Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampa UV bakteriobójcza do wody 30W świetlówka

10 Lip 2009 21:59 5614 11
  • Poziom 2  
    witam
    kupiłem ostatnio używaną lampę UV. Jak pisał sprzedający brakuje kroćca i zapłonnika, nie ma także żadnej wtyczki tylko ucięty kabel. Przesyłam fotki i prosiłbym o pomoc, jeśli ktoś wie, jak i co należy podłączyć do tego czterożyłowego ucietego kabla

lampa

jedna strona lampy

druga strona lampy z uciętym kablem

lampa świetlówka dwustronnie zasilana, czyli z jednego końca idą 2 kable następnie z drugiego końca 2 kable i łączą się dając właśnie te cztery żyły I tu właśnie pojawia się problem jak je dalej połączyć?

Dodano po 8 [minuty]:

Chciałem tylko dodać, że jestem kompletnie zielony w elektronice;( Byłbym wdzięczny jakby ktoś pomógł mi jakims schematem i ewentualnie radą jaki zapłonnik może być

pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Możesz zastosować dowolny dławik (balast) kupiony w sklepie elektrycznym i zapłonnik (starter). Sprzedawca poda co trzeba, jeśli powiesz jakiej mocy i na jakie napięcie jest świetlówka. Możesz kupić wersję elektroniczną. To większy wydatek, ale na takim zasilaczu zwykle jest schemat podłączenia. Na zapłonnikach i dławikach podana jest moc świetlówki - to gdybyś kupował w samoobsługowym.
  • Poziom 2  
    dziękuje bardzo za pomoc. przeglądałem forum i natrafiłem na podobny schemat ale był tam jeszce filtr RFI? czy on także ma być w tym moim schemacie? "Filtr nie jest konieczny do działania takiej lampy, ale jest wskazany ze względu na generowane przez lampy wyładowcze zakłócenia" - czy to prawda?

Dodano po 26 [minuty]:

I rozumiem, że jak zastosuję układ elektroniczny to nie bedę musiał kupować oddzielnie dławika?
  • Poziom 26  
    Jeśli filtr zastosujesz, to ograniczysz kilka naprawdę potężnych impulsów zakłóceń podczas startu lampy.
    Elektroniczny zasilacz, nie wymaga dławika i ma jeszcze inne zalety - zdecydowanie mniejsze zużycie energii przy nieco lepszej wydajności światła i zwiększenie trwałości lampy.
    Zobacz w firmie INDEL.
  • Poziom 2  
    a czy do elektronicznego zasilacza także potrzeba filtra RFI? bo sie nie orientuje w tej kwestii I czy ten filtr także jest dobierany do mocy żarówki?pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Zasilacz elektroniczny zawiera niezbędny układ filtrujący. Filtr dobierany jest do przenoszonego prądu i wymaganej redukcji poziomu zakłóceń. Prosta wersja takiego filtra, to nawinięte bifilarnie na pierścieniowym rdzeniu ferrytowym, po kilka zwojów przawodu zasilającego.
  • Poziom 26  
    Nie szukaj informacji "na jakie napięcie". Świetlówka musi być podłączona do napięcia, przez odpowiedni dławik, z użyciem startera, lub zasilacz elektroniczny - przeczytaj wyżej.
    Świetlówki nigdy nie podłącza się bezpośrednio do zasilania - napięcie świecenia, w zależności od wielkości 30 - 150V, ale napięcie konieczne do zapłonu to kilkaset V. Mając odpowiedni zasilacz lub dławik ze starterem, zaświecisz ją z dowolnego napięcia (np. 110-230VAC) a nawet z kilku VDC
    Jeśli nie wiesz gdzie kupić układ zasilania, http://www.indel.pl/p_yt.html tu
  • Poziom 11  
    Tak , tak czytałem wszystko powyżej od początku.
    Ale And41x1 powiedział: "Sprzedawca poda co trzeba, jeśli powiesz jakiej mocy i na jakie napięcie jest świetlówka".
    Wiem oczywiście że świetlówek nie podłącza się bezpośrednio do zasilania.
    Według Ciebie potrzeba dławik dobrany do mocy tej świetlówki okej. A starter też musi byc chyba dobrany do mocy? I czy to że moge ten układ podłączyć do 230V oznacza że podczas świecenia świetlówka będzie "pobierała" takie napięcie jakie jej odpowiada? Układ zasilania chcę zrobić sam bo mam trochę "wnętrzności" ze standardowych lamp. Ale dzięki też za linka :)
    A jakby wziąć żarówkę energooszczędną 15W rozebrać i podłączyć tą świetlówkę....??:?:
  • Poziom 26  
    .. Popełniłem błąd pisząc "na jakie napięcie jest świetlówka" Powinno być: napięcie z jakiego będzie zasilana.
    Startery również, maja określoną moc świetlówki z jaką będą działać.
    Dławik daje impuls wysokiego napięcia i ogranicza prąd pracy, a na świetlówce odkłada się napięcie,.. typowe dla danej długości i mocy lampy, dość stabilne.
    Zasilanie z elektroniki zużytej kompaktowej, jest możliwe, ale może być problem z dobraniem, ze względu na napięcie / prąd / moc żarzenia. Napięcie i prąd pracy, tez będą inne. Można próbować dobrać eksperymentalnie, mierząc napięcie i prąd pracy (miernikiem True RMS) Źle dobrane napięcie żarzenia i prąd pracy, mogą skrócić żywotność lampy.
  • Poziom 11  
    To w taki razie jakby zasilić tą świetlówkę układem: ( starter na 15W i dławik na 15W zasilanie 230V) to byłoby dobrze?
  • Poziom 26  
    Dławik i starter na odpowiednią moc i będzie działać.
    Ja od wielu lat zasilam takie UV świetlówki (General electric 15W) z dławikiem 20W. kilka godzin w miesiącu, do utwardzania UV klejów i lakierów - świeci ciut jaśniej, a spadek trwałości mi nie przeszkadza, przy sporadycznym używaniu.