Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga - problem z komunikacją ze sterownikiem

lafarek 10 Lip 2009 19:29 1170 3
  • #1 10 Lip 2009 19:29
    lafarek
    Poziom 9  

Witam
    Mam na instalacji wagę , która muszę połączyć ze sterownikiem co by zliczać masę. Waga ma wyjście cyfrowe i które działa w taki sposób że np co 10kg daje jedynkę ( 12V ) , muszę to wprowadzić na wejście modułu sterownika ( 24V) . Poradźcie jak odseparować te dwa obwody. Zwykły przekaźnik odpada gdyż te jedynki z wagi będą lecieć szybko .

pozdr. Rafał

0 3
  • Relpol
  • #2 11 Lip 2009 15:04
    bartas666
    Poziom 18  

Masz takie cos do dyspozycji jak konwerter poziomów o ile dobrze pamiętam jedna z firm to phoenix contact poszukaj dokładnie jeszcze pod hasłem konwerter poziomów na necie. Ja taki konwerter wykorzysywałem do zmiany poziomów napięcia z 5V TTL na 0-24V z enkodera pewnego serwomechanizmu iłączyłem to z s7-200 siemensa.

0
  • Relpol
  • #3 11 Lip 2009 16:31
    ekomont
    Poziom 16  

Witam. Nie zgadzam się z poprzednią opinią. Konwerter poziomów CMOS <>TTL ulegnie uszkodzeniu na skutek zbyt wysokiego napięcia. Tutaj moz na zastosować 3 rozwiązania. Pierwsze to przekaźnik elektroniczny (np omron) ale koszt to 140 zł około.

drugie rozwiązanie to układ wzmacniacza tranzystorowego lub coś ekwiwalentnego.

kolejne to transoptor

Kiedyś robiłem nietypowy konwerter poziomów (rozwiązanie nr 2) napięć trochę inną metodą. Mianowicie zrobiłem 3 stopniową stację wzmacniającą sygnały do 40 kHz. Jako wzmacniacza użyłem bramki CMOS zasilanej z regulowanego płynnie stabilizatora (zasilanego napięciem 24VDC) Wyjściowo miałem 18,8VDC - poziom widzialności stanu wysokiego sterownika który wtedy stosowałem to było około 18VDC, więc wystarczyło. W takim przypadku wystarczy 1 lub 2 poziomy wzmocnienia.

Jeżeli wolno mi doradzić to po pierwsze połącz masy PLC i wagi. Po drugie podłącz te 12VDC do wejścia szybkiego licznika i zobacz czy widzi impulsy

Najprościej jak zrobisz test czy gubi czy też nie impulsy...

Jeżeli nie widzi 12, to zrób prosty stabilizator napięcia i sprawdź przy użyciu miernika jaki poziom jest potrzebny. Jeżeli poniżej 18V to zwykły układ bramkowy...żywotność nieskończona i prostota działania...Mogę pomóc przy wykonaniu :D. W razie czego pisz na maila

0
  • #4 12 Lip 2009 21:02
    bartas666
    Poziom 18  

Po pierwsze to ja napisałęm wytrażnie ze do swojego zastosowania użyłem konwertera ttl/0-24V i wiem jakie są standardy napięć. Po drugie bez probelmu można użyć tego określę to w 3 pojęciach żeby nie było: separatora, przetwornika, konwertera. Np. proszę bardzo separator przetworników impulsowych typu IF-S2, napięcie zasilania np.24V DC, napięcie wejściowe od 20mV...100V a napięcie wyjściowe max do 60V wyjście typu OC max I=100mA. Inny to np PU-210 bardziej wypaśny no ale coś kosztem czegoś. Za ten bardzi wypaśny zapłacisz koło 1000zł. Liczby się też kwestia bezpieczeństwa i dostępności danych częsci w mojej branży bo maszyny nie kosztują przysłowiowe 5zł tylko kilkaset tysięcy i nie mogę sobie pozwolić na własne konstrukcje i wymyślanie jakiś urządzeń w domowych warunkach po drugie kwestia dostępności też się liczy dla klienta. Jak usłyszy że maszyna posklecana z unikatów i prototypów to też podziekuje, ale to odrębna kwestia. Nie chciałem urazić kolegi ekomont ale podkreślić również znaczenie kilku różnych czynników. pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów