Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studiowanie AiR. Co trzeba umieć?

Semtex4 10 Lip 2009 15:30 6493 21
  • #1 10 Lip 2009 15:30
    Semtex4
    Poziom 11  

Chodzę do technikum elektronicznego i myślę o studiowaniu Automatyki i robotyki. Co trzeba umieć z informatyki żeby myśleć o tych studiach? Jakie języki programistyczne itp? Co w ogóle jest ważne? W trzeciej klasie będę miał układy automatyczne ale to dopiero za rok a chce już się czegoś uczyć. Z góry dzięki za odpowiedź.

0 21
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 10 Lip 2009 15:39
    marakus
    Poziom 26  

Twoja wiedza ze szkoły średniej może ci oczywiście ułatwić trochę studia, ale w znakomitej większości przypadków nie bezie miała większego znaczenia. Zdaj dobrze maturę, postaraj się o dobre świadectwo, żebyś miał dużo punktów, a o resztę na razie się nie martw.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 10 Lip 2009 15:42
    hulio18
    Poziom 9  

Witam!
    tez chodziłem do technikum elektronicznego i teraz studiuje automatykę i robotykę (PWSZ Racibórz) mogę tylko napisać co myśmy mieli: jeżeli chodzi o języki to semestr mieliśmy Delphi, a tak poza tym to na 5 czy 6 semestrze bede miał step 7 chyba. Możesz też poćwiczyć pascala napewno się przyda później na metodach numerycznych, chodzi o pisanie programów w matlabie.a tak jeżeli masz dostęp to przydatne bedzie solidedge i unigrafix programy do modelowania części, maszyn itp
    jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz
    pozdrawiam!

0
  • #4 10 Lip 2009 18:30
    Semtex4
    Poziom 11  

Na automatyce i robotyce więcej jest elektroniki czy informatyki?
    Podczas rekrutacji pod uwagę biorą chyba tylko wyniki z matury. Czy świadectwo też? Podobno bez rozszerzenia z matmy i fizyki to nie ma co marzyć o automatyce na polibudzie w Poznaniu. Co o tym myślicie?
    A jak z językiem BACOM przydaje się bo właśnie mam zamiar zacząć się uczyć potrzebny mi jest do mikrokontrolerów? Te o których pisał kolega wcześniej zostawię na później.

0
  • #5 10 Lip 2009 19:15
    seba111111
    Poziom 9  

Tylko matura, głównie matma i fizyka i najlepiej na rozszerzeniu, zresztą to zależy na jaka uczelnie. Na niektórych juz ryzyko zdawania na podstawie tych przedmiotów może sie wiazać z ryzykiem niedostania sie, dlatego lepiej sie starać. A na AiR jest ze tak powiem z wszystkich dziedzin po trosze, zawsze jak sie bardziej interesujesz informatyka, to możesz sobie wziasc IPS-a i powywalać to co niepotrzebne ;P a zająć się tym co lubisz ;] tez dobry sposób a mozna sobie takze studia skrócić;] Na poczatek studiów wystarczy ci dobra znajomosc matmy i fizy. A mi jeszcze BASCOM nie byl potrzebny, tylko C++, ten byl na dzień dobry i dalej tez sie przydaje. W technikum do tej automatyki lepiej sie przyłóż, bo na studiach AiRu juz takiej nie bedzie;)

0
  • #6 10 Lip 2009 22:56
    quaqua
    Poziom 1  

Ile punktów wystarczyło, żeby dostać się na informatykę w tym roku na Politechnikę Krakowską i Politechnikę Śląską?

0
  • #7 11 Lip 2009 09:41
    Semtex4
    Poziom 11  

Ja tam będę próbował na polibudę w Poznaniu lub Wrocławiu. Podobno dwie najlepsze. Maturę z fizyki i matmy będę zdawał na rozszerzeniu bo my i tak najpierw będziemy musieli zdać podstawę a nawet jak oblejemy rozszerzenie to mamy podstawę. Teraz zaczne się uczyć BASCOMU bo jest mi potrzebny do mikrokontrolerów. Później może spróbuje C++. Jedyny problem, że nie przepadam za informatyką, wole elektronikę.

