Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .

10 Lip 2009 15:55 33532 93
  • Admin grupy komputery
    Po ostatnim upgrade komputera postanowiłem sprawdzić jego możliwości OC , jednak chłodzenie powietrzem stało się mało wydolne .

Postanowiłem zbudować chłodzenie wodne procesora , ale minimalnym nakładem pieniężnym .
    Do dyspozycji posiadam mały warsztacik i kilka drobnych narzędzi , oraz 2 samochody na części (MB 190 i Ibiza) z których to mam zamiar czerpać materiał na budowę chłodzenia .

2 dni temu z przydomowego złomu wykopałem kawałek miedzi z którego to zrobiłem już blok wodny .

Pozostaje kwestia pompki , chłodnicy i zbiornika na płyn .

Tu właśnie moja prośba o wasze pomysły i sugestie w w/w temacie .

Ps.Proszę mieć na uwadze mój poprzedni projekt AirDrift który też może być brany pod uwagę podczas montażu chłodzenia .

• TermopastyTermopasty
  • Spec Overclocking
    Blok jak wygląda w środku? Chodzi mi o obieg płynu.
    Wszystko można zastosować z samochodu? Chłodnicę, zbiornik od płynu hamulcowego, tylko pompkę raczej kupiłbym nową, albo przynajmniej sprawdzoną konstrukcję.
    Tylko jednak to blok odbiera ciepło, zatem jak go wykonałeś?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Blok wygląda ładnie przynajmniej ładnie wypolerowany ;).
    Jednak słusznie jak iron64 pyta - co w środku siedzi?

Chłodnica pewnie standard z nagrzewnicy, pompka tu był raczej skłaniał się zainwestować nieco w jakiegoś Swiftecha tańszego.
    Co masz zamiar tym chłodzić bo jak damy radę wstępnie oszacować ile te WC będzie miało do przerobienia to może być łatwiej.

P.S. Daj namiar do Twojego AirDrift bo coś nie umiem się doszukać :/.
  • Admin grupy komputery
    Więc tak - wewnątrz bloku oczywiście jest coś w rodzaju radiatora - zajęty pracą zapomniałem fotki wcześniej zrobić .
    Blok ma grubość około 1cm , z czego 8mm nawiercałem i przecinałem otwory mini tarczą do metalu na szlifierce ręcznej 30K obr/min .
    Następnie go zamknąłem (zalutowałem) cieńszą blaszką do której przylutowane są rurki . Tak że tu nie powinno być problemu z odbiorem ciepła - dodatkowo sprawdziłem go kompresorem i na 100% jest szczelny .

AirDrift

Z mercedesa wymontowałem pompkę przepływową 12V od nagrzewnicy , ale troszkę głośna .
    Mam jeszcze jakieś pompki po fontannach ogródkowych - może to jakoś wykorzystam .

Edit:
    Właśnie robiłem rekonesans po moim domostwie i znalazłem pompkę przepływową z fontanny (nie potrzeba jej zanurzać) i kilka metrów węża gumowego z instalacji wodnej od przyczepy campingowej , wraz z zaworkami , trójnikami itp.
    Jutro postaram się dokonać prób samej instalacji i wydajności pompki .
  • Poziom 21  
    Projekt tanie WC :D Podoba mi się to co robisz, czekam na więcej.
    Jaką średnice mają rurki wlot i wylot w bloczku?
  • Admin grupy komputery
    Rurki o średnicy wewnętrznej 10mm .

Dla porównania obok na zdjęciu Arctic Cooling Freezer 7 Pro .
    Z niego wykorzystam klamrę dociskową do zamontowania bloku na procesorze .

Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .

Planuję wstawić chłodnicę za ścianą na wejściu chłodnego powietrza do pomieszczenia .

Niebieskie wentylatory będą bezpośrednio na chłodnicy, a kanałem przeprowadzę węże z płynem chłodniczym .
    Na zdjęciu widać miejsce otworu w ścianie w którym obecnie są dwa wentylatorki 80mm :

Obecnie (jak to już opisałem w projekcie AirDrift) chłodne powietrze przemieszcza się zgodnie z tym schematem :

Jako że nie jestem zwolennikiem kupowania i co tylko potrafię zrobić sam to uważam że zbędne jest tego kupno , tak i w tym projekcie staram się wykonać wszystko własnoręcznie - mam dzięki temu większą satysfakcję .
    I głownie z tego powodu powstał mój kolejny post - lubię wysłuchać pomysłów i uwag innych , gdyż nie wszystko potrafię przewidzieć , a i z wiekiem człowiek "rdzewieje" w tym temacie :D

Nadal czekam na wasze słowa krytyki i podsuwanie pomysłów.

CDN .
    Wszystko zapowiada się całkiem rozsądnie z umieszczeniem chłodnicy przy wlocie powietrza.

Pytanie z innej beczki teraz. Co z rezerwuarem? Wymyśliłeś coś na zbiornik?
  • Admin grupy komputery
    Na rezerwuar jeszcze nie mam ustalonej opcji - do wyboru początkowo mam zbiorniki wyrównawcze od chłodnic oraz zbiorniki płynu hamulcowego .
    Nie jestem zdecydowany jak dotąd .
    Obecnie jestem na etapie poszukiwać wszelkich redukcji do węży itp.
    Po zebraniu materiałów przedstawię dokładnie czym dysponuję .

Edit - Dziś odpaliłem całość by przetestować , niestety wydajność pompki jest za mała . Jestem więc nadal na etapie organizowania podzespołów .

Obecnie mam taką pompkę i chłodnicę - oczywiście wszystko jeszcze brudne - chłodnica leżała na strychu z 20 lat - miedziana z Wołgi lub GAZ'a .

Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .
  • TermopastyTermopasty
  • Admin grupy komputery
    Post pod postem - sorki - to dla wyróżnienia . :)

Dziś postanowiłem zrobić test , eksperymentując z obecnym uposażeniem które wyżej przedstawiłem.
    Oto wyniki :

To są końcówki węży które wędrują za ścianę :

Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .

Do nich podpięty będzie blok - proszę nie wytykać mi zanieczyszczeń :) Faza testów - estetyka poczeka .

Za ścianą jest korytarz ( wejście do stodoły - wiejska stara zabudowa) zimny , przewiewny i troszkę zaniedbany , ale wystarczyło miejsca na zamocowanie testowego zestawu.

Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .

Następnie zalałem układ płynem do chłodnic (samochodowych) .

Po uzupełnieniu płynów i po odpowietrzeniu , zamontowałem to do komputera .

Po uruchomieniu komputera mile zaskoczyła mnie niska temperatura - dodam że na chłodzeniu powietrzem temperatura procesora oscylowała od 40° do 60°C - a tym razem początkowa temperatura wyniosła 20°C :).

Pierwszy test zrobiłem w Everest :

Jak myślicie - czy całość nadaje się do montażu na stałe ?
    Czy jednak szukać innych podzespołów - to mój pierwszy raz kiedy mam styczność z chłodzeniem wodnym i dopiero nabywam praktyki - teorię zapewnia mi to forum oraz google.

Czekam więc na wasze spostrzeżenia i uwagi .
    Szczerze powiem, że jak na pierwsze DIY WC to muszę pogratulować rezultatu. Wykonane ładnie i sprytnie "zbunkrowane" za ścianą.

Rezultaty całkiem niezłe 20 stopni idle 33 stres to całkiem porządny wynik jak na samoróbkę WC.

Jestem pod wrażeniem zestawu zrobionego z niczego ;).
  • Poziom 10  
    Ile w sumie wyszedłby koszt części jakbyś kupował je?
    Pompka, zbiornik, przewody, chłodnica. Liczyłeś ile by to wyszło?
  • Poziom 21  
    Temperatury przyjemne, zamontuj na wentylatory które wieją na chłodnice jakieś DIY filtry :D ponieważ po upływie czasu finy zostaną zatkane przez kurz i wydajność spadnie.

Układ prezentuje się bardzo dobrze, dodatkowy plus to umieszczenie go za ścianą która tłumi wszystkie źródła hałasu (pompa, wentylatory na max obr).

Ten układ WC potwierdza że nie trzeba wydać dużych pieniędzy aby cieszyć się chłodzeniem cieczą.
  • Admin grupy komputery
    marc90 napisał:
    Ile w sumie wyszedłby koszt części jakbyś kupował je?
    Pompka, zbiornik, przewody, chłodnica. Liczyłeś ile by to wyszło?

Trudno ocenić , wszystko zależy od jakości .
    Ale z najtańszych części myślę że 200-300 zł trzeba by wydać .

Na całość nie wydałem ani złotówki - oczywiście wartość tych podzespołów jakaś tam jest , ale nie w tym rzecz .
    Jedyne co jest wymagane by coś takiego zbudować to CHĘCI .

