Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie .

DriverMSG 01 Gru 2010 22:58 33568 93
  • PCBwayPCBway
    konstantyno110
    Poziom 22  
    No no pogratulowa ;-) To tego jeszcze chcia bym osobi軼ie tabele z O/C robi jakie by造 standardowe taktowania i napi璚ia a jakie po O/C .
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    DriverMSG napisa:
    Pierwsze mrozy:

Min掖 rok od ostatniej, mojej wizyty w tym temacie. Od tamtej pory w komputerze zosta造 wymienione jedynie dyski twarde.
    Ca這嗆 ch這dzenia nie by豉 ruszana i sprawuje si nadal poprawnie.
    Komputer (odpuka w niemalowane) nie zawi鏚 mnie ani razu.

Dzi robi貫m kolejny test na ustawieniach bez OC 15minutek:
    Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie .
    Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie .
    Odno郾ie OC - nie mia貫m potrzeby wydusza si鏚mych pot闚 z komputera, wi璚 na co dzie pracuje z cz瘰totliwo軼i 3500MHz bez OC karty graficznej.
    Latem przy mocnych upa豉ch temperatura procesora dochodzi豉 do 45蚓, karta graficzna do 60蚓 podczas grania.

W pomieszczeniu cicho, nie s造cha komputera. Najg這郾iejsza jest praca dysk闚 twardych i tylko tych d德i瘯 jest s造szalny.

Najciekawiej wygl康a to w nocy gdy temperatura na dworze spada do -20蚓 :)

termit202
    Poziom 22  
    Jezusie.

To jest potw鏎 :D

Kolega kiedy pr鏏owa zrobi co w tym stylu z tak r騜nic,瞠 rurki z ciep陰 wod mia造 dodatkowo kr捫y wok馧 pomieszczenia z komputerem (haha) no ale...nie m鏬 znale潭 odpowiednio mocnej pompy =/

No i kilka razy woda w obudowie... eh =/

Pogratulowa :D 9 stopni na CPU wow xD
  • PCBwayPCBway
    kedex
    Poziom 11  
    Sam zamierzam wykona podobne ch這dzenie mam ju pompk, rurki i wod destylowan.

Znalaz貫m projekt bloku wodnego
    extern.pl/wc/BG/index.php
    Do wykonania tego bloku prawdopodobnie jutro b璠e mia materia造.
    Ch這dnic te sk捷 skombinuje.

Jak uda mi si zrobi to ch這dzenie to dam zna. Zrobie jakie testy z podkr璚ania.
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    Min掖 prawie rok od ostatnich wie軼i o moim zestawie, dzi odwa篡貫m si wymieni pomp wody - przypominam, 瞠 dotychczas pracowa豉 pompa ze zmywarki, kt鏎a ostatnimi czasy, dostawa豉 dziwnych wibracji i jej ha豉s by這 s造cha zza 軼iany.

Zast徙i豉 j pompa Eheim, o wydajno軼i oko這 700L/min, przy kr鵵cach o 鈔ednicy 12mm, kt鏎 pozyska貫m za grosze z rozbi鏎ki akwarium morskiego. Wymaga豉 jedynie wyczyszczenia i naprawy wentylatorka ch這dz帷ego jej silnik.

Obecnie, temperatura za 軼ian jest oko這 +5蚓 i w豉郾ie stresuj komputer. Nie spodziewam si temperatur rz璠u 20-30蚓 gdy nie to jest moim celem, ale podziel si z wami kolejnym dowodem na to, 瞠 mo積a tanio ch這dzi komputer ciecz. :)

Obecna konfiguracja komputera:
    DFI LANParty DK 790FXB-M2RS(H)
    AMD Phenom II X4 Black Edition 955, 3500 MHz (17.5 x 200)
    2X OCZ Reaper HPC OCZ2RPR1066
    Gainward GeForce GTX 275 (896 MB)
    Seasonic 600W
    3 bloki wodne w豉snej produkcji, pompa j/w, ch這dnica z motocykla KTM LC8 990 SM, kilka wentylator闚 wymontowanych ze starych zasilaczy.

Do pe軟i szcz窷cia brakuje mi dobrego wentylatora kt鏎y da豚y rad przewia powietrze przez radiator ch這dnicy, ale to musi zaczeka a trafi co za free lub za grosze. :)

Zatrzymuj wi璚 stress i wstawiam screen. Temperatura dosz豉 do 55蚓.
    Przy normalnym (ci篹kim) u篡tkowaniu komputera, nigdy takiej nie uzyskam.

pawelr98
    Poziom 38  
    Bardzo ciekawy buildlog. Powiem ci szczerze 瞠 temperatur w idlu masz ni窺z ni ja mia貫m (22蚓) z ch這dnic zanurzon w wodzie z lodem. Natomiast temperatury pod obci捫eniem pewnie mia豚y wi瘯sze bo ja na 1.6V pod pe軟ym obci捫eniem(wprime 1024m + nb na 2,8ghz) mia貫m 42蚓 natomiast przy 1.64V (4.7ghz :D przeszed wprime 1024m) to gdzie ko這 45-46蚓 by這.
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    Z ciekawo軼i w陰czy貫m Prime95 i po kilku minutach testu wy陰czy si komputer. Mam ustawione w biosie wy陰cznie przy temperaturze 60蚓.

Zaniepokojony tym objawem sprawdzi貫m swoje ch這dzenie i okaza這 si, 瞠 wymieniaj帷 pomp zapomnia貫m pod陰czy wentylatory. :D

Edit.
    Ponowny test, 1.5 godziny temperatura maksymalna 53蚓.

Prime95 pobawi si w innym terminie.
    prajzl
    Poziom 12  
    Jak dla mnie ch這dzenie wod to sztuka dla sztuki.Mo積a wyciszy komputer praktycznie do zera z u篡ciem nawet tanich ale wiekszej ilo軼i wentylator闚.Warunkiem jest z這瞠nie mniej prado瞠rnego zestawu,1 dysk ,mniej prado瞠rny procesor itp.
    2 lata temu wycisza貫m tak swojego na core 2 duo@3ghz,najwiekszym problemem jest zasilacz ale i na to jest rada,wolniejsze wyntyle pare dodatkowych zabezpiecze w postaci miniaturowych termostat闚 itp.Po ca貫j przer鏏ce komp by tak cichy 瞠 najg這郾iejszy by szum obracaj帷ego si dysku a potem por闚nywalnie cewki jeszcze wtedy kineskopowego monitora i wentyle .
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    prajzl napisa:
    Jak dla mnie ch這dzenie wod to sztuka dla sztuki. Mo積a wyciszy komputer praktycznie do zera z u篡ciem nawet tanich ale wiekszej ilo軼i wentylator闚
    Bez urazy, ale temat dotyczy w g堯wnej mierze ch這dzenia komputera, a nie wyciszania. Jak by przeczyta temat od pocz徠ku, to dostrzeg豚y moje poprzednie pomys造 z ch這dzeniem powietrzem, kt鏎e zako鎍zy貫m z przyczyn braku wydajno軼i.

BumCykCykk napisa:
    Jak to wygl康a? Jakie masz teraz cz窷ci wszystkie?
    Opisa貫m je w po軼ie nr. 66.

Wracaj帷 do test闚, w豉郾ie poprawi貫m "krwiobieg" i w陰czy貫m test Prime95. Obecnie temperatura procesora waha si w okolicy 35蚓, o wyniku ko鎍owym poinformuj.
    prajzl
    Poziom 12  
    DriverMSG napisa:
    prajzl napisa:
    Jak dla mnie ch這dzenie wod to sztuka dla sztuki. Mo積a wyciszy komputer praktycznie do zera z u篡ciem nawet tanich ale wiekszej ilo軼i wentylator闚
    Bez urazy, ale temat dotyczy w g堯wnej mierze ch這dzenia komputera, a nie wyciszania. Jak by przeczyta temat od pocz徠ku, to dostrzeg豚y moje poprzednie pomys造 z ch這dzeniem powietrzem, kt鏎e zako鎍zy貫m z przyczyn braku wydajno軼i.

BumCykCykk napisa:
    Jak to wygl康a? Jakie masz teraz cz窷ci wszystkie?
    Opisa貫m je w po軼ie nr. 66.