0
  • #8 14 Lip 2009 23:23
    oranz
    Poziom 9  

Co do zagadnień z informatyki to myślę, że Przede wszystkim MATLAB! Język programowania wspomagający wszelkie dziedziny politechniczne i nie tylko. Na rynku w tym roku pojawił się wysyp książek do tego oprogramowania, ja polecam 2: "Matlab 7 dla naukowców i inżynierów" Rudra Pratap oraz "Matlab środowisko obliczeń naukowo-technicznych" Jerzego Brzózki i Lecha Dorobczyńskiego - te 2 książki poruszają tematykę może dość ogólnie jednak cały czas w kontekście stricte inżynierskim. Jeśli szukasz czegoś konkretnego pod tematykę AiR to "Kinematyka układów wieloczłonowych" Janusz Frączek i Marek Wojtyra - do książki jest dołączona płyta a większość przykładów obliczeniowych jest oparta o środowisko Matlaba.

BASCOM to fantastyczny program jednak jak dotąd nie słyszałem żeby jakaś uczelnia go wykorzystywała. Tutaj rządzi ASEMBLER i Keil niestety. Ten drugi opiera się o składnię C++. Jednak potraktuj to bardziej jako ciekawostkę a nie języki które MUSISZ OPANOWAĆ. Jeśli już planujesz nauczyć się jakiegoś drugiego języka programowania to właśnie w/w C++ gdyż większość programów wykorzystuje bardzo zbliżoną strukturę lub jest oparta na tym języku programowania.

Tak jak napisał jeden z przedmówców STEP 7 byłby wskazany gdyż prędzej czy później pojawi się przedmiot typu Teoria Sterowania czy Sterowniki i Regulatory i zapewne (80% szans), że laboratoria będą się odbywać na jakimkolwiek sterowniku Simensa a wtedy tylko S7 wchodzi w grę. Z doświadczenia jednak wiem, że profesorzy/doktorzy/magistrzy wychodzą z prostego założenia, że studenci nie mięli nigdy z nim styczności, więc nauka obsługi i korzystania z tego programu będzie wkomponowana w tok studiów. Tutaj też nie musisz kuć obsługi całęgo S7, lepiej już skoncentrować się na dwóch najczęściej wykorzystywanych metodach programowania w Stepie: drabinkowym i blokowym.

To tyle jeśli chodzi zagadnienia z informatyki. Żebyś jednak miał obraz całości to warto nadmienić co powinieneś znać z innych dziedzin co by Ci życie bardzo ułatwiło na studiach. Matematyka to oczywiście całki, różniczki i trygonometria - niema bata przejść AiR bez ich znajomości. Z matematyki "wyższego stopnia wtajemniczenia" to przede wszystkim macierze i liczby zespolone - to CI ułatwi pierwsze 2 lata jak nie 3. Fizyka to kinematyka i dynamika. Zapewne pierwszy rok (a na pewno pierwszy semestr) z matematyki i fizyki to będzie wałkowanie wiedzy ze szkoły średniej potem zaczną się prawdziwe czary :P

Ostatnią i jak dla mnie najciekawszą pozycją która otwiera umysł na tą dziedzinę nauki jest "Mechatronika" wydawnictwa REA której to opracowania i tłumaczenia podjął się m.in. Mariusz Olszewski. Jest to podręcznik dla uczniów średnich i zawodowych szkół technicznych jednak ogół informacji tam zawartych potrafi naświetlić tą tematykę.

