Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrazu na monitorze - komputer zachowuje sie poprawnie

10 Lip 2009 21:42 1707 7
  • Poziom 13  
    Witam!

Dzisiaj zadzwoniła mi znajoma ze komputer "nie działa" Udałem sie, wiec do niej pospiesznie aby zobaczyć co sie stało, i po kilkunastu minutach zmagań rozłożyłem ręce i poddałem sie.

Komputer nie wyświetla nic na monitorze. Posprawdzałem przewody, ale nie pomogło dlatego zacząłem od zresetowania BIOS-u. Nic to nie dało, wiec zasugerowałem uszkodzenie kart graficznej, wymontowałem ja i skoczyłem do znajomego, ale okazało sie ze karta jest w pełni sprawna. Aby nie mieć wątpliwości wziąłem sprawdziłem również kabel monitora i sam monitor (podłączyłem pod sprawna jednostkę). Wszystko to okazało sie w pełni sprawne. Zamieniłem miejscami moduły pamięci, odpiąłem wszytki zbędne urządzenia, pozostawiając tylko to co niezbędne do pracy komputera.

Moznaby bez wahania sugerować uszkodzenia procesora, RAM-u bądź tez płyty głównej, ale zachowanie komputera po włączeniu jest bardzo dziwne jak na ten stan rzeczy, tzn. komputer uruchamia sie, wentylatory sie kręcą, dioda klawiatury świeci, komputer poprawnie przechodzi testy sprzętu co wnioskuje po krótkim "piknięciu" tak jak to ma miejscu przy prawidłowym działaniu. Oprócz tego nie wydaje żadnych innych dźwięków. Mało tego z pomocą klawiatury, udało mi sie wejść do BIOS-u po czym zapisać zmiany i wyjść, co rozpoznałem po tym, ze komputer poprawnie zainicjalizował wszystko i przeszedł do ładowania systemu operacyjnego (słyszalny odczyt z dysku twardego).

Innymi słowy komputer zachowuje sie jak sprawny, ale obrazu na monitorze żadnego.

Znajoma zdecydowała ze odda komputer do jednego ze sklepów, a ja pisze do Was, bo nie daje mi to spokoju.

Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    Może chodzi o zawyżone odświeżanie monitora - jego elektronika nie daje rady i się wyłącza - karta grafiki przechodzi na inne tryby w dwu momentach - albo w trakcie włączania sterownika przez windows i ustawiania nowych parametrów, bądź w wyniku inicjalizacji POST przy bootowaniu karty grafiki - tylko, czy ktoś grzebał przy overclockingu karty?
  • Poziom 43  
    Slot przeczyściłeś? Styki sprawdziłeś? Na karcie PCI podobny objaw? Jaka to płyta główna?

:arrow: AnnoDomi, obrazu nie od samego początku, więc kwestię odświeżania można wykluczyć.
  • Poziom 16  
    Witam
    Czy w momencie wejścia do Biosu widziałeś coś na monitorze ?
    Czy tylko tak na oślep a monitor był cały czas ciemny ?
  • Poziom 13  
    Dzieki za tak szybki odzew.

Cytat:
    Może chodzi o zawyżone odświeżanie monitora - jego elektronika nie daje rady i się wyłącza - karta grafiki przechodzi na inne tryby w dwu momentach - albo w trakcie włączania sterownika przez windows i ustawiania nowych parametrów, bądź w wyniku inicjalizacji POST przy bootowaniu karty grafiki - tylko, czy ktoś grzebał przy overclockingu karty?

Monitor caly czas dzialal z tym komputerem. Nikt nic nie podkrecal/kombinowal bo Ci znajomi sa z grupy z tych co wiedz tylko i wylacznie gdzie jest POWER na obudowie, reszta to dla nich czarna magia.

Cytat:
    Slot przeczyściłeś? Styki sprawdziłeś? Na karcie PCI podobny objaw? Jaka to płyta główna?

Arrow AnnoDomi, obrazu nie od samego początku, więc kwestię odświeżania można wykluczyć.

Sprawdzalem slot, kilkakrotnie wsuwalem i wysuwalem karte, przedmuchalem karte. Tez przyszlo mi na mysl zeby sprqawdzic na karcie PCI, ale niestety nie mam takowej pod reka. Plytka bodajze GIGABYTE'a, modelu nie sprawdzalem.

Cytat:
    Witam
    Czy w momencie wejścia do Biosu widziałeś coś na monitorze ?
    Czy tylko tak na oślep a monitor był cały czas ciemny ?

Wszystko w ciemno. Kompletnie brak jakiegokolwiek obrazu na monitorze. Caly czas jest w stanie STAND-BY.

Uzupełniając mój pierwszy post co do okoliczności w jakich to się stało. Komputer został uruchomiony, podczas momentu logowania do systemu (wybór konta) monitor zgasł, ale komputer nie wyłączył się.
  • Poziom 16  
    Jeszcze możesz wyjąć kartę sieciową ze slotu PCI (jeśli została uszkodzona może blokować całą płytę główną - miałem aż 4 takie przypadki !! ), a jeśli to nie zda egzaminu to stawiam na uszkodzoną płytę główną.
    Ale z tą sieciówką najpierw spróbuj.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Jeszcze możesz wyjąć kartę sieciową ze slotu PCI (jeśli została uszkodzona może blokować całą płytę główną - miałem aż 4 takie przypadki !! ), a jeśli to nie zda egzaminu to stawiam na uszkodzoną płytę główną.
    Ale z tą sieciówką najpierw spróbuj.

Próbowałem juz w ten sposób tzn. zostawiłem tylko to co niezbędne do działania tj. płyta głowna, karta graf. pamięc RAM i procesor, ale bez rezultatu.
  • Poziom 16  
    No to tak jak pisałem stawiam na płyte główną :cry: