
  • Poziom 12  
    Nad zaciskami oznaczonymi 10 i 9 znajduje się cienki drucik, na płytce namalowana jest biała kreska, a nad drucikiem jest nadrukowany napis 6-10. I właśnie ten drucik to jest zworka którą należy w twoim przypadku przeciąć...

• Poziom 9  
    Jeszcze pytanie odnośnie wywołania. Na pewno miedzy 6, a wolny przewód? Myślałem, że CA to wywołanie.

//Dalej sprawdzam i rzeczywiscie podlaczenie wolnego przewodu do 6 powoduje, ze dzwoni "lepiej", natomiast nic wiecej nie dziala w moim przypadku. Zaczep po wcisnieciu powoduje, ze w glosniku na dole slychac male "pyk" i nic więcej. Głośnik ani mikrofon nie działają, ale cos tam w nich słychać(pykanie).
  • Pomocny dla użytkowników
    CA to wywołanie, a konkretniej słuchawka unifonu. Gdyby twoja centralka w bloku wydawała jakiś dźwięk, to tu właśnie byś przyłączył przewód wywołania. Skoro w starym (i u sąsiadów) jest brzęczyk (widoczny na dole po lewej stronie), to na żyle wywołania pojawia się napięcie stałe rzędu 5V zamiast melodii. Po to właśnie masz zamontować ten buzzerek. Użyłbyś CA też wtedy gdybyś zakupił specjalna płytkę generatora, ale póki co poczytaj najpierw i sprawdź jak jest u ciebie.
  • Poziom 9  
    Odnosnie zaczepu:
    jak nic nie wciskam, to mam caly czas 11-12V, a jak wcisne przycisk otwierania drzwi, to napiecie spada do 0V. Nie wiem, czy tak powinno byc?
  • Poziom 12  
    Tak powinno być. Przyciskiem otwierania najzwyczajniej zwierasz przewody na zaciskach 9 i 10....
  • Poziom 9  
    To nie jest ciekawie, bo zwarcie tych przewodów nie otwiera domofonu :/ może coś popsułem w instalacji? No nic, jak będę w domu, to dalej będę próbował.
  • Poziom 12  
    Witam...

Mało prawdopodobne ale zawsze.... krótkotrwałe zwarcia w instalacji domofonowej raczej jej nie uszkadzają (choć różnie bywa).
    W starym domofonie miałeś je podłączone do Z i do Z ... Weź stary domofon do łapki i przypomnij sobie które przewody gdzie były. Wyżej masz napisane jak było w starym i jak powinno być w nowym!!!

Najbardziej prawdopodobne jest to że pomieszałeś przewody (niestety). Jeżeli to możliwe to sprawdź u sąsiada jak ma podłączony unifon (to często pomaga).
  • Poziom 9  
    W tym problem, że mam zdjęcie wcześniejszego podlączenia i wiem jak byly podlączone przewody :) jak wrócę do domu, to będę myślal...
  • Poziom 9  
    Ok, to słuchajcie jak jest :)

Podłączyłem jak kolega radził i wszystko działa oprócz mikrofonu w domu, tzn. ja słyszę jak ktoś dzwoni domofonem i coś mówi, ale mnie na dole nie słychać :) macie może jakiś pomysł dlaczego tak jest? :)
  • Poziom 12  
    Jakieś pomysły???

Uszkodzenia mechaniczne ?? Spotkałem się z tym kilkakrotnie że mikrofon w słuchawce był luźno wetknięty a nie przylutowany. Może być też tak że podczas kombinacji z kabelkami uszkodził się wzmacniacz mikrofonu (a w zasadzie tranzystor Q1).
  • Poziom 9  
    Podepnę się pod temat ponieważ też mam pytanie z cyklu jak podłączyć domofon? Czy z załączonego obrazka wynika że trzeba podłączyć oddzielne zasilanie zamka elektrycznego
  • Poziom 12  
    Witam...

Szczerze powiedziawszy to z tego obrazka nie wynika nic... kilka figur geometrycznych, parę cyferek, trochę kresek i tylko domysły np: co to jest? I co jest co? Mogę się tylko domyślać że to coś skrajnie po prawej to ten zamek i dalej domyślając się to na moje oko tak... wymagane jest dodatkowe zasilanie.

Żebym mógł pomóc muszę mieć konkrety... schemat, rysunek, zdjęcie, typ, producent, opis np własnymi słowami... jeden lub kilka z powyższych elementów coś co naprowadzi mnie na trop... A nie z całym szacunkiem jakieś bochomazki :) ...
  • Poziom 12  
    Witam...

No i by się zgadzało... W pdf-ie napisali "zasilanie zamka elektrycznego" a dalej "nie wchodzi w skład zestawu". Czyli zamek musi mieć swoje dodatkowe zasilanie dopasowane do jego parametrów.

Pozdrawiam Marcin.