Wracaj帷 do test闚, w豉郾ie poprawi貫m "krwiobieg" i w陰czy貫m test Prime95. Obecnie temperatura procesora waha si w okolicy 35蚓, o wyniku ko鎍owym poinformuj.

Rozumiem 瞠 wyciszacie tez wodnie zasilacz komputera?kt鏎y bez w徠pienia zawsze bedzie najg這sniejszy. Je郵i tak to bezpiecze雟two tego bedzie nik豉 ,a zasilacze pasywne nie osiagaj 瘸dnych sensownych mocy
    _haker_1
    Poziom 32  
    Hm, ten Phenom na domyslnych taktowaniach i napieciach z tego co widze? Bawiles sie kiedys w jakies mocniejsze OC czy raczej nie?
    Troszke wysokie te temperaturki przy tak niskich temperaturach za sciana - chodzi mi tutaj oczywiscie o temperatury po dlugim wygrzewaniu. Teoretycznie przy takich normalnych WC-tach temperatura w stresie zawsze oscylowala mi w granicach +20-25st.C od temperatury otoczenia przy niepodkrecanym PII 955.
    Oczywiscie tutaj calym zamyslem bylo co innego niz wyciskanie siodmych potow i wyszlo calkiem fajnie. Z tymi Eheimami bym uwa瘸 - to naprawde s豉biutkie pompki, nie to, 瞠by niewiadomo czego potrzebowa ale cho熲y uzywka od pieca CO. czy jakis Atman 306 da豚y zdecydowanie lepszy przep造w. Czy sprawdza貫 moze temperature wody w odniesieniu od temperatury rdzeni?
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    _haker_1 napisa:
    Hm, ten Phenom na domyslnych taktowaniach i napieciach z tego co widze?
    Nie. Jest lekko podkr璚ony do 3500MHz.
    _haker_1 napisa:
    Bawiles sie kiedys w jakies mocniejsze OC czy raczej nie?
    Zaraz po kupnie sprawdza貫m jego mo磧iwo軼i i 100% stabilny by do 4GHz, bez podnoszenia napi璚ia. Nie mia貫m wtedy ch這dzenia wodnego, wi璚 na tym pr鏏y stan窸y.
    Obecnie nie mam potrzeby i cierpliwo軼i podkr璚a go wy瞠j.
    _haker_1 napisa:
    Teoretycznie przy takich normalnych WC-tach temperatura w stresie zawsze oscylowala mi w granicach +20-25st.C
    We pod uwag, 瞠 jednym uk豉dem ch這dz 3 廝鏚豉 ciep豉 w komputerze.
    _haker_1 napisa:
    Z tymi Eheimami bym uwa瘸 - to naprawde s豉biutkie pompki,
    Nie zastosowa貫m zwyk貫j pompki akwarystycznej. Obecnie wstawi貫m Eheim typ 1026.

_haker_1 napisa:
    Czy sprawdza貫 moze temperature wody w odniesieniu od temperatury rdzeni?
    Nie. Nie by這 potrzeby. W sumie jestem bardzo zadowolony z wynik闚, a ni窺za temperatura mo瞠 nawet zaszkodzi, bo mia貫m ju przypadki, 瞠 rano, zaraz po w陰czeniu komputera, zimna woda w uk豉dzie w zetkni璚iu z ciep造m komputerem, powodowa豉 skraplanie si wody na miedzianych blokach.
    Obecnie efekt ten nie wyst瘼uje, bo zar闚no pompa jak i ch這dnica s zamkni皻e w szafce za 軼ian. Nawierci貫m jedynie otwory wentylacyjne.

Na 篡czenie, mog wykona jakie testy, je郵i kogo to zainteresuje. :)
    _haker_1
    Poziom 32  
    Dzieki za odpowiedzi - zdania o Eheimach jednak nie zmienie - 1 blok wodny i chlodnice jakos tam uciagna ale wiecej rzeczy srednio. Problem z nimi jest taki, ze majac np blok na GPU za CPU przy duzym obci捫eniu i ma造m przeplywie grafika bedzie sie koszmarnie grzac. Ja z tym walczylem d逝zszy czas - oczywiscie zalezy od tego co sie dokladnie robi i czy np. nie ma chlodnicy pomiedzy CPU a GPU w obiegu.

To fajny ten Phenom, 4GHz bez ruszania napi璚 robi tylko nieliczne - a szkoda by這by go nie pom璚zy ale je郵i kolega ju z tego wyr鏀 to oczywi軼ie nie ma problemu :)
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    _haker_1 napisa:
    To fajny ten Phenom, 4GHz bez ruszania napi璚 robi tylko nieliczne
    Tu wyniki, gdy jeszcze bawi貫m si w OC, z ustawieniami 4GHz i podniesionym napi璚iem - na takim mia貫m najlepsze wyniki SuperPi.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1240057.html

--------------------------------------------------------------------------------------------
    No sta這 si. Po kilku latach idealnej pracy zestawu, p瘯 mi koszyk ch這dzenia procesora.
    Musia貫m szybko, prowizorycznie naprawi - wyniki na zdj璚iach.

BDW - kto wie, czy mo積a przykr璚i koszyk do p造ty g. DFI z innego modelu?
    G堯wnie, czy rozstaw 鈔ub w koszykach jest identyczny?

Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie . Niskobud瞠towy zestaw do LC - pomys造 i opinie .
    pawelr98
    Poziom 38  
    Rozstaw 鈔ub monta穎wych jest we wszystkich gniazdach na wszystkich p造tach Am2/am2+/am3/am3+/fm1/fm2/fm2+ (i jeszcze chyba 939 mia te taki rozstaw ale pewien nie jestem) taki sam. Poszukaj sobie samego koszyka albo jakiej taniej uszkodzonej p造ty jako dawcy.
    Damnian
    Poziom 34  
    prajzl napisa:
    Jak dla mnie ch這dzenie wod to sztuka dla sztuki.Mo積a wyciszy komputer praktycznie do zera z u篡ciem nawet tanich ale wiekszej ilo軼i wentylator闚.Warunkiem jest z這瞠nie mniej prado瞠rnego zestawu,1 dysk ,mniej prado瞠rny procesor itp.
    Bez urazy, ale najwidoczniej nie miale z tym styczno軼i. Ch這dzenie wodne ma przede wszystkim wysok kulture pracy jak i bardzo du瞠 mo磧iwosci oddania ciep豉. Sam si o tym przekona貫m montuj帷 w豉sny uk豉d ale to nic, najwa積iejsza jest satysfakcja bo to cholernie wkr璚a. Co do pomp akwariowych to my郵, 瞠 lepiej przesi捷 si na turbinowe ze wzgl璠u na to 瞠 w uk豉dzie jest jednak potrzebne ci郾ienie 瞠by przepcha wod przez bloki. Akurat mam pompke Eheim ale dedykowan do Pc i na jej wydajno嗆 narzeka nie mog. Pytanie mam takie, czy puszczaj帷 obieg r闚nolegle woda nie przep造wa przez jedna sekcje szybciej a gdzie indziej wolniej? to zaburza troche flow. Je郵i chodzi o punkt rosy a 瞠 teraz sa mrozy to mo瞠 lepiej rurki owin望 jak捷 izolacj termiczna?
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    Damnian napisa:
    Pytanie mam takie, czy puszczaj帷 obieg r闚nolegle woda nie przep造wa przez jedna sekcje szybciej a gdzie indziej wolniej?
    Zwr鵵 uwag na przekroje. Dostarczam p造n rurk 鈔ednicy 15mm, nast瘼nie rozdzielam na 3 w篹sze. Do tego dochodzi op鏎 blok闚 wodnych.
    Obecnie mam 4 廝鏚豉 ciep豉 w komputerze z czego CPU i GPU generuj go najwi璚ej.
    W/w zestaw pracuje ju kilka lat, w tym czasie zaobserwowa貫m, 瞠 wydajno嗆 i ci郾ienie pompy ma znaczenie tylko w ekstremalnych warunkach. Przy normalnym, d逝gotrwa造m korzystaniu z komputera, stopniowo temperatury rosn, p造n si nagrzewa podczas kr捫enia i nie ma znaczenia w jakim tempie b璠zie przep造wa.
    Najwa積iejszym czynnikiem jest ch這dnica - spos鏏,pomys na sch這dzenie p造nu.
    Odno郾ie skraplania wody - owszem, zdarza si w bardzo mro幡e dni. Gdy komputer w陰czam po nocy, skrapla si woda na blokach. Na szcz窷cie nie jest to du瘸 ilo嗆 - wygl康a jak zaparowana szyba. Po kilku minutach pracy, bloki schn.
    Nigdy nie mia貫m problem闚 z tytu逝 skraplaj帷ej si wody, a ca這嗆 dzia豉 ju od ponad czterech lat.
    Damnian
    Poziom 34  
    Spoko :) jak bym to zrobi troche inaczej no ale wiadomo ka盥y ma swoj wizje :)
    Damnian
    Poziom 34  
    klasycznie, czyli po陰czy bym wszystko w szereg dzi瘯i temu unikn掖bym najl瞠jszego uj軼ia kt鏎ego szuka woda i flow by豚y wsz璠zie taki sam, temperatura na grafice jest troche wysoka (latem). Je郵i boisz sie podgrzewania element闚 w szeregu to bez podstawnie bo uk豉d dzia豉 jako ca這sc i ca貫 ciep這 magazynuje sie w ch這dnicy. Ale jak dzia豉 to czemu nie :)
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    Szereg odpada w moim wypadku.
    Mam 2 bloki (CPU, GPU) do嗆 du篡 przep造w cieczy, blok na NB - mniejszy przep造w i ch這dzona kiesze HDD - jeszcze cie雟ze rurki.
    Je郵i nawet, nadam odpowiedni kolejno嗆 przep造wu w blokach, to ten ostatni b璠zie ju podgrzewany, a nie ch這dzony.

Po ostatniej zmianie karty graficznej (obecnie jest HD6xxx z ma造m OC) i z OC procesora @4GHz, testowa貫m - podgrzewa貫m komputer.
    Maksymalnie odnotowa貫m 72蚓 na GPU, gdzie w tym samym czasie by這:
    CPU - 54蚓
    NB - 46蚓
    Zaznacz, 瞠 NB, wedle programu Everest, nigdy nie wskazuje temperatury ni窺zej jak 20蚓 - taki ma dziwny czujnik lub jego umiejscowienie.
    Damnian
    Poziom 34  
    ch這dzisz hdd? To na prawde ma sens?:)
    Damnian
    Poziom 34  
    I jakie s r騜nice w temperaturach? Ja dysk wywali貫m na miejsce FDD i powietrze kt鏎e wpada do budy wystarcza:).
    prajzl
    Poziom 12  
    Witam
    Tak czytam i zastanawiam si czy takie co jak ch這dzenie wodne ma sens.
    Bardziej chyba sztuka dla sztuki.
    Bo ka盥y podzesp馧 kompa mozna tanio i skutecznie wyciszy wiekszym radiatorem i wolnoobrotowymi wentylatorkami i zwykle w御kim gard貫m jest zasilacz (nawet najcichszy)bedzie najbardziej ha豉sowa.
    pawelr98
    Poziom 38  
    prajzl napisa:
    Witam
    Tak czytam i zastanawiam si czy takie co jak ch這dzenie wodne ma sens.
    Bardziej chyba sztuka dla sztuki.
    Bo ka盥y podzesp馧 kompa mozna tanio i skutecznie wyciszy wiekszym radiatorem i wolnoobrotowymi wentylatorkami i zwykle w御kim gard貫m jest zasilacz (nawet najcichszy)bedzie najbardziej ha豉sowa.

Ja bym si nie zgodzi. Spr鏏uj sch這dzi w cichy spos鏏 np. 2x R9 290. Nawet najlepsze coolery dla kart graficznych tego nie zrobi a cz瘰te s przypadki uszkodze sekcji zasilania (bo temperatura na niereferencyjnym ch這dzeniu powietrznym cz瘰to si璕a 80-90蚓 ze wzgl璠u na ograniczone mo磧iwo軼i instalacji du篡ch radiator闚 sekcji).Nie wspominaj帷 ju o tym 瞠 porz康ne uk豉dy ch這dzenia ciecz mog u篡waj帷 niskoobrotowych wentylator闚 (tj.500-1000rpm) sch這dzi np.4770k @5ghz czego nie zrobi absolutnie nawet najlepsze ch這dzenie powietrzne (nawet gdyby u篡 wentylator闚 2000+rpm).