0
  • #9 16 Lip 2009 21:02
    elektryk85
    Poziom 9  

Studije Automatyke i robotyke i jesli chodzi o programowanie to mielismy:
    -podstawy assemblera
    -C/C++
    -JavaScript

A umieć na prawde nie musisz z tego zbyt wiele bo na kierunku byli ludzie ktorzy z programowania nic nie umieli ale i tak na 3 zaliczyli. Jednak jesli bedziesz cos umial z C/C++ to mysle ze sobie ze wszystkim poradzisz

0
  • #10 18 Lip 2009 23:05
    Semtex4
    Poziom 11  

Matmy i fizyki się nie boje. Dobrze mi idą. Gorzej z programowaniem. Teraz chyba spróbuje opanować BASCOM a później C lub C++. A może w ogóle pójdę na elektrotechnikę lub energetykę. Jeszcze nie wiem do końca co wybrać :?:

0
  • #11 19 Lip 2009 00:27
    acid12
    Poziom 21  

olej bascoma, zacznij odrazu od C/C++.

dla mikrokontrolerów C, (sa tez kompilatory C++ dla uC ale osobiscie uwazam to za niebezpieczne w niedoswiadczonych rekach)

na PC to C++ i C#

0
  • #12 19 Lip 2009 15:52
    Semtex4
    Poziom 11  

Już zacząłem uczyć się BASCOM-u. Żeby programować mikrokontrolery w C lub C++ to trzeba znać ich strukturę, a w BASCOM-ie nie.

0
  • #13 19 Lip 2009 22:16
    sztefen
    Poziom 9  

Semtex4 napisał:
    Chodzę do technikum elektronicznego i myślę o studiowaniu Automatyki i robotyki. Co trzeba umieć z informatyki żeby myśleć o tych studiach? Jakie języki programistyczne itp? Co w ogóle jest ważne? W trzeciej klasie będę miał układy automatyczne ale to dopiero za rok a chce już się czegoś uczyć. Z góry dzięki za odpowiedź.

Jak chcesz myśleć o studiach to z informatyki nie musisz umieć praktycznie niczego ;) po to są studia żebyś się tego co trzeba nauczył i wszystkie uczelnie języki programowania dają od podstaw (druga sprawa że nie wszyscy sobie radzą z tymi podstawami :p)
    co jest ci potrzebne przed studiami... matura z matmy i najlepiej z fizyki ot to, a resztę będziesz miał na zajęciach, chyba że masz ochotę zacząć już wcześniej się bawić to ja proponuje zacząć od c++
    (tu masz linki do 2 dobrych kursów ;) )
    http://www.intercon.pl/~sektor/cbx/
    http://paprykarz.org/dat/kursy/kursc/www.keeller.kompozytor.net/ws_wprowadzenie.html

co do mikrokontrolerów to w Poznaniu na polibudzie jest C

0
  • #14 03 Sie 2009 16:29
    andrzej.das
    Poziom 2  

Jak studiowalem na polibudzie w poznaniu na wydziale elektrycznym (kiedys tylko tam automatyka i robotyka),
    to najbardziej przydala sie z technikum matma i podstawy elektrotechniki.
    Informatyka przydala sie tylko troszeczke (a obsluga zaawansowane komputera tak: procz windowsa office ...; przydaly sie troche bazy danych), z typowej informy C++ ewentualnie Pascal.
    Z fizyka tez trzeba sobie radzic, coprawda dla sztuki, tzn. ze wymagali nie na zarty, a jej przydatnosc byla minimalna, chociaz kinematyka ruchu jest przydatne; ale naprzedmiotach zawodowych i tak byla omawiana duzo lepiej i pod inne metody analizy.
    Przydatny, ale i tak sie nauczysz to matlab+simulink,
    a dalej mikrokontrolery 8051, matematyka (różniczki, calki, (wtym rownania rozniczkowe)przeksztalcenia L, residua, liczby zespolone itd).
    Pewnie tez sie przydadza troche podstawy z elektroniki i elektroenergetyki; chyba ze nowe programy nauczania/po reformie obowiazkowej/ przewrocily to i wtedy ja glopoty pisze.

Uwazaj przy wyborze automatyki i robotyki na polibudzie w poznaniu:
    teraz sa dwie na wydziele elektrycznym i chyba na inżynieri zarządzania i informatyki (to jest chyba ta stara automatyka i robotyka, mają simatici S300, roboty kuka i stabli, intouch, mikrokontrolery 8051). Co jest obecnie na wydziale elektrycznym to niewiem.

