Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xerox M24 - jakość wydruków

11 Lip 2009 00:35 2181 8
 • Poziom 9  
  Witam,
  mam pytanko do speców od tego modelu.

  Jakim cudem jak drukuje na cienkim papierze to maszyna tak jakby stosowała kiepski dla oka raster liniowy (nawet dla apli!!)?
  Jak drukuje na grubszym papierze to efekt jest kolosalnie lepszy, przejścia są płynne, a aple mają prawidłowe krycie.
  Próby wykonane zarówno dla papieru powlekanego jak i nie powlekanego.

  Drugie pytanko to o sterownik PS do tego modelu. Czy ten PostScript Kit pozwala wycisnąć więcej z tego modelu i gdzie go można dostać (kupić). Jakie są realne korzyści z jego ew. zastosowania w porównaniu do sterownika PCL.

  Dziękuję za wszelkie informacje.
 • Poziom 21  
  Wrzuć skan żeby było wiadomo o czym mówisz i napisz ile maszyna ma zrobione na liczniku.

  PS kit to interpreter języka PS bezpośrednio w maszynie. Na pewno przyspiesza drukowanie plików PostScript typu PDF, PRN etc.. Jest szybsze wysyłanie takich plików z komputera i pliki wysyłane są znacznie mniejsze. Przez sterownik PS pliki PS potrafią mieć lepsze odzwierciedlenie barw i jakość w stosunku do zwykłego PCL, ale to tak naprawdę moje zdanie a ocena to rzecz gustu. Nie wiem czy można dostać ten kit poza rynkiem wtórnym bo to stara maszyna. Najlepiej pytać u jakichś przedstawicieli xeroxa.
 • Poziom 9  
  Podsyłam pliki.
  Zrobiłem jeszcze jeden teścik - wydrukowałem na mondi 100gsm ale z ustawieniami dla maszyny jak na heavy paper 2 i wyszlo tak ladnie jak na mondi 250.
  Przebieg ok. 600tyś., materiały eksp. ok.

  Pytanko czy w przypadku cienkiego papieru, jak i tekstów oraz cieni i innych danych PS żeby ładnie drukować przyda się ten PS Kit czy nie warto w ogóle się w to bawić?
 • Poziom 9  
  1. Jeżeli potrzebny Ci po prostu sterownik postscriptowy do M24, to jest do ściągnięcia ze strony Xeroxa: http://www.support.xerox.com/go/results.asp?X...XCntry=POL&prodID=WCM24&ripId=&Xtype=download
  Trzeba wybrać angielską wersję językową (polskiej brak) i wybrać driver - jest sterownik postscriptowy i PCL. Ogólnie sterowniki PCL uważane są za bardziej "biurowe", ale za to można zmieniać z ich poziomu nasycenie, jasność i balans koloru (nie tylko całego obrazka, ale wybranych elementów, np. map bitowych, tekstów czy obiektów wektorowych). Postscript uchodzi za bardziej "profesjonalny" i efekt końcowy wierniej naśladuje druk offsetowy, ale nie umożliwia zmian w obrazku podczas wysyłania do drukarki. UWAGA! Przy druku postscriptowym w przypadku M24 nie można używać pliku PPD - maszyna drukuje wtedy topornym rastrem o bardzo niskiej liniaturze.

  2. Jakość druku nie powinna zależeć od grubości papieru - wybranie "grubego" albo "grubego - druga strona" (dostępne dla niższej i wyższej gramatury) powoduje wolniejsze przechodzenie wydruku przez piec, a więc lepsze utrwalenie tonera. Wybranie dodatkowo "drugiej strony grubego papieru" podobno bardziej elektryzuje materiał - w każdym razie poprawia krycie i zapobiega pojawianiu się słabiej zadrukowanych miejsc tam, gdzie po drugiej stronie jest mocny druk.

  3. Jakość druku i rodzaj rastra zależy za to bardzo od wybranego profilu i wyboru ustawień drukarki. "Normal" jest najmniej precyzyjny (600 x 600 dpi), ale komputer szybciej rastruje i wysyła do drukarki plik, "standard" (600 x 1200) drobniejszy raster i "wysoka jakość" - najdrobniejszy raster i najwięcej szczegółów wydruku; też delikatniejsze przejścia tonalne. Ciekawostka - maszyna kserując używa rastra stochastycznego, żeby uniknąć morowania z drukowanymi oryginałami, a drukując rastra bardziej "mechanicznego" - nie jest to "rozetka", jak w offsecie, ale rozmaity układ skośnych linii i wzorków. Nie chcę się za bardzo rozpisywać, jakby co, służe na prv.
 • Poziom 21  
  1. Myślę że zakup PS kit to dość prosta kwestia. Zrób analizę tego jakie braki lub niedomagania uważasz że ma drukarka i zobacz które z nich może rozwiązać PS Kit. Będziesz wiedział czy warto.
  Te urządzenia (M24) słabo kryją w niskich tonacjach. w zasadzie między 5% a 25% pokrycia nie ma różnicy tonalnej i tego nie załatwi PS. To tak na marginesie.

