Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tablice kierunkowe w autobusach

janek_jb 24 Maj 2004 20:47 3099 10
  • #1 24 Maj 2004 20:47
    janek_jb
    Poziom 10  

Potrzebuję uruchomić tablicę świetlną pikselową firmy ADtranz w autobusie. nie wiem w jaki sposób się do tego zabrać. Jeśli ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie proszę o jakieś informacje na ten temat.

0 10
  • Mitronik
  • #2 24 Maj 2004 21:44
    J_Bravo
    Poziom 27  

a czy jest jakis starownik do tej tablicy?

jak to dranstwo jest sterowane, i jaka jest transmisja ?

0
  • Mitronik
  • #3 25 Maj 2004 20:55
    janek_jb
    Poziom 10  

Jest tylko jakaś klawiatura numeryczna. Na tej klawiaturze da się wpisać cyframi numer np. linii, który się wyświetli na wyświetlaczu. Nie ma natomiast liter i nie wiem jak zrobić, żeby się wyświetlała np. trasa przejazdu. Nie mam pojęcia jaki tam jest sterownik, ani na jakich układach to coś jest zbudowane.

0
  • #4 25 Maj 2004 21:02
    Ziaja
    Poziom 13  

Kiedyś się bawiłem taką tablicą z autobusu sprowadzonego z niemiec - tam nazwy były zapisane w EPROMie i z sterownika wybierało się tylko numer komunikatu wyświetlany na tablicy (nie było możliwości edycji tekstów)

0
  • #5 26 Maj 2004 00:01
    MuNiO
    Poziom 26  

janek_jb napisał:
    Potrzebuję uruchomić tablicę świetlną pikselową firmy ADtranz w autobusie. nie wiem w jaki sposób się do tego zabrać. Jeśli ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie proszę o jakieś informacje na ten temat.

a gdzie to ukradles ? :)

Uwaga nie na miejscu :!:
    ankuch.

0
  • #6 26 Maj 2004 22:37
    janek_jb
    Poziom 10  

Uwaga chyba faktycznie nie na miejscu. Gdybym ukradł, to nie zamierzałbym uruchamiać jej w autobusie. Po ikonie domyślam się, że to był żart. Zresztą chodzi o cały zespół tablic (przód, tył bok i środek), ale uruchamiane z jednej klawiatury. Autobusów też jest kilka sztuk, ale wszystkie firmy Neoplan i wszystkie z tego typu cudami w środku. Szczerze mówiąc elektrodę uważałem za ostatnią deskę ratunku. Pozdrawiam, a co do podejrzliwości to może dobrze zmienić profesję albo rozpocząć współpracę z tzw. ciekawskimi sąsiadkami. One dużo wiedzą.

0
  • #7 26 Maj 2004 23:27
    MuNiO
    Poziom 26  

[/quote]

ankuch.
    [/quote]

Ankuch , przeciez jest usmiech to oznacza zart

0
  • #8 27 Maj 2004 00:30
    ankuch
    VIP Zasłużony dla elektroda

MuNiO napisał:
    Cytat:

ankuch.

Ankuch , przeciez jest usmiech to oznacza zart

Ja zauważyłem i na szczęście autor też zauważył, ale nie każdy jest taki domyślny.
    Wtedy trzeba ostrzeżenie dać :wink:

0
  • #9 27 Maj 2004 00:45
    MuNiO
    Poziom 26  

janek_jb napisał:

Ja bym proponowal Tobie skontaktowac sie z naszym ZKM i cos od nich wyciagnac. A przypadkiem Mielec tego nie produkuje ?

www.zkm.gda.pl - tam masz telefony

0
  • #10 27 Maj 2004 01:24
    Ziaja
    Poziom 13  

Tablice R&G Mielec są dosć nowoczesne - steruje nimi sterownik na mikroprocesorze (taki łądny:) nowy, z wyświetlaczem lcd itp - steruje też kasowanikami i tablicami zamontowanymi wewnatrz) a transmisja jest szeregowa (prawdopodobnie taka sama jak do kasowaników). Obecnie R&G wypusciło nowy model kasowanika z "tablica swiatlną" w postaci wyświetlcza lcd 2x24 znaki. W systemie R&G napisy zapisane są w karcie wkładanej przez kierowce do sterownika (prawdopodobnie jako grafika bo widziałem wyświetlane rysunki na tych tablicach). W tramwajach ten system obsługuje również informacje o kolejnym przystanku itp.
    Jesli system który chcesz uruchomić jest nieco starszy to będzie zapewne dużo prostszy. Czy po właczeniu tego na tablicach pokazuja sie jakies napisy (np nazy ulic lub numery poprzedniej lokalizacji busów) ?? (tablice które męczyłem miały gotowe zestawy numer-ulice zapisane na stałe - wybierało sie którą zawartość wyświetlić)

0
  • #11 27 Maj 2004 18:56
    J_Bravo
    Poziom 27  

monitoruj troansmisje pomiedzy sterownikiem a tablicami. prawdopodobnie jest to jakis RS. przejsciowke na RS232 mozna zrobic praktycznie na jednym scalaku. Albo podepnij sie do MAXa w sterowniku.

co do R&G Mielec: stare kasowniki byly sterowane jednoprzeowdowa szeregowa transmija. Nowe kasowniki z wysietlaczem LCD albo LED sterowane sa dwuprzewodowo RS485.
    wysiwetlacze stereowane sa takze RS485. polaczone sa rownolegle. do tablic idzie kupa smieci, numer lini i ulica.

0