Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola obrotów wentylatora wyciągowego

11 Lip 2009 12:22 2694 7
 • Poziom 15  
  Witam.
  Silnik 3 faz. napędza wentylator wyciągowy. prekazanie napędu zrealizowane jest na paskach. Interesuje mnie układ kontrolujący prace tego wentylatora aby w razie zużycia pasków zasygnalizował zatrzymanie wentylatora. Na osi wentylatora zamontuje czujnik indukcyjny dający impulsy co 1 obr wału i do tego potrzebuje jakiś licznik który będzie zliczał obroty i np jeżeli obroty spadną poniżej 1150 to uaktywni się wyjście przekaźnikowe które z kolei rozłączy sterowanie zasilania silnika elektrycznego i pojawi się ewentualny alarm.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 33  
  Nie za bardzo jestem pewien kiedy ma sie alarm pojawic: przy spadku obrotow do okreslonej wartosci ( "np jeżeli obroty spadną poniżej 1150 to uaktywni się wyjście przekaźnikowe" ), czy przy zatrzymaniu wentylatora: "razie zużycia pasków zasygnalizował zatrzymanie wentylatora"
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 11  
  W praktyce obrotów się nie kontroluje. Jako sygnalizacja awarii wentylatora stosuje się presostat. Polega to na pomiarze różnicy ciśnień przed i za wentylatorem jeżeli wentylator nie pracuje to różnica wynosi zero. Układ sygnalizacyjny powinien działać z opóźnieniem (np. przekaźnik czasowy) szczególnie jak jest włączony w układ automatycznego wyłączenia silnika co zapobiega problemom z uruchomieniem jak i chwilowych wahań ciśnienia (podmuch wiatru w czerpni lub wyrzytni wentylatora).
 • Poziom 39  
  Wg Twojej koncepcji musisz zastosować przetwornik częstotliwośc / napięcie oraz komparator który porównuje to napięcie i w wypadku spadku napięcia=częstotliwosci wywoła alarm/załączy przekaźnik itp...
 • Poziom 15  
  Tak, alarm czyli uaktywnienie wyjścia przekaźnikowego ma się pojawić w chwili spadku obrotów (zużycie pasków, poślizg) bądź zerwaniu pasków.
  Najbardziej pasowałby układ na przetworniku cz./napięcie i komparator.
 • Poziom 22  
  nie wiem czy się nada ale poszukaj Monitor FS-1 / FS-1N

 • Poziom 37  
  Tak jak pisał heniek44 - zawsze stosuje sie presostaty - nastawia sie określony próg ciśnienia (róznicy) i jeśli ono spadnie poniżej nastawy z powodu np. zużytych pasków - to presostat przełączy styki NO/NC i poinformuje centralę o 'braku sprężu' co spowoduje alarmowe wyłączenie urządzenia. Są również analogowe czujniki ciśnienia różnicowego.