W sobotę znów jadę za miedzę i może tam zbiorę inne elementy do ukończenia chłodzenia .

Mam zamiar też podpiąć WC do chłodzenia mostka północnego - obecnie w IDLE temperatura ponad 40°C , oraz do karty graficznej . Niestety nie mam pomysłu na własnoręczne wykonanie bloku wodnego na kartę graficzną .
    NB zapewne będzie łatwiej wykonać - jest sporo miejsca na montaż dowolnego bloku .

Być może wykonam też chłodnicę dla dysków twardych , ale nie jako podkładkę grubości kilku milimetrów , lecz jako całą ramkę na kilka dysków .

Wszytko to jednak dopiero gdy zdobędę mocniejszą pompkę , która da radę przepompować płyn przez wszystkie bloki .

Edit: Dziś poprawiłem troszkę mocowanie radiatora , wraz z osprzętem po zewnętrznej stronie ściany .

Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .Niskobudżetowy zestaw do LC - pomysły i opinie .

EDIT: Mam już idealną pompkę do wody :)
    Dziś wymontowałem pompę odpływową z uszkodzonej zmywarki 34W będzie idealna do schłodzenia całego komputera :)
    Teraz tylko odpowiednio przygotować bloki wodne na pozostały sprzęt .

Wstawiłem tą pompę od zmywarki - mam teraz super obieg i spory zapas mocy do podłączenia innych bloków wodnych .
    W nocy w stresie temperatura procesora nie przekroczyła 27°C , dziś rano gdy powietrze było już cieplejsze w stresie miałem maksymalnie 34°C.
    Jeśli uda mi się podłączyć kartę graficzną i NB do układu wodnego chłodzenia , zakładam że temperatury spadną jeszcze bardziej .
    Najciekawiej wyglądała temperatura w nocy w IDLE +12°C :).
    Zastanawiam się jak spadnie ona zimą ... :)

Dajcie jakieś pomysły na blok wodny do karty graficznej , tak by pasował na GPU i kości pamięci .
    Dołączam fotki dla rozeznania :

• Poziom 21  
    Witam

na karcie mam bardzo prosty radiator, miedziana blaszka 2mm i przylutowana rurka fi 10 wygięta w literę U, całość przykręcona śrubkami M3 karta ati radeon 9500 działa od około 4 lat
  • Poziom 26  
    Zimą to uważaj żeby szron kompa nie zabił. Co do karty to fullcover odpuść sobie zrób blok na samo GPU. Na pamięci starczą spokojnie radiatorki.
  • Admin grupy komputery
    Ta karta ma chłodzone nawet kondensatory , więc wolę nie ryzykować ich wysuszeniem .

Myślałem że może ktoś widział jakieś oryginalne chłodzenie wodne dla tego modelu i ma namiary na zdjęcia , bym mógł dokładniej przyjrzeć się budowie - oczywiście blok zrobię sam ale wolałbym bym też schłodzić RAM i kondensatory - komplet to komplet :)
  • Poziom 26  
    Nie przesadzaj 9800GT Galciator Asus popatrz jakie tam jest chłodzenie. I nic się z tym nie dzieje tak samo u innych producentów jak Palit itp. Z tego co wiem problem wysychania jest tylko w przypadku elektrolitów jak lezą. Więc nie masz się o co bać.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Tą pompę od zmywarki, to proponuję zmienić. Te pompy z reguły są do pracy dorywczej (S2) i długo może Ci nie pociągnąć.
  • Admin grupy komputery
    Duduś74 napisał:
    Tą pompę od zmywarki, to proponuję zmienić. Te pompy z reguły są do pracy dorywczej (S2) i długo może Ci nie pociągnąć.

No cóż - sama budowa pompy nie wiele różni się od pomp akwarystycznych , a ile wytrzyma to wyjdzie w "praniu" .