  2. Ustawienie papier gruby i gruby 2 strona ma czasami kolosalne znaczenie, w szczególności przy grubym papierze. Po zadrukowaniu na jednej stronie pełnej apli jak drukujemy drugą powinien być większy prąd odrywania potrzebny do przeniesienia toneru na kartkę, ponieważ kartka zadrukowana zmienia swoje właściwości elektrostatyczne (zwyczajnie jest większym izolatorem).

  3. Co do tych skanów faktycznie ciekawie to wygląda. Osobiście obstawiał bym że coś jest nie tak z mod. utrwalania. Ale może to być też coś na przenoszeniu czyli z rolką 2BTR (ta czarna na drzwiach). Łatwo to sprawdzić. Trzeba puścić jakiś wydruk najlepiej pełną aplę i sprowokować zacięcie zanim kartka wyjdzie. Potem sprawdzić czy ten efekt powstaje już przed wejściem do pieca czy dopiero za nim.
 • Poziom 10  
  najlepszy efekt uzyskasz na powlekanym, gładkim papierze 120-150g. Z mojego punktu widzenia sa też minimalne braki na developerach M i K, a także widać że trzeba zrobic na drukarce regicon=ustawienie kolorów w lini dot na dot niech serwisant wydrukuje test patern 1 kratkę w 4 kolorach i zobaczy który odstaje, cztszczenie 1btr i rolek metalowych, wymiana IBT skórki i czyściciela(IBT cleaner) powinno pomóc i wygładzić wydruk (zakładam że xdrumy są ok- kontakt
 • Poziom 9  
  Damian1253 - zrobiłem jak pisałeś. Wymusiłem zacięcie papierów i porównałem aple przed i po przejściu przez piec (zdjęcie papieru zwykłego 80g w załączniku). Nie ma różnicy między tymi aplami. Różnice są tak jak do tej pory - przy wydrukach na cienkim (jakby raster liniowy) oraz grubym (aple są ok). Czy coś trzeba w związku z tym przeczyścić? "zakup PS kit to dość prosta kwestia" - ile takie coś stoi, czy można samemu zainstalować w maszynie? Gdzie kupić? Generalnie chyba by się przydał bo maszyna w ogóle jakoś dziwnie drukuje PDFy...

  sebastianskiba - bębny CMY ok, K się kończy. Wiem, że na powlekanych ładniej druk wygląda, ale tu chodzi o to że nawet na powlekanym widać te różnice w stosunku do grubszych papierów. Czy te elementy o których pisałeś można samemu wyczyścić, czy konieczny jest serwis?

  Możecie polecić jakiś dobry serwis z okolic Wawki?

  Xerox M24 - jakość wydruków
 • Poziom 21  
  Jeśli to pojawia się już przed piecem to faktycznie ewidentnie coś jest nie tak już przy samym powstawaniu obrazu. Jeśli nie miałeś z rozbieraniem takich maszyn nic wspólnego to obawiam się że czeka Cię jednak wizyta serwisu, bo nie wiedząc co i jak można sobie jedynie zaszkodzić. Myślę że po pierwsze trzeba obejrzeć wywoływaczki czy równo kryją, ewentualnie ustawić noże ustalające poziom tonera ( w szczególności jeśli na brzegach występują rozjaśnienia ). Poza tym ocenić stan rolki 2BTR. Maszyna jak pisałeś ma 600tyś więc pytanie co do tej pory było w niej wymieniane. Jeśli nie był wymieniany pas transferowy i rolka 2BTR to mało prawdopodobne żeby dobrze działały do tej pory. Podobnie jest z wywoływaczkami.
  W okolicach warszawy jest z tego co kojarzę kilka serwisów, np. PROXER, z tego co wiem mają duże doświadczenie w tej materii.
  Jeśli chodzi o PS Kit to o ile jest jeszcze do dostania ( bo to już wycofane ze sprzedaży urządzenia ), to też trzeba pytać u jakiegoś autoryzowanego dostawcy, albo po prostu szukać w internecie jakąś używkę. PS Kit o ile dobrze kojarzę to jest po prostu dodatkowa kość z interpreterem PS, którą trzeba wsadzić w odpowiednie miejsce na płycie w maszynie. Razem z oryginalną kością jest instrukcja gdzie i jak ją wsadzić.
 • Poziom 9  
  Kartę z postscriptem wsadza się w slot, z którego wyjmuje się płytkę z językiem PCL (znajduje się pod plastikową klapą przy miejscu, gdzie lądują gotowe wydruki - pod tą klapką jest metalowa pokrywka z wygodnymi dla palców śrubami; po jej zdjęciu dostęp do pamięci, dysku twardego, procesora itp.) PS KIT zawiera też w sobie interpreter PCL, więc można używać potem jednego i drugiego.