Podobno najlepsze laboratoria PLC ma wydzial mechaniczny na mechatronice, (mechatronika obecnie jest takze na wydziale elektrycznym).
    Strona www pp (polibudy poznanskiej) jest jednym wielkim ALA jak dla mnie,
    kazdy wydzial a nawet katedry zaklady maja swoje i trudno jest sie polapac ze strony glownej jak dotrzec dalej, chyba bardziej pomaga google. A za moich czasow egzaminy byly z fizyki i matematyki (jakos musieli kogos wylonic) i mysle ze teraz tez beda te przedmioty lepiej punktowac.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 03 Wrz 2009 10:51
    sztefen
    Poziom 9  

Na elektrycznym jest automatyka i robotyka, a na wydziale informatyki i zarządzania jest chyba automatyka i zarządzanie i na elektrycznym mamy simatiki, intoucha, 8051, teraz tez fpga cyclon II, co jeszcze tego się jeszcze dowiem ;)

0
  • #16 11 Mar 2010 20:12
    hulio18
    Poziom 9  

witam to znowu ja.
    jezeli chodzi o programowanie mikrokontrolerow to mysmy uzywali asemblera, do czego bys sie mogl przylozyc w technikum elektronicznym to: uklady logiczne, uklady cyfrowe, podstawy elektrotechniki, podstawy automatyki, matma, fiza, a w BASCOM'ie raczej nie bedziecie robic bo chodzi o to by zrozumiec albo chociaz poznac strukture. moze pomyśl o polibudzie w gliwicach?? W
    raciborzu mam zajecia z samymi wykladowcami z gliwic i za niealy rok koncze. no i chyba do gliwic pojde magisterke robic.. jakbys mial pytania to pisz..
    pozdrawiam

0
  • #17 10 Paź 2010 20:08
    dicty41
    Poziom 2  

Ja mam pytanie. Studiuje na 1 roku<1 semestr> automatyki i robotyki. Myśle ze z matematyki i fizyki sobie poradze ale z programowania jestem słaby<nigdy nie miałem, chyba ze uP 8051 ale do tego się nie przykładałem i znam tylko teoretycznie>. Mam szanse na AiR?? Dużo jest takich osób co idą na taki kierunek bez znajomosci programowania? Prosze o odpowiedz.

Pozdrawiam

0
  • #18 10 Paź 2010 22:57
    jestam
    Specjalista Automatyk

dicty41 napisał:
    Dużo jest takich osób co idą na taki kierunek bez znajomosci programowania?

Co to za różnica czy dużo czy mało? Musisz się tego nauczyć. Zacznij dzisiaj.

0
  • #19 12 Paź 2010 00:33
    jimyx
    Poziom 14  

Moje studia wyglądały tak:

Przyszedł Pan i powiedział napiszcie coś C++, potem następny w Pascal, potem Builder,..., Delphi, Visual C itd.

Nie ma znaczenia to co umiesz. Liczy sie to czy potrafisz mysleć, a wszystkiego da się nauczyć.

Aha, najważniejsza jest matematyka i fizyka. Dopiero na 4 roku przedmioty zawodowe. A do końca 3 tylko matematyka i fizyka (i jej rózne formy teoria obwodów, automatyka,...)

0
  • #20 12 Paź 2010 08:58
    kubai
    Poziom 14  

dicty41 napisał:
    Mam szanse na AiR?? Dużo jest takich osób co idą na taki kierunek bez znajomosci programowania?
    Ja znam nawet sporo takich co skończyli i dalej nie potrafią...

0
  • #21 12 Paź 2010 18:10
    dicty41
    Poziom 2  

Ok, a mogłby mi ktoś doradzić od jakiego języka mógłbym zacząć swoją nauke.
    Bardzo bym prosił o przydatne ksiązki, kursy w internecie średnio mi się podobają.
    pozdrawiam

0
  • #22 16 Paź 2010 18:45
    Semtex4
    Poziom 11  

Teraz mam praktyki w firmie produkującej elektronikę. Ja zasuwam na produkcji ale poznałem spoko kolesi z biura. Jeden jest po AiR w Poznaniu. Z języków na pewno C jest przydatny. Nie było okazji dłużej pogadać z nim, ale jak się czegoś ciekawego dowiem to napiszę.

0