Co do karty graficznej - może i racja że wystarczy blok na GPU , ale mimo wszystko nie tylko on się nagrzewa , więc muszę coś pomyśleć nad jej dokładnym schłodzeniem .
  • Poziom 25  
    Pomysł fajny :D Szacun dla Ciebie :D A gdyby tak wziąć szukać na złomie? częsci :D Ale lepiej nie gdybać xD
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    A co do pompki mam od filtru wewnętrznego FAN3 po 3 latach się przepaliła ( na szczęście program MBM5 zadziałał lub ustawienia w biosie )
    Ale w Twoim przypadku sprawdzi się pomysł, którego nie mogę zrealizować u siebie -mało miejsca w kompie- druga zapasowa pompka połączona szeregowo z pierwszą a włanczana czujnikiem (termostat) umieszczonym na bloku procesora.
  • Poziom 40  
    Na karte graficzna ja bym zrobil 2 osobne bloki. GPU i na sekcje zasilania, bo to sa najgoretsze elementy. Na ram jak mowia koledzy radiatorki wystarcza. Bo chlodzenie ramu z reguly duzo potencjalu oc nie podniesie, a i vmody ramu sa ryzykowne. Np u mnie podniesienie napiecia z 2v do 2.2v (co juz nie jest rozsadne w tym modelu Samsunga daje wzrost raptem o jakies 50mhz, wiec szkoda katowac karte). Za to vmod rdzenia jak najbardziej wskazany ;)
  • Admin grupy komputery
    Podkręcać karty graficznej raczej nie będę , mam zamiar jedynie dobrze ją schłodzić .
    Szukam pomysłów i materiału na jej chłodzenie , ale obecnie jedynym dobrym pomysłem jest blok na GPU plus dodatkowe radiatory na jej pozostałe elementy , jednak całość chcę wspólnie połączyć .
  • Poziom 16  
    nie wiem jak wygląda radiator do Twojej grafy, ale jeśli nie jest on "tunelowy" to po prostu wyrzuć wentylator i w jego miejsce przykręć do radiatora blok wodny.
    Co do pompki - wg mnie też może nie wytrzymać. Jeśli chodzi o układ 2 pompek - jeśli połączysz 2 pompy odśrodkowe w szeregu a pracować będzie tylko jedna odczujesz dramatyczny spadek wydajności (bardzo duże opory przy wirniku stojącej pompy) Proponuję 2 pompki równolegle, przy czym zainstalować na obu zawory zwrotne, powinno zdać egzamin ; )
    Ogólnie sam pomysł bardzo fajny, sam chciałem coś takiego wykonać, ale w końcu kupiłem laptopa i pecet jest mniej używany. Jeśli chodzi o zimę, to na Twoim miejscu obawiałbym się o skraplającą się wodę, musisz dobrze zaizolować termicznie wszystkie rurki i bloki, albo zamknąć szczelnie obudowę kompa a do środka wstawić pochłaniacz wilgoci ;)
    Gratulacje co do wykonania !
  • Poziom 11  
    Szukałeś gdzieś pompy CO ? One są bardzo wydajne i ciche. Jak podłączysz GPU to chłodnica może przestać wyrabiać :D. Wzrostu temperatury, proponuję zastosować chłodnicę w postaci nagrzewnicy kupionej od jakiegoś samochodziarza. Nie dość że ładnie wygląda to i powierzchnia oddawania cieplna bardzo dobra, a co lepsze nie trzeba za bardzo się bawić w dorabianie króćców.
  • Admin grupy komputery
    Pompę naturalnie szukałem (piwnica , strych , komórki , stodoła , garaż mój i brata) niestety nie znalazłem .
    Jeśli czytałeś mój post w całości to zapewne wiesz ze posiadam 2 auta do dyspozycji i sporo klamotów z których to mam zamiar całość poskładać . Z pewnością nie wydam nawet złotówki za nagrzewnicę :D .
    Po za tym pracuję na wielkim placu z samochodami z których mogę czerpać części do woli , więc ....

Obecnie jedynie nie mogę zlokalizować dobrego materiału do budowy bloków wodnych , ale stale nad tym pracuję i po powrocie do PL przedstawię moje znaleziska .

DriverMSG napisał:
    Pompę naturalnie szukałem ...
    Po za tym pracuję na wielkim placu z samochodami z których mogę czerpać części do woli , więc ....

A więc pomyśl o elektrycznej pompie paliwa, cicha i przystosowana do ciągłej pracy.

A chłodzenie grafiki - przepleść rurkę miedzianą pomiędzy żebrami oryginalnego radiatora
  • Admin grupy komputery
    Pompa paliwa nie nadaje się absolutnie .
    Owszem , jest w miarę cicha i może stale pracować , ale ma strasznie małą wydajność L/h przy dość wysokim ciśnieniu .

Mam za to dość ciekawą pompę przepływową z C Klasy wyposażoną w 2 silniki , które mogę ustawić do pracy na zmianę .